Dva rozdílné poločasy. Ani příchod Ondráška reprezentaci proti Severním Irům nakonec nespasil

Po páteční senzační výhře z Edenu, kde česká fotbalová reprezentace nečekaně v rámci kvalifikace na Euro porazila Anglii 2:1, byli fanoušci namlsáni a většina z nich očekávala, že podobný výkon předvedou svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého i v pondělním přípravném zápase se Severním Irskem, tedy s dalším ostrovním celkem. Kdo ale přišel na pražskou Letnou nebo si zapnul přípmý přenos v televizi, musel být zklamán a to především z průběhu prvního poločasu. Ten totiž po hrubkách v defenzivě prohráli Češi jasně a zaslouženě 0:3 a pak už málokdo věřil, že tengo duel dokáží nějak zdramatizovat. Po očekávaných obměnách v základní sestavě, která nastoupila naprosto v jiném složení, než jaká se předvedla v pátek proti Angličanům, díky kterým se tak ve druhé půli objevili nnapříklad Bořil, Masopust, Schick či hrdina z Edenu Zdeněk Ondrášek. A i když ten i tentokrát oživil svým naturelem hru národního týmu, stačilo pouze ke korigování stavu na konečných 2:3 pro Severní Irsko

Celá defenzivní linie českého národního týmu nastoupila v přípravném zápase proti Severnímu Irsku ve složení, v jakém spolu doposud nikdy nehrála a právě její nesehranost byla prostě v prvním poločase více než znát. Čtveřice Řezník, Simič, Kúdela a Krejčí nevěděla, kam dřív skočit a na vysoký presink Ostrovanů prostě nenacházela recept. A protože byl celý tým oproti duelu s Anglií obměněn, nemohl se tak opravdu nikdo divit tomu, že na poločasovou pauzu odcházely oba týmy za stavu 0:3 pro Severní Iry.

Tudíž to ani dopředu nešlo českému týmu, natož pak dozadu, v obraně skutečně byl den otevřených dvěří. Duel sice začal šancí, ve které se ocitl hlavičkující Řezník, ale to bylo na dlouhou dobu ze strany mužstva Jaroslava Šilhavého všechno. K obrannému bloku, k jakému sáhli Severní Irové ve svém předešlém duelu s Nizozemskem nakonec tentokrát nesáhli a proti Čechům si dovolovali víc. Předváděli presink hluboko na své útočné polovině, pohyblivost a důraznost byla větší než u soupeře a tudíž tak předváděli daleko aktivnější fotbal. To vše přineslo kýžené ovoce už po devíti minutách hry, kdy po hrubce v rozehrávce a nedomluvě obránců se k míči prakticky zadarmo dostal McNair a ten se pak nemýlil, 0:1.

Od tohoto momentu uběhla čtvrthodina a fanoušci uviděli to, že se česká defenziva z hrubky nepoučila a udělala další, tentokráte po rohovém kopu, po kterém se trefil nejzkušenější Severní Ir Evans. A i nadále pokračovala česká obrana ve svém nepovedeném představení. Jednou vyzval k útoku Boyce chybující Krejčí, podruhé to byl pro změnu Kalvach, který vyzval do další velké šance Dallase, ten naštěstí před prázdnou bránou netrefil. Třetí branka visela ve vzduchu a nakonec přišla. Postaral se o ní opět McNair, jenž dokázal bez větších problémů uniknout bránícímu Kúdelovi, 0:3.

Do druhé půle nastoupila česká reprezentace pochopitelně hned se čtyřmi změnami v sestavě a mimo jiné se v ní objevili útočníci Patrik Schick a Zdeněk Ondrášek. I proto tak byla vidět změna ve stylu hry prakticky ihned. Jako první se s nepříznivým stavem snažil něco udělat Krejčí, s jeho střelou si ale na dvakrát dokázal gólman McGovern poradit. V další možnosti byl kapitán Hušbauer, ten ale prázdnou branku netrefil.

Na hřiště tak musel přijít Vladimír Darida, aby se skóre konečně pohnulo tak, jak mělo. Právě jemu sklepl v 67. minutě opět velmi aktivní Ondrášek balón a Darida tak nakonec svou střelou vsítil snižující gól, 1:3. Fanoušci tak doufali, že vzhledem k počtu minut, který zbýval do závěrečného hvizdu, by mohla česká reprezentace zápas přeci jen zdramatizovat. Tuto myšlenku za minutu ještě více posílil svou přesnou trefou Alex Král, 2:3.

Následně předváděl soupeř naprosto jinou hru, než jakou se prezentoval v první půli, odkopával balóny a dopředu už se moc nedostával. V nastaveném čase pak sice Češi zásluhou bijce Zdeňka Ondráška vsítila třetí branku, ta ale následně nebyla uznána kvůli Ondáškově faulu na brankáře.

I proto si tak mohli Severní Irové oddechnout odejít z letenského trávníku s výhrou 3:2.

Konečný výsledek:

ČR - Severní Irsko 2:3Branky: 67. Darida, 68. Král - 9. a 40. McNair, 23. J. Evans

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Artis Brno dalším nováčkem Chance ligy. Nahrazuje vyloučenou Karvinou

Česká fotbalová sága, která započala prakticky koncem března letošního roku, kdy vyšla najevo obří sázkařská aféra, do níž byly namočeny především kluby z Moravy včetně prvoligové Karviné. Ta na to po měsících doplatila tím, že byla jednak Evropskou fotbalovou unií UEFA vyloučena z evropských pohárů, které mohla původně hrát, a poté také z první ligy a spadla tak do druhé. Proti se nejprve chtěla odvolat k Etické komisi Fotbalové asociace ČR (FAČR), ale toto odvolání nakonec stáhla. Zachránila tím tak nejvyšší soutěž pro příští ročník, která bude mít opět sudý počet týmů, tedy tradičních 16. Podle soutěžního řádu Ligové fotbalové asociace (LFA) byl postup do první ligy nejprve nabídnut Táborsku, to však nabídku nepřijalo. Na řadu tak přišel klub Artis Brno. Ten se v pátek naopak rozhodl, že nabídku přijme. Stále to ale nemusí být konečná celého příběhu. Dukla Praha se ale hodlá proti postupu LFA bránit soudní cestou.
Fotbal, ilustrační fotografie.

Španělé se gólem v závěru postarali o poslední Ronaldův zápas na MS. Američané končí

Fotbalový světový šampionát zná další čtvrtfinálovou dvojici, která se vygenerovala z pondělních osmifinálových zápasů. Pyrenejské derby, které bylo po většinu času až příliš opatrné z obou stran, zvládlo lépe Španělsko, když o vítězi rozhodla rychlá kombinace v první minutě nastavení, kterou zakončil úspěšně Merino. Rozhodl tak o tom, že právě proti Španělsku odehrál Cristiano Ronaldo s největší pravděpodobností svůj poslední zápas na MS. Daleko gólovější byl zápas mezi domácími USA a Belgií. Tento duel byl očekáván a hrál se pod rouškou napětí především poté, co vyšlo najevo, že i díky jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa se šéfem FIFA Giannim Infantinem mohl nastoupit útočník Folarin Balogun, přestože původně kvůli červené kartě ze šestnáctifinále neměl. Ani toto skandální zrušení trestu však Američanům nepomohlo, neboť i díky chybujícímu gólmanovi Freeseovi jasně zvítězila Belgie.

Více souvisejících

Fotbal

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Bonnie Tyler

Zemřela legendární zpěvačka Bonnie Tyler

Světovou popmusic zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřela legendární velšská zpěvačka Bonnie Tyler. Naposledy vydechla v nemocnici v Portugalsku, kde byla hospitalizována kvůli zdravotním problémům, s nimiž se potýkala v závěru života. 

před 2 hodinami

Andy Burnham

V Británii fakticky začal výběr nového premiéra. Favorit je jasný

Ve Velké Británii právě dnes fakticky začíná výběr příštího ministerského předsedy, jenž nahradí současného premiéra Keira Starmera, jenž v červnu oznámil rezignaci. Labouristé ve čtvrtek odstartovali nominační proces pro volbu nového stranického lídra, informovala BBC. Favorit je jasný. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump tvrdí, že mu volali z Íránu. Teherán se prý chce dohodnout

Americký prezident Donald Trump po návratu domů ze summitu NATO v turecké Ankaře uvedl, že Írán opět žádá o uzavření mírové dohody. Teherán to oficiálně nepotvrdil. Nejnovější vývoj nastává poté, co Američané druhý den v řadě zasáhli desítky íránských cílů. 

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš prozradil, co přednesl na summitu NATO. Česko hodlá navýšit obranné výdaje

Premiér Andrej Babiš (ANO) a lídři dalších 31 členských států NATO v závěrečné deklaraci summitu v Ankaře potvrdili pevný závazek ke kolektivní obraně a k transatlantické vazbě. Česko podle Babiše v příštím roce navýší rozpočet na obranu o 36 miliard korun. Informoval o tom Úřad vlády po ukončení dvoudenního jednání. 

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Trumpova slova se naplnila. Američané znovu zaútočili v Íránu

Druhým dnem pokračovaly americké útoky v Íránu, takže se naplnila slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu vyhrožoval Teheránu ze summitu NATO. Všechno každopádně nasvědčuje tomu, že příměří na Blízkém východě je opravdu u konce. 

před 6 hodinami

včera

Poslanecká sněmovna

Rodičovský příspěvek bude 400 tisíc korun. Sněmovna schválila i úpravy superdávky

Poslanecká sněmovna ve třetím čtení schválila návrh ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky na zvýšení rodičovského příspěvku. Jeho celková výše má nově činit 400 000 korun, u dvojčat a vícerčat 800 000 korun. Navýšení se bude vztahovat na děti narozené od 1. ledna 2027. Poslanci zároveň schválili úpravy parametrů dávky státní sociální pomoci (DSSP), které posílí podporu samoživitelů s dětmi do 15 let a lépe zohlední skutečné náklady na bydlení v jednotlivých regionech.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Artis Brno dalším nováčkem Chance ligy. Nahrazuje vyloučenou Karvinou

Česká fotbalová sága, která započala prakticky koncem března letošního roku, kdy vyšla najevo obří sázkařská aféra, do níž byly namočeny především kluby z Moravy včetně prvoligové Karviné. Ta na to po měsících doplatila tím, že byla jednak Evropskou fotbalovou unií UEFA vyloučena z evropských pohárů, které mohla původně hrát, a poté také z první ligy a spadla tak do druhé. Proti se nejprve chtěla odvolat k Etické komisi Fotbalové asociace ČR (FAČR), ale toto odvolání nakonec stáhla. Zachránila tím tak nejvyšší soutěž pro příští ročník, která bude mít opět sudý počet týmů, tedy tradičních 16. Podle soutěžního řádu Ligové fotbalové asociace (LFA) byl postup do první ligy nejprve nabídnut Táborsku, to však nabídku nepřijalo. Na řadu tak přišel klub Artis Brno. Ten se v pátek naopak rozhodl, že nabídku přijme. Stále to ale nemusí být konečná celého příběhu. Dukla Praha se ale hodlá proti postupu LFA bránit soudní cestou.

včera

NATO

Závěry summitu NATO. Deklarace zmiňuje Rusko, Ukrajinu i Írán

Letošní summit NATO v turecké Ankaře dospěl ke svému konci. Lídři členských zemí, k nimž patří i Česko, si znovu přislíbili pomoc v případě napadení. Rusko bylo označeno za hrozbu, jím napadená Ukrajina se může těšit na další podporu ze strany aliančních spojenců. V závěrečné deklaraci se zmiňuje také Írán. 

včera

Petr Fiala (ODS)

Babiš a Macinka ztrapnili jen sebe, rýpl si expremiér Fiala

Prezident Petr Pavel nakonec nechyběl na neformální večeři lídrů na summitu NATO, ačkoliv Babišova vláda původně chtěla, aby hlava státu na aliančním jednání vůbec nebyla. Není proto divu, že opoziční politici reagují výsměchem na adresu kabinetu. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Španělé se gólem v závěru postarali o poslední Ronaldův zápas na MS. Američané končí

Fotbalový světový šampionát zná další čtvrtfinálovou dvojici, která se vygenerovala z pondělních osmifinálových zápasů. Pyrenejské derby, které bylo po většinu času až příliš opatrné z obou stran, zvládlo lépe Španělsko, když o vítězi rozhodla rychlá kombinace v první minutě nastavení, kterou zakončil úspěšně Merino. Rozhodl tak o tom, že právě proti Španělsku odehrál Cristiano Ronaldo s největší pravděpodobností svůj poslední zápas na MS. Daleko gólovější byl zápas mezi domácími USA a Belgií. Tento duel byl očekáván a hrál se pod rouškou napětí především poté, co vyšlo najevo, že i díky jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa se šéfem FIFA Giannim Infantinem mohl nastoupit útočník Folarin Balogun, přestože původně kvůli červené kartě ze šestnáctifinále neměl. Ani toto skandální zrušení trestu však Američanům nepomohlo, neboť i díky chybujícímu gólmanovi Freeseovi jasně zvítězila Belgie.

včera

včera

Andrej Babiš si podal ruku s Donaldem Trumpem.

Babiš si podal ruku s Trumpem. Kritika Česka kvůli výdajům se nekonala

Premiér Andrej Babiš (ANO) si ve středu na summitu NATO v turecké Ankaře před zraky fotografů podal ruku s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Babiš se snímkem pochlubil na sociální síti. Po konci jednání pak předseda vlády tvrdil, že Česko nebylo kritizováno, protože nesplnilo závazek ohledně výše obranných výdajů. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trumpova slova vedou k reakci trhů. Dalo se to očekávat

Děje se to, co se dalo očekávat. Světové trhy již reagují na nejnovější slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, jenž dal najevo, že pro něj skončilo příměří mezi USA a Íránem. Ropa opět zdražuje. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy