Obránce Barcelony Piqué domlouval, jak se budou rozdělovat finance za Superpohár

Španělským fotbalem začíná cloumat aféra, v níž je hlavní postavou obránce FC Barcelona Gérard Piqué. Právě on má totiž prsty v tom, že se nový formát španělského Superpoháru nehraje ve Španělsku, ale v Saúdské Arábii. Ba co víc, španělská média nyní přišla s přepisy odposlechů, v nichž se společně se šéfem Španělské královské fotbalové federace RFEF Luisem Rubialesem domlouvá nejen na přesunu Superpoháru do této arabské země, ale také na přerozdělení peněz jednotlivým účastníkům turnaje.

Již dva roky se hraje španělský Superpohár naprosto jiným formátem, než jak se do té doby hrál. Právě do roku 2019 se hrál klasickým způsobem tak, že se ho zúčastnili vítěz ligy a vítěz poháru, kteří se utkali systémem doma-venku. Od roku 2020 se ale formát španělského Superpoháru změnil tak, že se z toho stal miniturnaj, jehož se zúčastňují první a druhý celek z ligy a oba finalisté španělského poháru Copa del Rey.

Navíc se nově nehraje ve Španělsku, ale v Saúdské Arábii a pochopitelně se tento přesun udál kvůli penězům a je celkem jedno, že pohár kvůli tomu už není u fanoušků tolik atraktivní. Kritické hlasy ke změně dějiště se ozývaly i z řad samotných fotbalistů, jakými jsou například Toni Kroos nebo Thibaut Courtois z Realu Madrid. V tomto ohledu stojí rozhodně za zmínku to, že za tím vším stojí obránce Barcelony Gérard Piqué.

Jak totiž informuje španělský deník El Confidencial, španělská královská fotbalová federace se měla na novém formátu domluvit se společností Kosmos Holding a prezidentem právě této společnosti je Gérard Piqué. Podle této dohody se díky přesunu Superpoháru do Saúdské Arábie každý rok dočká španělská federace 40 milionů eur, Piquého společnost si pak přijde na 4 miliony eur za každou sezónu (tudíž celkem na 24 milionů eur za celkem šest dosud dohodnutých sezón). Tyto peníze mimochodem Kosmos Holding nedostane přímo od španělské federace, aby tak nebyl porušen etický kodex.

A právě deník El Confidencial přišel s přepisem odposlechů, v nichž si toto všechno se šéfem španělského fotbalu Piqué domlouval. „Podívej, Rubi, jestli jde o peníze… Jestli oni do toho půjdou za osm, tak je to skvělý, kámo. Zaplatí se osm milionů Madridu, osm milionů Barce, těm dalším se zaplatí dva a jeden. To je 19, a vy jako Federace si necháte zbytek, kámo. To je šest kil. Předtím jste neměli nic, teď budete mít šest kil. A přitlačíme Arábii a možná z nich dostaneme ještě víc. Řekneme jim, že jestli nedají, tak Madrid nepřijede. A dostaneme z nich další pálku. Předtím se hrálo ve Španělsku a nevydělali jste z toho nic, tak to je na zamyšlení, ne? Když se jedná o peníze,“ měl Piqué volat Rubialesovi v březnu 2019.

Oba dva pak také tehdy řešili, kde se nový Superpohár bude konat. Zatímco Barcelona chtěla z pochopitelných důvodů Superpohár na svém Camp Nou, Real Madrid zase pro změnu na Santiago Bernabéu. „Podívej, Geri. Budu to řešit také s Madridem. Myslím, že Madrid mi řekne, že ne a to nám hraje ku*va do karet do budoucnosti, abychom si to mohli ospravedlnit. A řekneme, že Camp Nou je stadion s největší kapacitou, že je Barcelona šampión, že je vítěz poháru nebo finalista poháru nebo něco. Myslím, že legitimní to máme,“ ukazálo se z odposlechů, že Rubiales byl spíše pro Barcelonu.

Vzhledem k tomu, že se tento rozhovor uskutečnil dva měsíce před koncem sezóny 2018/19, určitě zajímavě zazněla Rubialesova následující věta, kterou řekl s úsměvem: „Říká Tomas, že La Ligu vyhraje Atlético Madrid, chudáček.“ Dodejme, že tehdy španělskou ligu vyhrála nakonec Barcelona.

V srpnu téhož roku se nakonec dohodla Saúdská Arábie jako pořadatel španělského Superpoháru. A Rubiales neskrýval nadšení z této dohody. „Geri, gratuluju. A tím nemyslím včerejší skvělý zápas, ani tvůj gól. Myslím tím to, že už je uzavřená dohoda se Saudskou Arábií. Posílám objetí, děkuji ti za všechno a jsem tady, kdykoliv budeš cokoliv potřebovat,“ poslal tehdy v sms zprávě Piquému.

Ten je už z minulosti znám jako někdo, kdo má problémy se střety zájmů. Vždyť společnost Kosmos Holding není jediná, ve které figuruje a nový formát španělského Superpoháru není jediným projektem, ve kterém má prsty. V minulosti se postaral třeba o taktéž kritizovaný nový formát tenisového Davis Cupu.

Související

FC Barcelona

Mistr světa i Evropy Piqué oznámil konec kariéry. Naposledy se představí o víkendu

Že fotbalová Barcelona zažívá v současnosti přestavbu mužstva pod trenérem Xavim, to už vnímají fanoušci nějakou dobu, minimálně od momentu, kdy katalánský velkoklub opustil Lionel Messi. Nyní se schyluje k dalšímu konci další barcelonské stálice. Na svém twitterovém účtu totiž ve čtvrtek oznámil onec své hráčské kariéry španělský obránce Gerard Piqué. Ten se tak fanouškům naposledy představí tuto sobotu v ligovém zápase proti Almeríi.
FC Barcelona

Nad novými posilami Barcelony visí otazník. Španělská liga je odmítla registrovat

Téměř týden před začátkem nové sezóny španělské nejvyšší fotbalové La Ligy nemá katalánský velkoklub FC Barcelona jisté to, že bude moct od jejího začátku nasadit své nové posily včetně té největší v podobě Roberta Lewandowského. Naskytl se totiž nečekaný problém a to ten, žee vedení španělské soutěže odmítlo Barceloně registrovat tyto nové posily. To z důvodu, že klub stále nesplňuje požadavky stanové La Ligou spočívající v tom, že platy klubu nesmí přesahovat 70 % celkových výdělků.

Více souvisejících

španělská Primera División (fotbal) Fotbal

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 23 minutami

před 35 minutami

Jevgenij Prigožin

Prigožin chce omezit operace na Ukrajině, pozornost upře na Afriku

Zakladatel soukromé Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin se chystá omezit operace svých žoldnéřů na Ukrajině, kde se jim kvůli mocenským sporům dostává čím dál tím menší podpory. S odvoláním na osoby obeznámené se situací to píše agentura Bloomberg, podle které Prigožin plánuje přesunout svou pozornost zpět do Afriky.

před 48 minutami

Pavel Blažek

Blažek požádal Pavla o zvážení podmínek pro milosti, které nastavil Zeman

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) požádal v dopise nového prezidenta Petra Pavla o zvážení, zda zachová, změní či úplně zruší podmínky pro rozhodování o milostech, které před deseti lety nastavil Miloš Zeman. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí úřadu Vladimír Řepka. Pavlův předchůdce svěřil agendu ministerstvu, jež od té doby obdrželo celkem 7646 žádostí o milost. U 58 z nich vyhodnotilo, že splňují Zemanovy podmínky, a postoupilo je Hradu k rozhodnutí.

před 1 hodinou

Joe Biden

Popularita prezidenta Bidena v březnu klesla na 38 procent

Popularita amerického prezidenta Joea Bidena v březnu klesla na 38 procent, v uplynulých měsících se přitom pohybovala nad 40 procenty, v únoru byla dokonce 45procentní. Vyplývá to z průzkumu agentury AP a centra NORC. Příčinou poklesu je podle nich především postoj lidí k Bidenově hospodářské politice. Průzkum agentury provedly mezi 16. a 20. březnem, tedy krátce po pádu amerických bank Silicon Valley Bank a Signature Bank.

před 1 hodinou

Léky, ilustrační foto

Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na e-recept i v zahraničí

Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na český e-recept v některých zemích EU, například Chorvatsku, Polsku nebo Španělsku. Přesný termín musí stanovit Evropská komise na základě testování systému. Na dnešní tiskové konferenci to řekla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. Podobně si budou moci léky vyzvednout v ČR i cizinci z těchto zemí. V současné době je možné vyzvednout léky v EU s papírovým receptem.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zhoršila

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v březnu výrazně zhoršila. V dnešní zprávě to uvedl německý hospodářský institut ZEW. Index ekonomické nálady klesl ve srovnání s minulým měsícem o 15,1 bodu na 13 bodů. Předtím se hodnota indexu pět měsíců po sobě zvyšovala. Analytici odhadovali, že hodnota za březen bude činit asi 15 bodů.

před 2 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovensko chce přísněji trestat opilce za volantem

Slovensko připravuje přísnější tresty pro silně opilé řidiče. Podle předlohy, kterou posoudí parlament, by nově za řízení v těžké opilosti mělo hrozit až pětileté vězení a řidičům z povolání pak ještě přísnější trest. Zpřísnit postihy navrhla menšinová vláda premiéra Eduarda Hegera i v případě tragických nehod, které zaviní opilý profesionální řidič.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Fiala

Fiala hájí Jurečku. Odvoláním Najmona odblokoval řešení problémů úřadů práce

Premiér Petr Fiala (ODS) se zastal ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ve sporu s odvolaným generálním ředitelem Úřadu práce ČR Viktorem Najmonem. Předseda vlády dnes dopoledne před odletem na evropský summit do Bruselu novinářům řekl, že odvoláním bývalého šéfa otevřel Jurečka cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavlova slova o Ukrajině zajímají Rusko, řekl zpravodaj televize Welt

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Dnes to v německé televizi Welt řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující.

před 2 hodinami

Paříž, ilustrační foto

Francouzi dal stávkují kvůli důchodům. Nejezdí vlaky, některé školy jsou uzavřené

Ve Francii se dnes koná další kolo stávek na protest proti reformě důchodového systému. Přerušena byla železniční doprava, uzavřeny byly některé školy a kvůli stávce popelářů se na ulicích hromadí odpadky, uvedla agentura Reuters. Jak napsal list Le Parisien, protestující již brzy ráno zablokovali dálnici poblíž Toulouse na jihozápadě země a autobusové depo ve městě Rennes. Protestní shromáždění se dnes mají konat po celé zemi.

před 2 hodinami

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Lékař z Domažlic má potvrzenou podmínku. Léčba vedla k smrti ročního dítěte

Odvolací Krajský soud v Plzni dnes potvrdil podmíněný trest pro lékaře Domažlické nemocnice Františka Zahálku, který se zpovídal ze zavinění smrti malého dítěte. ČTK to dnes řekla mluvčí krajského soudu Jana Rubášová. Lékaře už dvakrát domažlický okresní soud odsoudil k podmíněnému trestu za nevhodně zvolenou léčbu. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

ANO mluví o možném odvolání Jurečky kvůli okolnostem konce šéfa Úřadu práce

Pokud je nahrávka ohledně odvolání generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona autentická, mohl být porušen služební zákon. Na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO to řekl její předseda Karel Havlíček. Premiér Petr Fiala (ODS) by měl podle něj případně ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) odvolat.

Aktualizováno před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

ČNB: Zahraniční dluh Česka loni klesl na 4,454 bilionu

Zahraniční dluh České republiky činil na konci loňského roku téměř 4,454 bilionu Kč. V meziročním srovnání byl o 65 miliard nižší. Představoval 65,7 procenta hrubého domácího produktu. Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku se zahraniční dluh zvýšil o 47,9 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Zahraniční dluh je sumou závazků se stanovenou lhůtou splatnosti.

Zdroj: ČTK

Další zprávy