Michel Platini (prezident UEFA)

Bývalý šéf FIFA Sepp Blatter

Bývalí fotbaloví šéfové Blatter a Platini byli zproštěni obvinění z finančního podvodu

Soud ve švýcarské Belinzoně neshledal ani u bývalého šéfa Mezinárodní fotbalové federace FIFA Seppa Blattera, ani u bývalého šéfa Evropské fotbalová unie UEFA Michela Platiniho žádnou vinu a zprostil je tak obvinění z finančního podvodu. Řešila se podezřelá platba ve výši 2 milionů švýcarských franků (v přepočtu zhruba 148 milionů korun), kterou měl před jedenácti lety poslat Blatter Platinimu. Oběma tak hrozilo až pětileté vězení, nakonec se mu ale vyhnuli. Prokuratura se hodlá proti tomuto soudnímu verdiktu odvolat.
Sepp Blatter, bývalý šéf FIFA

Bývalí šéfové UEFA a FIFA Platini a Blatter půjdou před soud. Obžalovali je z podvodu

Bývalí předsedové Evropské fotbalové unie UEFA a Mezinárodní fotbalové federace FIFA Michel Platini a Sepp Blatter půjdou před soud poté, co oba švýcarské úřady obžalovaly z finančního podvodu. Zmiňovaným švýcarským úřadům se nepozdává ten fakt, že v roce 2011 přistálo na účtě Michela Platiniho od Seppa Blattera dva miliony dolarů a to za údajnou poradenskou činnost.
Michel Platini (druhý zleva)

Platini vzdal svoji kandidaturu na šéfa FIFA

Curych - Před Vánocemi od Etické komise Mezinárodní fotbalové federace FIFA inkasoval osmiletý zákaz působení ve fotbale, dostal tak stejný trest jako dosluhující prezident FIFA Sepp Blatter. Důvodem je podivná transkace dvou milonů švýcarských franků z účtu FIFA, která putovala na účet Michela Platiniho. O této transakci, která měla být údajně odměnou pro někdejšího francouzského reprezentanta za práci pro FIFA z přelomu tisíciletí, navíc nikde není žádná písemná smlouva. Proto jde o transakci velmi podivnou. Proti osmiletému zákazu se hodlá Michel Platini odvolat, nyní se vzdává kandidatury na post prezidenta FIFA, jelikož volby se konají na konci února a to je doba, do které se Platini nestihne očistit tak, aby mohl o nejvyšší post FIFA usilovat. Svůj krok sdělil agentuře AP a listu L´Équipe.
Michel Platini (u pultíku) prožívá horší dny své fotbalové kariéry

Etická komise FIFA udělila tresty Blatterovi a Platinimu

Curych - Případ, který otřásá špičkami fotbalové federace FIFA, dospěl do dalšího bodu. Dosud úřadující předseda FIFA Michel Platini a kandidát na tento post, bývalý fotbalista a předseda UEFA Michel Platini dostali dlouholetý distanc.
Michel Platini, UEFA

Doživotní stopka pro Platiniho? Přeje si to Etická komise

Curych - Doživotní zákaz působení ve fotbale. Právě takovýto trest žádá Etická komise Mezinárodní fotbalové federace FIFA, která vyšetřovala podivnou platbu ze strany dosluhujícího prezidenta FIFA Seppa Blattera, z jehož účtu přistálo na účet v současné době suspendovaného prezidenta Evropské fotbalové federace UEFA a zároveň muže, který uvažoval i o kandidatuře na nejvyšší post FIFA, tedy Michela Platiniho dva miliony švýcarských franků. Při tom se tato transakce obešla bez potřebných dokladů. Dle slov právníka někdejšího francouzského reprezentanta Thibaulda d´Alese je trest v této podobě skandální a přehnaný. "Ukazuje nám to, že komise není důvěryhodná. V tomto případu neexistuje jediný prvek, který by podezření (z korupce) potvrzoval," řekl konkrétně.
Michel Platini, UEFA

Na šéfa FIFA Platini zřejmě kandidovat nebude. Suspendace platí dál a hrozí mu další trest

Curych - Suspendace na 90 dní platí. Takový je verdikt odvolací komise Mezinárodní fotbalové federace FIFA, kam se nedávno odvolali jak dosluhující prezident FIFA Sepp Blatter, tak i současný šéf Evropské fotbalové federace UEFA Michel Platini, který uvažoval o kandidatuře na nejvyšší post FIFA. Připomeňme, že Sepp Blatter dal svou funkci prezidenta FIFA k dispozici na začátku června krátce po zatčení několik vysoce postavených funkcionářů této organizace i krátce po Blatterově znovuzvolení do funkce. Blatter pak byl na začátku října společně s Platinim suspendován (Platini kvůli podezřelé platbě z roku 2011 za služby pro FIFA na přelomu tisíciletí) na 90 dní a právě tuto suspendaci tedy odvolací komise potvrdila. Kromě toho však hrozí oběma až sedmiletý zákaz činnosti ve fotbale. Volba nového prezidenta FIFA se bude konat 26. února 2016.
Odstupující prezident federace FIFA Sepp Blatter

Etická komise FIFA zasahuje: Blatter i Platini budou 90 dní mimo své funkce!

Curych - Ještě ve středu večer se mluvilo o tom, že by mohla Etická komise FIFA pozastavit funkci končícímu prezidentovi Mezinárodní fotbalové federace FIFA Seppu Blatterovi, jenž je v současnosti švýcarskou policií vyšetřován kvůli podezřelému prodeji vysílacích práv. Také se tak ve čtvrtek nakonec stalo, ovšem Etická komise FIFA nezůstala jen u toho. Provedla totiž neskutečné zemětřesení ve fotbale. Nejen, že pozastavila funkci prezidentu FIFA Blatterovi, ale i šéfovi Evropské fotbalové federace UEFA a také zájemci na nejvyšší post FIFA Michelu Platinimu, kterému mělo na účtě přistát 2 miliony švýcarských franků za práci ve FIFA na přelomu tisíciletí. Tyto peníze měl Platinimu poslat sám Blatter. Oba jsou ze svých funkcí suspendováni na následujících 90 dní. Trestu se nevyhnul ani fenrální sekretář FIFA Jérome Valckeho. Tomu komise pozastavila činnost až na tři měsíce.
Michel Platini (druhý zleva)

První kandidát je na světě. Platini jde do boje o post šéfa FIFA

Nyon - Volba nástupce právě končícího šéfa Mezinárodní fotbalové federace FIFA Seppa Blattera se uskuteční až 26. února 2016, už teď je ale znám první kandidát, který by chtěl u veřejnosti neoblíbeného devětasedmdesátiletého fotbalového funkcionáře nahradit. Je jím nynější šéf Evropské fotbalové federace UEFA a někdejší francouzský reprezentant Michel Platini. Zájemci pak mají možnost se přihlásit do boje o nejvyšší post světového fotbalu do 26. října letošního roku.
Michel Platini, UEFA

Michel Platini bude i nadále prezidentem UEFA

Vídeň - Bývalý francouzský fotbalový reprezentant Michel Platini bude i nadále prezidentem Evropské fotbalové asociace UEFA. Tím je už od roku 2007, kdy ho kongres UEFA zvolil poprvé do čela této organizace. Pak obhájil svůj mandát o čtyři roky později v roce 2011 a i nyní v roce 2015 byl úspěšný. Celkem pochopitelně. Stejně jako před čtyřmi lety, i dnes v úterý neměl žádného protikandidáta. Ještě připomeňme, že v roce 2007 Platini protikandidáta měl a tehdy jím byl dlouholetý šéf UEFA Lennart Johansson ze Švédska.
Michel Platini, UEFA

Platini vymyslel "zlepšovák": Za co se bude udělovat bílá karta?

Paříž - Šéf Evropské fotbalové unie (UEFA) Michel Platini přišel s dalším z řady svých inovativních nápadů. Tentokrát by rád zavedl další kartu. Měla by bílou barvu a trestala by simulování a řeči s rozhodčím. Nejedná se zdaleka o první návrh, se kterým bývalý slavný fotbalista přišel.
Michel Platini (druhý zleva) prezident UEFA

UEFA oznámila, v jakých městech se bude konat ME 2020. Mezi nimi je Baku či Bukurešť

Ženeva - V pátek Evropská fotbalová federace UEFA ve švýcarské Ženevě rozhodla o tom, jaká města budou mít tu čest pořádat mistrovství Evropy ve fotbale roku 2020. Jedná se totiž o první ročník, kdy bude tento šampionát hostit hned 13 evropských měst a nebude tomu tedy jako doposud, kdy evropské mistrovství pořádala jedna nanejvýš dvě země nacházející se na Starém kontinentu. Mezi zmíněnými 13 městy nefiguruje překvapivě španělský Madrid. Ovšem ve Španělsku přeci jen ME 2020 bude, neboť se budou některé zápasy hrát v Bilbau. Dalšími překvapivými městy, které zažijí tento fotbalový svátek jsou třeba ázerbajdžánské Baku či rumunská Bukurešť.
Michel Platini, UEFA

Platini má v hlavě další změnu pravidel. Chce posílat hráče na trestnou lavici

Londýn - Internetový server britské televizní stanice BBC uvedl, že prezident Evropské fotbalové federace UEFA Michele Platini chystá radikální změnu fotbalových pravidel. Chce změnit především systém trestání hráčů, který by byl podobný tomu, který je v rugby. A to tzv. „sin-bin systém“ což je jakási trestná lavice pro vyloučené.

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Vlaky

Ve Francii probíhá koná další kolo stávek, nejezdí vlaky, část škol je uzavřena

Demonstranti dnes ve Francii zablokovali pařížské letiště, ochromili železniční dopravu a na některých místech se střetli s policií, uvedla agentura Reuters. V západofrancouzském městě Nantes použila policie proti protestujícím slzný plyn, v Rennes zase vodní děla. Po celé zemi se konalo další kolo stávek na protest proti prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a jeho velmi nepopulární důchodové reformě, uzavřeny byly některé školy a kvůli stávce popelářů se na ulicích hromadily odpadky.

před 16 minutami

Oumuamua

Žádné UFO. Vědcům se podařilo objasnit záhadu tělesa Oumuamua

Vědcům se podařilo vysvětlit neočekávanou dráhu tajemného vesmírného tělesa nazvaného Oumuamua, které jako první objekt z cizího hvězdného systému proletělo v roce 2017 kolem Slunce. Ve studii zveřejněné v časopise Nature došli k závěru, že jeho pohyb ovlivnilo uvolňování molekul vodíku při průletu Sluneční soustavou. Zastánce teorie, podle které může být Oumuamua důkazem o existenci mimozemské civilizace, ale nová hypotéza nepřesvědčila, napsal deník The Times.

Aktualizováno před 17 minutami

před 18 minutami

před 32 minutami

Lyžařská sezona

Lyžařská sezona se blíží k závěru, o víkendu zavřou další skiareály

Lyžařská sezona se blíží k závěru. V Plzeňském či Zlínském kraji už se lyžuje vždy jen v jediném areálu. Další střediska plánují ukončení provozu od příštího týdne, některá z nich proto na víkend připravila rozlučkový program, vyplývá ze zjištění krajských zpravodajů ČTK. Lyžování nepřeje teplé počasí posledních dní, nadějí pro vlekaře je meteorology předpovídané ochlazení od víkendu.

před 43 minutami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Maďarsko by nezadrželo ruského prezidenta Putina, navzdory vydanému zatykači

Maďarsko by nezadrželo ruského prezidenta Vladimira Putina, pokud by vstoupil na jeho území. Prohlásil to dnes podle agentury Reuters šéf Orbánovy kanceláře Gergely Gulyás. Jak dodal, neexistuje k tomu právní důvod. Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal minulý týden na šéfa Kremlu zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných ukrajinských území do Ruska. Maďarsko přitom podepsalo a ratifikovalo Římský statut, na základě kterého ICC vznikl.

před 57 minutami

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel příští týden navštíví Moravskoslezský kraj

Prezident Petr Pavel v úterý a ve středu navštíví Moravskoslezský kraj. Setká se s hejtmanem kraje Ivo Vondrákem nebo ostravským primátorem Tomášem Macurou (oba dříve ANO), kteří ho podpořili v prezidentské volbě. V plánu má sfárat do dolu Darkov, navštívit automobilku Hyundai v Nošovicích nebo se setkat se studenty ostravské univerzity a Gymnázia Petra Bezruče. ČTK to dnes sdělila mluvčí prezidenta Markéta Řeháková. Moravskoslezský kraj bude prvním regionem, kam se Pavel vydá po své inauguraci. Ještě před ujmutím se prezidentského úřadu navštívil Ústecký a Karlovarský kraj.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Leopard 2 A7, autor: Boevaya mashina

Finsko poskytne Ukrajině další tři tanky Leopard

Finský prezident Sauli Niinistö schválil 14. balík obranné pomoci Ukrajině, jehož součástí jsou i další tři tanky Leopard. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters uvedl finský ministr obrany Antti Kaikkonen. K ukrajinské žádosti o dodání stíhaček Hornet se ale ministr staví negativně.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jevgenij Prigožin

Prigožin chce omezit operace na Ukrajině, pozornost upře na Afriku

Zakladatel soukromé Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin se chystá omezit operace svých žoldnéřů na Ukrajině, kde se jim kvůli mocenským sporům dostává čím dál tím menší podpory. S odvoláním na osoby obeznámené se situací to píše agentura Bloomberg, podle které Prigožin plánuje přesunout svou pozornost zpět do Afriky.

před 2 hodinami

Pavel Blažek

Blažek požádal Pavla o zvážení podmínek pro milosti, které nastavil Zeman

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) požádal v dopise nového prezidenta Petra Pavla o zvážení, zda zachová, změní či úplně zruší podmínky pro rozhodování o milostech, které před deseti lety nastavil Miloš Zeman. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí úřadu Vladimír Řepka. Pavlův předchůdce svěřil agendu ministerstvu, jež od té doby obdrželo celkem 7646 žádostí o milost. U 58 z nich vyhodnotilo, že splňují Zemanovy podmínky, a postoupilo je Hradu k rozhodnutí.

před 2 hodinami

Joe Biden

Popularita prezidenta Bidena v březnu klesla na 38 procent

Popularita amerického prezidenta Joea Bidena v březnu klesla na 38 procent, v uplynulých měsících se přitom pohybovala nad 40 procenty, v únoru byla dokonce 45procentní. Vyplývá to z průzkumu agentury AP a centra NORC. Příčinou poklesu je podle nich především postoj lidí k Bidenově hospodářské politice. Průzkum agentury provedly mezi 16. a 20. březnem, tedy krátce po pádu amerických bank Silicon Valley Bank a Signature Bank.

před 2 hodinami

Léky, ilustrační foto

Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na e-recept i v zahraničí

Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na český e-recept v některých zemích EU, například Chorvatsku, Polsku nebo Španělsku. Přesný termín musí stanovit Evropská komise na základě testování systému. Na dnešní tiskové konferenci to řekla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. Podobně si budou moci léky vyzvednout v ČR i cizinci z těchto zemí. V současné době je možné vyzvednout léky v EU s papírovým receptem.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zhoršila

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v březnu výrazně zhoršila. V dnešní zprávě to uvedl německý hospodářský institut ZEW. Index ekonomické nálady klesl ve srovnání s minulým měsícem o 15,1 bodu na 13 bodů. Předtím se hodnota indexu pět měsíců po sobě zvyšovala. Analytici odhadovali, že hodnota za březen bude činit asi 15 bodů.

před 3 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovensko chce přísněji trestat opilce za volantem

Slovensko připravuje přísnější tresty pro silně opilé řidiče. Podle předlohy, kterou posoudí parlament, by nově za řízení v těžké opilosti mělo hrozit až pětileté vězení a řidičům z povolání pak ještě přísnější trest. Zpřísnit postihy navrhla menšinová vláda premiéra Eduarda Hegera i v případě tragických nehod, které zaviní opilý profesionální řidič.

před 3 hodinami

Petr Fiala

Fiala hájí Jurečku. Odvoláním Najmona odblokoval řešení problémů úřadů práce

Premiér Petr Fiala (ODS) se zastal ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ve sporu s odvolaným generálním ředitelem Úřadu práce ČR Viktorem Najmonem. Předseda vlády dnes dopoledne před odletem na evropský summit do Bruselu novinářům řekl, že odvoláním bývalého šéfa otevřel Jurečka cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly. 

před 3 hodinami

Státní zdroje na transformaci České pošty podléhají notifikaci, uvedl Havlíček

Státní zdroje, které by měly být využity na transformaci České pošty, podléhají notifikaci Evropské komise. Není to jednoduchý proces, musí se řádně posoudit, zda nejde o nedovolenou podporu. Na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO to řekl její předseda Karel Havlíček.

Zdroj: ČTK

Další zprávy