Praha - Anketu Fotbalista roku znovu opanoval brankař Petr Čech. Druhé místo za rok 2016 obsadil Vladimír Darida a třetí Bořek Dočkal. Nejlepším trenérem byl po šestiletém kralování Pavla Vrby vyhlášen Vítězslav Lavička.
Galavečer ve Španělském sále na Pražském hradě probíhal za přítomnosti nejdůležitějšího funkcionáře evropské kopané. Ceremoniál sledoval šéf UEFA Aleksander Čeferin, který svou účast dříve přislíbil českému předsedovi Miroslavu Peltovi.
Fotbalistou roku byl už podeváté korunován Petr Čech, pouze v roce 2014 jeho sérii přerušil útočník David Lafata. Brankař Arsenalu je rekordmanem ankety, s devíti soškami daleko převyšuje všechny ostatní. Pětkrát vyhrál Ivo Viktor a čtyřikrát Pavel Nedvěd.
Čech si dlouhodobě drží status jediného českého zástupce, který obléká dres velkoklubu z elitní ligy. V anglickém Arsenalu se stále těší klíčové roli, přestože letos v Lize mistrů přepustil post jedničky konkurentovi Ospinovi.
Čtyřiatřicetiletého gólmana o tuzemskou dominanci nepřipravil ani konec v reprezentaci, s národním dresem se rozloučil loni v červnu po mistrovství Evropy ve Francii. Čech v konečném pořadí ankety předčil druhého Vladímira Daridu z Herthy Berlín o 112 bodů a po vyhlášení řekl pro web svazu: "Ve fotbale jde všechno rychle, jsem rád, že na devět trofejí Fotbalisty roku musíte mít lepší sezonu než všichni ostatní v republice. Ohromně si cením, že si tu výkonnost držím. Snad se to bude dařit i v dalších letech a třeba se povede i ten jubilejní desátý titul. Je to bonus, který však dává motivaci do práce."
Na třetím místě skončil další středopolař Bořek Dočkal, k bronzu ho vynesly zejména výkony v barvách pražské Sparty. Na Letné už ale Dočkal nepůsobí, od února hraje v čínském celku Che-nan Ťien-jie.
Mezi trenéry po deseti letech triumfoval Vítězslav Lavička, jenž českou reprezentaci do 21 let dovedl na mistrovství Evropy v Polsku. Turnaj u našich severních sousedů se koná v červnu. Druhé místo si za dobrou práci v Dukle Praha a Slavii vysloužil Jaroslav Šilhavý, třetí byl zlínský Bohumil Páník. Až devátá příčka připadla vítězi posledních šesti ročníků Pavlu Vrbovi. Propad bývalého kouče národního týmu zapříčinilo nevydařené ME, a tak na čele historické tabulky trenérů se sedmi tituly zůstává osamocený Karel Brückner.
S velkou převahou byl Talentem roku zvolen Patrik Schick z janovské Sampdorie. Jednadvacetiletý útočník během loňského jara válel v Bohemians 1905 a v létě přestoupil z mateřské Sparty do italské ligy, v níž během podzimu vstřelil slušné čtyři branky. Schick porazil jiného krajánka v Itálii Jakuba Jankta a sparťanského Matěje Pulkraba.
Fotbalistkou roku se stala útočnice Lucie Voňková z německé Jeny. Na loňskou vítězku Kateřinu Svitková ze Slavie zbyla druhá pozice a třetí se umístila Lucie Martínková ze Sparty.
Do Síně slávy českého fotbalu byl uveden trenér vicemistrů Evropy z roku 1996 a pětinásobný Trenér roku Dušan Uhrin starší. V exkluzivním výběru doplnil Josefa Masopusta, Andreje Kvašňáka, Antonína Panenku, Františka Veselého, vicemistry světa z roku 1934 a 1962, Ladislava Nováka, Iva Viktora, Josefa Bicana, Karla Brücknera, vicemistry světa z roku 1934, Rudolfa Baťu, a mistry Evropy z roku 1976 a Pavla Nedvěda.
Anketa Fotbalista roku vznikla v roce 1965 na popud redakce časopisu Stadion. Dnes cenu pořádá Fotbalová asociace České republiky (FAČR) a o jednotlivých dekorovaných svými hlasy rozhodují prvoligoví trenéři a kapitáni, reprezentanti s minimálně 25 starty v národním mužstvu, vítězové uplynulých ročníků a zástupci médií a svazu.
Výsledky ankety Fotbalista roku 2016
Fotbalista roku:
1. Petr Čech (Arsenal) 525 bodů, 2. Vladimír Darida (Hertha Berlín) 413, 3. Bořek Dočkal (Sparta Praha) 303, 4. Pavel Kadeřábek (Hoffenheim) 261, 5. David Lafata (Sparta Praha) 145, 6. Ladislav Krejčí (Sparta Praha/Boloňa) 131, 7. Milan Škoda (Slavia Praha) 70, 8. Roman Hubník (Viktoria Plzeň) 66, 9. Tomáš Sivok (Bursapor) 56, 10. Jaroslav Plašil (Bordeaux) 55.
Další pořadí: 11. Tomáš Vaclík (Basilej) 44, 12. Theodor Gebre Selassie (Werder Brémy) 16, 13. Tomáš Hořava (Viktoria Plzeň) 12, 14. Patrik Schick (Bohemians 1905/Sampdoria) 11, 15. Jakub Brabec (Sparta Praha/Genk) a Tomáš Koubek (Slovan Liberec/Sparta Praha) oba 8, 17. Antonín Barák (Slavia Praha), Michael Krmenčík (Viktoria Plzeň) a Marek Suchý (Basilej) všichni 7, 20. Jakub Jugas (Zlín), Jan Kopic (Plzeň) a Jan Sýkora (Slovan Liberec) všichni 5, 23. Jaromír Zmrhal (Slavia Praha) 2, 24. Adam Hloušek (Legia Varšava), Jan Laštůvka (Dněpropetrovsk/Karviná), Tomáš Necid (Bursaspor), Filip Novák (FC Midtjylland) a Stanislav Tecl (Jablonec) všichni 1.
Trenér roku:
1. Vítězslav Lavička (reprezentace ČR do 21 let) 404, 2. Jaroslav Šilhavý (Dukla Praha/Slavia Praha) 188, 3. Bohumil Páník (Zlín) 156.
Další pořadí: 4. Roman Pivarník (Bohemians 1905/Viktoria Plzeň) 135, 5. Karel Jarolím (Mladá Boleslav/reprezentace ČR) 72, 6. Jindřich Trpišovský (Slovan Liberec) 46, 7. Pavel Hapal (reprezentace SR do 21 let) 18, 8. David Holoubek (Sparta Praha) 16, 9. Pavel Vrba (reprezentace ČR/Anži Machačkala) 11, 10. Jozef Weber (Karviná) 8, 11. Karel Krejčí (Plzeň/asistent reprezentace ČR) 6, 12. Miroslav Koubek (Bohemians 1905/asistent reprezentace ČR) 5, 13. Radoslav Látal (Piast Gliwice) a Václav Kotal (Brno/reprezentace ČR do 17 let) po 4, 15. Bohuslav Pilný (Hradec Králové) a Zdeněk Ščasný (Sparta Praha) po 3, 17. Jakub Dovalil (reprezentace SAE do 19 let) a Stanislav Levý (Slovácko) po 1.
Talent roku:
1. Patrik Schick (Bohemians 1905/Sampdoria) 555, 2. Jakub Jankto Jakub (Ascoli/Udine) 175, 3. Matěj Pulkrab (Slovan Liberec/Sparta Praha) 95.
Další pořadí: 4. Aleš Matějů (Viktoria Plzeň) 62, 5. Dominik Mašek (Cambuur/Bohemians 1905) 33, 6. Tomáš Souček (Slavia Praha) 32, 7. Daniel Holzer (Sparta Praha) 17, 8. Michal Sadílek (PSV Eindhoven) 16, 9. Roman Macek (Juventus), Stefan Simič (Royal Excel Mouscron) a Daniel Trubač (Hradec Králové) po 5, 12. Marek Havlík (Slovácko) 4, 13. Michal Bezpalec (Dukla Praha), Tomáš Zajíc (Slovácko), Filip Zorvan (Hradec Králové) po 3, 16. Christian Frýdek (Sparta Praha), Martin Hašek (Vlašim/Bohemians 1905), Libor Holík (Slavia Praha/Karviná), Matěj Chaluš (Příbram), Tomáš Chorý (Olomouc), Ondřej Mihálik (Jablonec), Erik Puchel (Karviná), Michal Sáček (Sparta Praha) všichni 1.
Fotbalistka roku:
1. Lucie Voňková (USV Jena) 168, 2. Kateřina Svitková (Slavia Praha) 149, 3. Lucie Martínková (Sparta Praha) 111.
Další pořadí: 4. Eva Bartoňová 109, 5. Tereza Kožárová 108, 6. Petra Divišová (všechny Slavia Praha) 97, 7. Jana Sedláčková (USV Jena) 96, 8. Barbora Votíková (Slavia Praha) 94, 9. Petra Bertholdová (Sparta Praha) 83, 10. Klára Cahynová (Slavia Praha) 81.
23. července 2026 18:31
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
Související
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
Lístek za dva miliony dolarů? Skutečným vítězem MS ve fotbale je FIFA, ceny vstupenek jsou nejdražší v historii
Fotbal , Petr Čech , Vladimír Darida , Bořek Dočkal (fotbalista) , Vítězslav Lavička (fotbalový trenér) , Patrik Schick
Aktuálně se děje
včera
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
včera
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
včera
Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem
včera
Nedodržení závazků, se kterým dokážeme žít. První reakce EU na nová Trumpova cla
včera
Armáda zveřejnila nové informace o stavu vojáků po zřícení vrtulníku
včera
Čína zařadila českou Tatru na sankční seznam
včera
Trh s ropou drží na uzdě vynalézavá řešení, ta ale dochází. Co bude, až padnou poslední zábrany?
včera
Krize na Blízkém východě eskaluje. Hormuzský průliv zůstává zavřený, lodě nemohou už využít ani Báb al-Mandab
včera
Nová Trumpova cla pocítí nejvíc obyčejní Američané. Podle expertů Trump překročil své pravomoci
včera
Měsíc od zemětřesení ve Venezuele: Pět tisíc mrtvých a 16 tisíc zraněných. Desetitisíce lidí se stále pohřešují
včera
Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla
včera
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
včera
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
23. července 2026 21:56
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
23. července 2026 21:07
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
23. července 2026 19:59
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
23. července 2026 19:15
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
23. července 2026 18:31
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
23. července 2026 17:44
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
23. července 2026 16:58
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
Ve věku osmdesáti čtyř let zemřel bývalý ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) R. James Woolsey, který stál v čele agentury v klíčovém období po skončení studené války. Někdejší vysoký bezpečnostní činitel skonal ve svém domě ve Washingtonu v důsledku mozkové mrtvice. Zprávu o jeho úmrtí potvrdila jeho manželka Conchita Sarnoff Woolseyová.
Zdroj: Libor Novák