Vědci odhalili tajemství Mrtvého moře. Ví, co se v něm děje

Mrtvé moře je pro odborníky jedním z nejtajemnějších míst na světě. Svůj název dostalo díky nadměrné koncentraci soli, díky které v něm téměř nic nežije. Až nyní ale zjistili, co se ve skutečnosti stalo.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Mrtvé moře - ilustrační foto
doporučujeme

Tajemství mrtvého moře odhalili vědci z Americké unie geofyziky. Výsledky, studie ověřili počítačovou simulací a následně publikovali v časopise Water Resources Research.

Vědci se ve své studii zaměřili na odhalení principu padání soli, která se potápí na dno jedinečného přírodního útvaru nacházejícího se mezi Jordánskem a Izraelem.

Porovnali satelitní snímky ze 70. let minulého století s těmi současnými a zjistili, že přítoky vody do Mrtvého moře se za poslední desetiletí snížily. Díky tomu nejen klesla hladina, ale moře se stalo o poznání slanější.

Právě úbytek vody tak má podle odborníků velký vliv na slanost, nejde ale o jedinou záhadu tohoto moře. Tou další je solná vrstva hromadící se na dně moře, kde vytváří struktury podobné lidským prstům.

"Na začátku mají velikost několika milimetrů a nacházejí se na dně. Zpočátku jsou příliš malé na to, aby se daly pozorovat, ale vzájemně se ovlivňují a velmi rychle vytvářejí větší struktury," uvedl spoluautor studie Eckart Meiburg.

I toto tajemství ale vědci odhalili. Domnívají se, že během letních měsíců zahřívá slunce povrch hladiny a dělí ho na dvě vrstvy, teplejší horní vrstvu a chladnější spodní vrstvu. Horní vrstva je slanější v horkém počasí, protože se odpařuje více vody.

Tato vrstva ale podléhá mořským vlnám, které sůl zanesou do chladnější hustší vrstvy. Zde se vysráží a vytváří podivné krystaly.

"V podstatě tu máme nový objev, který je důležitý pro pochopení principu fungování vodních útvarů nacházejících se na naší planetě," uvedl spoluautor výzkumu Nadav Lensky.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nudismus: Proč se Němci tak rádi svlékají? Cizinci se nestačí divit

21.09.2019 12:58 Aktualizováno Když policista Michael Adamski viděl svou tchýni poprvé nahou, byl z toho trochu na rozpacích. Ale…

Nádor děložního hrdla. Proč je tak záludný? Tyto rady vám mohou zachránit…

20.09.2019 18:07 Zákeřnost zhoubného onemocnění děložního hrdla spočívá především v tom, že se dlouho nijak…

Mladík se osprchoval a oslepl. Lékaři se nestačili divit

20.09.2019 09:59 Britští lékaři museli řešit poměrně neobvyklý případ. Devětadvacetiletý Nick přišel o zrak poté, co…

Co vaše dcera možná neví o antikoncepci. Nejčastější mýty a obavy

19.09.2019 18:22 Antikoncepce je v moderním světě jednoznačně nejspolehlivějším způsobem, jak mohou ženy zodpovědně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama