Bývalí fotbaloví šéfové Blatter a Platini byli zproštěni obvinění z finančního podvodu

Soud ve švýcarské Belinzoně neshledal ani u bývalého šéfa Mezinárodní fotbalové federace FIFA Seppa Blattera, ani u bývalého šéfa Evropské fotbalová unie UEFA Michela Platiniho žádnou vinu a zprostil je tak obvinění z finančního podvodu. Řešila se podezřelá platba ve výši 2 milionů švýcarských franků (v přepočtu zhruba 148 milionů korun), kterou měl před jedenácti lety poslat Blatter Platinimu. Oběma tak hrozilo až pětileté vězení, nakonec se mu ale vyhnuli. Prokuratura se hodlá proti tomuto soudnímu verdiktu odvolat.

Nejenom ze zpronevěry byli podezřelí oba bývalí vysocí fotbaloví představitelé. Kromě toho byli obviněni i z korupce, špatného hospodaření a padělání dokumentů.Připomeňme,že soudní proces, během kterého oba obvinění jakoukoli vinu odmítali, což odůvodnili tím, že vše dělali legální cestou a po schválení orgány FIFA, probíhal od 8. do 22. června.

Přestože tedy oběma hrozilo až pětileté vězení, státní zástupce Thomas Hildbrand pro ně žádal dvacetiměsíční podmínku se zkušební dobou na dva roky. Nakonec ani jeden do vězení nyní nemusí. Naopak Platini vysoudil odškodné ve výši 142 000 švýcarských franků (3,5 milionu korun), Blatter by pak měl dostat 102 000 švýcraských franků (2,5 milionu korun). Informuje o tom alespoň agentura SID.

"Nezávislý soud konečně uznal, že v této kauze nedošlo k provinění. Můj klient je nyní zcela osvobozen," nechal se slyšet po pátečním verdiktu obhájce Michela Platiniho Dominic Nellen, jehož citovala agentura AFP. Ten k tomu dodal následující: "Jsem šťastný i za všechny své blízké, že jsme se po sedmi letech lží a manipulací konečně dočkali spravedlnosti. Pravda konečně vyšla najevo. A znovu opakuji: tohle je boj proti nespravedlnosti, který nikdy nevzdám. První kolo jsem vyhrál."

Samozřejmě, že i Blatter měl očividnou radost z prozatímního verdiktu. "Mám velkou radost. Uvidíte, že i reakce z fotbalového prostředí budou pozitivní. Pro fotbal jsme toho oba udělali hodně," řekl konkrétně. Ten před tím vysvětloval, proč musel být mezi oběma fotbalovými šéfy uzavřen kontrakt pouze na 300 000 a zbytek peněz pak muselo být vyplaceno Platinimu na základě "gentlemanské dohody". Podle šestaosmadesátiletého Blattera totiž FIFA neměla finanční prostředky na to, aby vyhověla Platiniho žádosti o milion franků ročně. Nakonec tak tedy touto cestou bývalý francouzský fotbalista a funkcionář obdržel v únoru 2011 celkem dva miliony švýcarských franků.

Na to konto ale státní zástupce Hildbrand namítal, že FIFA měla dostatek finančních prostředků a tudíž nemusela být žádná "gentlemanská dohoda" uzavřena. Švýcarský soud nakonec dospěl k tomu, že se nadá žádný podvod prokázat s tím, že se musí ctít presumpce neviny a dal tak za pravdu Platinimu s Blatterem, kteří tvrdili, že neměli k podvodu žádný motiv. To především proto, že Platini byl už tak dobře finančně zajištěn a pro Blattera pak z této transakce neplynula žádná výhoda.

Státn zástupce neuspěl s tím, že by mohla dvoumilionová částka pro Platiniho být jakýmsi úplatkem a Blatter tak měl na základě toho zajištěnou podporu ve volbách šéfa FIFA. "Soud pro nedostatek přesvědčivých důkazů rozhodl o nevině, ale otázka, zda platba souvisela s volbami, musí zůstat otevřená," řekl k tomu po pátečním verdiktu státní zástupce Hildbrand.

Dodejme, že se v případě obou pánů rozhodně nejedná o jediný soudní verdikt za poslední léta. Již v roce 2015 dostal Platini, jenž byl vedle šéfa UEFA i místopředsou FIFA, osmiletý zákaz působení ve fotbale a to kvůli přijetí peněz od Blattera. Tento osmiletý zákaz byl nakonec snížen na čtyři roky a tudíž tak v roce 2019 vypršel. Blatter zase dostal pro změnu šestiletý zákaz ve fotbale, který sice vypršel loni v říjnu, následoval ale pro něj další trest, jenž vyprší až v roce 2027.

Související

Jaroslav Tvrdík

Tvrdíkovi se nelíbí pletivo na novém pardubickém stadionu. LFA chce diskutovat o infrastruktuře

Na novém pardubickém stadionu se první ligový zápas odehraje dnes, kdy Východočeši přivítají pražskou Slavii, ještě před ním vzbudil v tuzemském fotbalovém zákulisí vášně. Způsobila je kritika samotného předsedy slávistického představenstva Jaroslava Tvrdíka, který na svém twitterovém účtu nenechal nit suchou na pletivu kolem hostujícího sektoru. Pardubický klub jakoukoli kritiku odmítá, i tak se ale ozvala Ligová fotbalová asociace (LFA), která by ráda rozproudila diskuzi o infrastruktuře a podmínkách pro fanoušky.
Fotbal, ilustrační fotografie.

Radikální krok lídra druhé ligy. Příbram o víkendu nenastoupila do zápasu kvůli financím

Že finanční situace není ve fotbalové Příbrami vůbec dobrá, to už je veřejným tajemstvím delší dobu. Dokonce o tom v minulosti hovořil samotný příbramský boss Jaroslav Starka. Jenže v těchto dnech to vypadá na to, že už u hráčů přetéká pověstný pohár trpělivosti. Svou nespokojenost s chodem klubu totiž vyjádřili o posledním víkendu nejradikálněji, jak mohli. Nenastoupili totiž do sobotního přípravného duelu s Velvary. Právě tento třetiligový klub zrušení zápasu potvrdil.

Více souvisejících

Fotbal UEFA FIFA Sepp Blatter (FIFA) Michel Platini (prezident UEFA)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Volební štáb hnutí ANO

Nejvyšší pokuty za porušení volebních pravidel dostaly ANO a KSČM

Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté. Obě strany musely shodně zaplatit 35.000 korun, informuje server iROZHLAS.cz. Komunisté nezveřejnili všechny informace o dárcích a bezúplatném plnění, hnutí ANO zase správně neoznačilo předvolební inzerát.

před 31 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie od loňska na hranicích zadržela 9660 lidí

Při stálých kontrolách, které na česko-slovenských hranicích skončily v noci na dnešek, policie od jejich zavedení loni v září zajistila 9660 nelegálních migrantů, vstup do země neumožnila 2636 migrantům. Zadržela 142 lidí podezřelých z převaděčství. Vyplývá to z upřesněných údajů, které dnes policie zveřejnila na twitteru. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Charkov po raketovém ostřelování, ilustrační fotografie.

Charkov pod palbou. Ruská raketa podle starosty zasáhla dům v centru města

Ruské síly podnikly raketový útok na centrum Charkova na východě Ukrajiny a zasáhly tam bytový dům, uvedl na sociálních sítích starosta města Ihor Terechov. Podle hlavy oblastní správy Oleha Syněhubova při tomto útoku tři lidé utrpěli zranění. Ruskému ostřelování čelí také Doněcká oblast, kde kvůli němu podle oblastního šéfa Pavla Kyrylenka za uplynulých 24 hodin zemřeli čtyři lidé a 11 dalších utrpělo zranění.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Důchody 2023: Valorizace se mají změnit. Jurečka naznačil jak

Způsob zvyšování důchodů by se mohl od příštího roku změnit. Upravit by se měla pravidla pro běžnou i mimořádnou valorizaci. ČTK a České televizi to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh nového nastavení by chtěl představit do několika týdnů. Zmínil návrat k dřívějšímu mírnějšímu navyšování. Změny by měly předcházet důchodovou reformu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

V rámci Pavlovy inaugurace se nepočítá s armádní přehlídkou

Vojenská přehlídka podle budoucí hradní kancléřky Jany Vohralíkové nebude součástí inaugurace zvoleného prezidenta Petra Pavla, který byl představitelem české armády a NATO. Pozváni na inauguraci budou oba Pavlovi předchůdci, tedy Miloš Zeman a Václav Klaus i s manželkami, stejně jako vdova po prvním českém prezidentovi Dagmar Havlová. Vohralíková to uvedla na dotazy ČTK.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Inflace zřejmě v lednu zrychlila, možná až na 19 procent

Inflace v ČR letos v lednu proti prosinci 2022 zrychlila, a to zejména kvůli cenám energií a tradičním úpravám ceníků na počátku roku. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Odhady lednové inflace se ale rozcházejí. Podle některých odborníků byl lednový meziroční růst cen 16,2 procenta, jiní odhadují až 19 procent. Prognóza České národní banky (ČNB) počítá s hodnotou nad 17 procent. V prosinci činila meziroční inflace 15,8 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o lednové inflaci v pátek.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

Představte si houbu, která své oběti promění v zombie. Její spory proniknou do těla. Jak houba roste, začne se zmocňovat mysli svého hostitele, dokud ten neztratí kontrolu a není přinucen vyhledat vyvýšené místo. Parazitická houba požírá svou oběť zevnitř, získává z ní živiny a připravuje se na velké finále, popisuje server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Předpověď počasí na příští víkend: Při sněhové nadílce bude až -10 stupňů

Z prvního únorového víkendu zbývá ještě neděle, přičemž v noci na dnešek měly teploty při sněhové pokrývce klesat až k -10 °C. V podstatě to samé slibuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) také na příští víkend. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy