Premier League, 20. kolo: Vítěznou sérii Chelsea přerušil Tottenham Hotspur

Londýn/Sunderland - Série Chelsea se zastavila na čísle 13, jedno vítězství od rekordu Arsenalu z roku 2002. Na lídra si vyšlápl Tottenham Hotspur a v londýnském derby ho zdolal 2:0. Ztratil rovněž druhý Liverpool, jenž remizoval 2:2 se Sunderlandem, a tak se náskok Blues na čele tabulky zmenšil jen nepatrně – ze šesti bodů na pět.

Zběsilé ligové tempo snad nejvíce postihlo Liverpool. Překvapení to není, vždyť Jürgen Klopp preferuje fyzicky náročnou hru. Reds v druhý den nového roku zajížděli na půdu Sunderlandu, pohybujícího se na sestupových příčkách. Skóre střetnutí otevřel Daniel Sturridge, brankaře Mannoneho překonal v 19. minutě zásluhou chytré hlavičky a oplatil mu dřívější zlikvidovanou šanci. Domácí dokázali brzy odpovědět, v 25. minutě útočník Defoe proměnil pokutový kop. O chvíli později Defoe pohrdl samostatným nájezdem, Mignolet vystihl jeho kličku.

Odpoledne plné osobních střetů gólově pokračovalo v poslední dvacetiminutovce. Nejprve nehlídaný Sadio Mané doklepl míč do brány po rohovém kopu a jako v prvním poločase Sunderland zanedlouho vyrovnal díky Jermainu Defoeovi z penalty. Na Stadium of Light se body dělily.

Manchester City porazil Burnley i přes vyloučení Fernandinha z 32. minuty. City vytěžili z chytrého tahu manažera Guardioly během poločasové přestávky. Katalánec provedl hned dvojité střídání a změnil rozestavení. Výsledkem byly dvě branky v rozmezí čtyř minut. Na Clichyho přesnou ránu navázal dorážející Agüero v 62. minutě. Burnley přesilovku využilo pouze v 70. minutě, zmatek způsobený nedůrazným výběhem gólmana Brava uťal Ben Mee.

Z posledního místa se odlepila Swansea City, která včera jmenovala nového manažera. Odvolaného Boba Bradleyho nahradil Paul Clement, dnes už bývalý asistent Carla Ancelottiho v Bayernu Mnichov. Změna kormidelníka Swansea povzbudila, důležitý triumf 2:1 ze hřiště Crystalu Palace zařídil Angel Rangel dvě minuty před koncem. Clement všemu spokojeně přihlížel z lavičky, kam sestoupil z tribuny před koncem první půle. Swans vystřídal na poslední pozici Hull City. Tigers prohráli 1:3 s West Bromem, a protože v letošním ročníku zvítězili pouze třikrát, špatná forma stála místo trenéra Mika Phelana. Jeho nástupce bude oznámen v nejbližší době.

Venkovní výjezd zvládl Manchester United, nutno však podotknout, že mu k prvenství s West Hamem pomohli sudí. Hlavní po čtvrthodině chybně vyloučil Sofiana Feghouliho a United se chopili taktovky. Tlak vystupňovali koncem úvodní pětačtyřicetiminutovky, kdy Jesse Lingard zblízka orazítkoval tyč. Také West Ham si vypracoval vyloženou příležitost, Michail Antonio selhal tváří v tvář de Geovi. Red Devils nakonec prolomili obranu soupeře v 63. minutě, střídající Rashford vyzval ke skórování Matu. Hosté pečetili na 2:0 v 78. minutě a opět s asistencí rozhodčích. Trefu Ibrahimovice uznali, ač jí předcházel metrový ofsajd.

Arsenal si připsal další ztrátu. V Bournemouthu remizoval 3:3, když naprosto nezachytil začátek zápasu. Bournemouth po 20 minutách vedl 2:0, navíc v 58. minutě Ryan Fraser zvyšoval již na 3:0. Petra Čecha zaskočil zakončením mezi nohama. Stíhací jízdu Gunners odstartoval Alexis Sánchez v 70. minutě, za pět minut se prosadil pěknou střelou Lucas Pérez a v nastavení se o vyrovnání postaral hlavičkující Olivier Giroud. Nicméně pro Arsenal je bod vzhledem k titulovým ambicím Pyrrhovým vítězstvím.

Středeční večerní dohrávka Chelsea opravdu nesedla, naopak Tottenham Hotspur předvedl organizovaný výkon, a výhru mu zajistili Christian Eriksen a Dele Alli. Prvně se ofenzivní dvojice přihlásila o slovo v nastavení prvního poločasu. Eriksenův oblouček zužitkoval povedenou hlavičkou Alli. Jednalo se o vůbec první střelu utkání na bránu. Po příchodu z kabin se připomněla Chelsea, Costovi a Hazardovi scházela při pokusech větší přesnost. V 54. minutě Tottenham zvýšil na 2:0, podruhé vyšla spolupráce centrujícího Eriksena a hlavičkujícího Alliho. Chelsea druhá inkasovaná branka zlomila a po 103 dnech poznala hořkost ligové porážky.

Výsledky 20. kola Premier League:

Middlesbrough - Leicester City 0:0, Everton - Southampton 3:0 (73. Valencia, 81. Baines z pen., 89. Lukaku), Manchester City - Burnley 2:1 (58. Clichy, 62. Agüero - 70. Mee), Sunderland - Liverpool 2:2 (25. a 84. Defoe obě z pen. - 19. Sturridge, 72. Mané), West Bromwich Albion - Hull City 3:1 (49. Brunt, 62. McAuley, 73. Morrison - 21. Snodgrass), West Ham United - Manchester United 0:2 (63. Mata, 78. Ibrahimovic), AFC Bournemouth - Arsenal 3:3 (16. Daniels, 20. Wilson z pen., 58. Fraser - 70. Sánchez, 75. Pérez, 90.+2 Giroud), Crystal Palace - Swansea City 1:2 (83. Zaha - 42. Mawson, 88. Rangel), Stoke City - Watford 2:0 (45.+3 Shawcross, 49. Crouch), Tottenham Hotspur - Chelsea 2:0 (45+1. a 54. Alli).

Tabulka:

Z V R P S B 1. Chelsea 20 16 1 3 42:15 49 2. Liverpool 20 13 5 2 48:23 44 3. Tottenham Hotspur 20 12 6 2 39:14 42 4. Manchester City 20 13 3 4 41:22 42 5. Arsenal 20 12 5 3 44:22 41 6. Manchester United 20 11 6 3 31:19 39 7. Everton 20 8 6 6 28:23 30 8. West Bromwich Albion 20 8 5 7 28:24 29 9. AFC Bournemouth 20 7 4 9 29:34 25 10. Southampton 20 6 6 8 19:25 24 11. Stoke City 20 6 6 8 24:32 24 12. Burnley 20 7 2 11 22:31 23 13. West Ham United 20 6 4 10 23:35 22 14. Watford 20 6 4 10 23:36 22 15. Leicester City 20 5 6 9 24:31 21 16. Middlesbrough 20 4 7 9 17:22 19 17. Crystal Palace 20 4 4 12 30:37 16 18. Sunderland 20 4 3 13 19:37 15 19. Swansea City 20 4 3 13 23:45 15 20. Hull City 20 3 4 13 17:44 13