FIFA na příští čtvrtek svolala kritiky k debatě o možném konání MS každé dva roky

O návrhu bývalého kouče londýnského Arsenalu a současného ředitele globálního rozvoje Mezinárodní fotbalové federace FIFA Arséna Wengera spočívající v pořádání fotbalového mistrovství světa každé dva roky se bude jednat mezi FIFA a zástupci klubů, ligových soutěží, národních asociací a hráčských asociací. A to na on-line konferenci, kterou FIFA svolala na příští čtvrtek 30. září.

Připomeňme, že vedle Arséna Wengera je pro zkrácení intervalu mezi fotbalovými MS ze čtyři na dva roky je i samotný šéf FIFA Gianni Infantino. Samotná FIFA si již tento návrh nechala odsouhlasit a to ne ledaským, ale hned několika fotbalovými hvězdami a mistry světa, kteří se zúčastnili nedávné dvoudenní konference konající se v Kataru. Kromě toho si také nechala FIFA vypracovat průzkum na toto téma mezi několika fanoušky v několika vybraných zemí.

Proti tomuto jednání ze strany FIFA se ozvala hráčská unire FIFPro a právě ona se bnyní může stát jedním z účastníků "nové fáze konzultací", jak nadcházející on-line schůzku konající se příští čtvrtek popsala sama FIFA. Podle ní se této schůzky může účastnit všech 211 členských zemí FIFA.

Nejhlasitějším odpůrcem návrhu Arséna Wengera je Evropská fotbalová unie UEFA, která dokonnce před několika dny hrozila možným bojkotem tohoto projektu. A nesouhlasně se ke změně intervalu mezi jednotlivými světovými šampionáty vyjádřil i CONMEBOL sdružující jihoamerické fotbalové asociace. Přestože země z těchto kontinentů bývají nejúspěšnějšími na světových šampionátech, členské země těchto asociací netvoří v celkovém součtu ani jednu třetinu všech svazů tvořící FIFA.

Zatímco hlasy pro projekt zmiňují, že v takovém případě budou moct hrát hráči a týmy významná utkání každé dva roky (tedy častěji než dosud), nebude díky tomu nouze o talentovanější fotbalisty po celém světě a že rozvojové programy FIFA budou mít daleko více financí, hlasy proti zase hovoří o ztrátě významu MS, o přetížení fotbalistů, kteří mají už tak nabitý program každý rok či o ztrátě rovnováhy mezi jednotlivými domácími soutěžemi a těmi mezistátními. Hlavně se ale mluví o možném snížení prestiže v případě kontinentálních šampionátů, jakými jsou mistrovství Evropy či Copa América.

O tom všem se ve fotbalovém zákulisí debatuje v době, kdy se jedná o revizi mezinárodního kalendáře stanovující uvolnění hráčů z klubů na mezistátní zápasy.

Připomeňme, že  současný kalendář platí do roku 2024 a že v něm platí to, že hráči cestují minimálně vždy čtyřikrát do roka na reprezentační srazy. Právě takovýto kalendář je už podle mnohých přežitkem a FIFA se tak rozhodla pro jeho efektivitu umístit do jednoho bloku v říjnu kvalifkaci na miniturnaji.

Související

Více souvisejících

Fotbal FIFA

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Aktualizováno před 36 minutami

před 42 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 6 hodinami

K nehodě na D2 přiletěl záchranářský vrtulník. (29.5.2023)

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

před 6 hodinami

Lotyšsko po úspěchu na MS v hokeji narychlo zavedlo nový státní svátek

Lotyšský parlament v neděli večer na poslední chvíli zavedl na dnešní den státní svátek poté, co jeho hokejisté na mistrovství světa vybojoval bronzovou medaili. Stalo se tak poprvé od obnovy nezávislosti v roce 1991.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy