Po senzačním vyřazení favorizované Kanady ve čtvrtfinále byli čeští fanoušci natěšeni, že by se mohla po roce zopakovat finálová účast na juniorském hokejovém světovém šampionátu. Svěřenci kouče Patrika Augusty ale nakonec nezopakovali úspěšné loňské semifinále taktéž proti Švédům. Tentokrát na Seveřany nestačili a prohráli tak kvůli smrtelným švédským zásahům ve třetí třetině 2:5. Ve švédském Göteborgu si tak tedy zahrají o bronzové medaile.
Úvod zápasu se odehrál, stejně jako celá první třetina, ve svižném tempu. Svědčí o tom i ta skutečnost, že na první přerušení hry po šesti minutách a 39 vteřinách. Následovala tak hned první komerční přestávka a krátce po ní mohla vytrysknout první česká radost. Před švédskou brankou se ocitl po přihrávce od Sebastiána Redlicha zpoza branky Matyáš Melovský a ten střelou pod levý beton gólmana Havelida otevřel skóre, 1:0 pro Čechy. Pro Melovského, jenž má na svém kontě sedm asistencí, to byla první přesná trefa na turnaji Jenže za chvíli tu byl opět vyrovnaný stav, když českého muže s maskou Hrabala překvapil svým nahozením bek Lindstein.
Další nešťastný moment pro Hrabala přišel ve druhé dvacetiminutovce, která – jak už to na tomto turnaji bývá bohužel zvykem – byla zase o něco méně vydařená z českého pohledu než ta první. Tentokrát uspěl střelou od modré Axel Sandin-Pellikka, na kterou Hrabala nezareagoval včas, 1:2.
Po přesunu do haly Scandinavium se začalo dařit Tomášovi Cibulkovi, který navázal na přesnou trefu z duelu proti Kanadě a skóroval i nyní, když opět gólman Havelida propustil kotouč pod levým betonem, 2:2. Následně mohli Češi jít do vedení, kdyby ovšem své samostatné nájezdy na gólmana Havelidu proměnili Kulich s Becherem.
Tyto příležitosti nakonec český výběr mrzely, jelikož ve třetí třetině v aktivitě dominovali spíše Seveřané. Když navíc netrefil ve své šanci ani Redlich z mezikruží, přišla na řadu 45. minuta a jedinou přesilovku v zápase, o kterou se krosčekem postaral Alex Čech, dokázali Švédové využít zásluhou Lekkerimäki zakončením na bližší tyč, 2:3.
V 52. minutě přišla pro český tým další rána, když se trefil Östlund. Jen o 62 vteřin později svůj druhý gól v duelu vstřelil Lekkerimäki a bylo už definitivně hotovo. Skóre už se totiž nezměnilo. Boj o bronz je na programu v pátek od 15:00.
Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Göteborgu – semifinále (4.1.2024):
Švédsko – Česko 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 12. Lindstein (Edstrom), 23. Sandin-Pellikka (Salomonsson), 46. Lekkerimäki (Sandin-Pellikka, Wahlberg), 52. Östlund (Lindstein, Willander), 54. Lekkerimäki (Östlund, Stenberg) – 7. Melovský (S. Redlich, Šalé), 28. Cibulka (Bareš, Rymon). Rozhodčí: Hebeisen (Švýc.), Pearce (Kan.) – Durmis (SR), Gustafson (USA). Vyloučení: 1:1. Využití: 1:1. Diváci: 11 512
Sestavy:
Švédsko: H. Hävelid – Mattias Hävelid, E. Pettersson, Willander, Lindstein, Sandin-Pellikka, Salomonsson – Lekkerimäki, Östlund, Wahlberg – O. Pettersson, Bystedt, Öhgren – Unger Sörum, Edstrom, Stenberg – Wagner, Forsfjäll, Born – Rudslätt. Trenér: Magnus Hävelid
Česko: Hrabal – Hamara, Alscher, A. Čech, Cibulka, Prčík, T. Galvas – Bareš, Šapovaliv, Kulich – Šalé, Melovský, S. Redlich – Rymon, Becher, Štancl – Maštalířský, M. Přibyl, Židlický. Trenér: P. Augusta
8. listopadu 2025 16:26
Extraliga s Maxa ligou jednaly o zrušení baráže. Obě soutěže mají rozdílné názory
Související
Extraliga s Maxa ligou jednaly o zrušení baráže. Obě soutěže mají rozdílné názory
Komunisté vykonstruovali proces s hokejovými mistry světa. Uvězněno jich bylo přes deset
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 1 hodinou
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 2 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 2 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 3 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 3 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 4 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 5 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 6 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
Českou uměleckou scénu zasáhla smutná zpráva. Ve věku 93 let zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk, držitel Oscara, Césara či Českého lva. Proslavila ho zejména úspěšná spolupráce s oscarovým režisérem Milošem Formanem.
Zdroj: Jan Hrabě