Španělský pohár získala po prodloužení Barcelona, ve finále se hojně červenalo

Madrid - Na domácím stadionu klubu Atlético de Madrid se rozhodlo o druhé španělské trofeji tohoto roku. Nastoupil proti sobě čerstvý mistr domácí soutěže a vítěz Evropské ligy.

Oba týmy tak symbolicky zakončily španělskou sezónu, kterou začaly 11. srpna minulého roku zápasem Superpoháru UEFA (Barcelona vyhrála po prodloužení 5:4). Katalánský klub měl před zápasem poněkud lepší bilanci, v posledních pěti zápasech nastřílel soupeřům 24 branek. FC Sevilla poslední tři ligové zápasy prohrála, evidentně se soustředila na finále Evropské ligy a po něm se mohla nést na vlně vítězné euforie, protože ve středečním utkání druhé nejvýznamnější evropské pohárové soutěže zdolala FC Liverpool 3:1 - byl to už její třetí triumf v této kategorii v řadě.

První poločas v podstatně byl prost jakékoli šance, ovšem jedna důležitá událost se udála v 36. minutě. Po dlouhém nákopu brankáře Rica prohrál obránce Barcelony Piqué hlavičkový souboj a Gameiro se řítil bok po boku na svatyni Barcelony. Těsně před pokutovým územím ho stáhl za dres k zemi Javier Mascherano a rozhodčí del Cerro Grande vytáhl červenou kartu. Z následného přímého kopu vytvořil Ever Banega největší šanci prvního poločasu, ale gólman Ter Stegen vytáhl míč nad břevno.

Hned na úvod druhého poločasu rozhočí zhatili šanci Barcelony nesprávně posouzeným ofsajdem, na druhé straně zahrozil ve 49. minutě Banega střelou z hranice šestnáctky, která po Piquého teči orazítkovala levou tyč Ter Stegenovy branky. Další kritická situace nastala pro Barcelonu v 53. minutě, kdy se v pokutovém území Sevilly srazlii hlavami Messi a Carriço, ale Argentinec, který byl chvíli ošetřován, se na hřiště vzápětí vrátil. A do třetice všeho zlého, Messi ještě byl za postranní čarou, když se za pravý stehenní sval chytil Suárez a musel ho vystřídat Rafinha.

Sevilla postupně začala využívat převahu jednoho muže a blízko vstřelení branky byl v 64. minutě po ráně z deseti metrů Krychowiak, jehož střelu ale zblokoval Busquets. V 71. minutě Escuderův spíše nepovedený centr mířil do pravého růžku Ter Stegenovy branky, ale německý gólman ho dokázal posunout mimo tyče. Barcelona měla příležitost čtvrt hodiny před koncem, když Vitolo dvacet metrů před pokutovým územím za cenu žluté karty fauloval Iniestu, ale Messiho pokus Rico kryl.

V 83. minutě si Sevillští přáli za souboj Iborry a Alvése před brankou Barcelony pokutový kop, ale sudí nechal pokračovat ve hře. Další důležitý moment přišel v první minutě nastavení. Iniesta zachytil chybnou přihrávku, posunul na Messiho, ten skvěle vyslal na zteč branky Neymara a Ever Banega ho jako poslední instance metr před pokutovým územím skosil - a šel rovněž předčasně do šaten. Messi z následného přímého kopu sice mířil dobře, ale Rico podobně jako v první půli Ter Stegen svou branku před pohromou uchránil. Pak ještě Iborra nevybíravě zajel nohou do Ter Stegena a vysloužil si žlutou kartu, ale to bylo v základní hrací době vše.

V prodloužení to chvíli vypadalo, že se čeká na chybu soupeře a budeme svědky nudných minut, ale pak se povedl Barceloně výborný kontr - po závaru před vlastní brankou vyvezl Busquets míč, Messi metr za středovým kruhem našel dlouhým pasem Jordi Albu, jehož marně stíhal Vitolo - obránce Barcelony levačkou z voleje prostřelil Rica křížnou ranou na zadní tyč. Pak ještě Messi poté, co ho Konopljanka za cenu žluté karty stáhl před rohem pokutového území prověřil Rica, po minutě se situace navlas opakovala, jen Argentince fauloval Escudero, přímý kop zahrál Neymar a Piquého hlavičku vytlačil Rico nad břevno. Následnou ránu Alvése po rohu Rico jen vyrazil před sebe a Busquets míč do branky neprotlačil.

Deset minut před koncem prodloužení dolehla únava i na sudího, kterého postihla chvilková křeč a musel na dvě minutky přerušit zápas, aby podstoupil masáž postižených svalů. Mírnou převahu si pak vypracovala Barcelona, ale v podstatě šlo spíš o vizuálně dramatické šance. V závěru hráči Sevilly ztráceli nervy a vše vyvrcholilo v první minutě nastavení, kdy si Carriço nechal dát nejdřív za nevybíravý skluz na Messiho žlutou kartu a za protesty vzápětí viděl druhou. Do nekoncentrovaných sevillských řad pak Messi vyslal kolmicí v pokutovém území Neymara na malé vápno a ten obstřelem brankáře Rica zpečetil druhou letošní barcelonskou trofej.

Nejlepším hráčem na hřišti byl jednoznačně Andrés Iniesta, který často sklízel potlesk na otevřené scéně. Barcelona Španělský pohár (Copa del Rey) obhájila a celkově se do listiny vítězů zapsala už po osmadvacáté ze 37 finálových pokusů. Druhým nejúspěšnějším týmem je Atlético de Madrid (23), až za ním je jeho městský rival Real Madrid (19).

FC BARCELONA - FC SEVILLA   2:0 (0:0 - 1:0, 1:0)

Branky: 96. Alba, 120 + 3. Neymar

ŽK: Alba, Neymanr da Silva jr., Alves, Iniesta - Rami, Vitolo, Iborra, Krychowiak, Konopljanka, Escudero, Gameiro, CarriçoČK: 36. Mascherano - 90 + 1. Banega, 120. Carriço

FC Barcelona: Ter Stegen - Alves, Piqué, Mascherano, Alba (119. Roberto) - Rakitić (46. Mathieu), Busquets, Iniesta - Neymar da Silva jr., Suárez (56. Rafinha), Suárez. Trenér: Luis Enrique

FC Sevilla: Rico - Mariano (79. Konopljanka), Carriço, Rami, Escudero - Krychowiak, Iborra (106. Llorente) - Coke, Banega, Vitolo - Gameiro. Trenér: Unai Emery.

Hráno: 22. května 2016Diváci: 55 000 Rozhodčí: Carlos del Cerro Grande - Juan Yuste Jimenéz, Roberto Alonso Fernandéz