Obránce Barcelony Piqué domlouval, jak se budou rozdělovat finance za Superpohár

Španělským fotbalem začíná cloumat aféra, v níž je hlavní postavou obránce FC Barcelona Gérard Piqué. Právě on má totiž prsty v tom, že se nový formát španělského Superpoháru nehraje ve Španělsku, ale v Saúdské Arábii. Ba co víc, španělská média nyní přišla s přepisy odposlechů, v nichž se společně se šéfem Španělské královské fotbalové federace RFEF Luisem Rubialesem domlouvá nejen na přesunu Superpoháru do této arabské země, ale také na přerozdělení peněz jednotlivým účastníkům turnaje.

Již dva roky se hraje španělský Superpohár naprosto jiným formátem, než jak se do té doby hrál. Právě do roku 2019 se hrál klasickým způsobem tak, že se ho zúčastnili vítěz ligy a vítěz poháru, kteří se utkali systémem doma-venku. Od roku 2020 se ale formát španělského Superpoháru změnil tak, že se z toho stal miniturnaj, jehož se zúčastňují první a druhý celek z ligy a oba finalisté španělského poháru Copa del Rey.

Navíc se nově nehraje ve Španělsku, ale v Saúdské Arábii a pochopitelně se tento přesun udál kvůli penězům a je celkem jedno, že pohár kvůli tomu už není u fanoušků tolik atraktivní. Kritické hlasy ke změně dějiště se ozývaly i z řad samotných fotbalistů, jakými jsou například Toni Kroos nebo Thibaut Courtois z Realu Madrid. V tomto ohledu stojí rozhodně za zmínku to, že za tím vším stojí obránce Barcelony Gérard Piqué.

Jak totiž informuje španělský deník El Confidencial, španělská královská fotbalová federace se měla na novém formátu domluvit se společností Kosmos Holding a prezidentem právě této společnosti je Gérard Piqué. Podle této dohody se díky přesunu Superpoháru do Saúdské Arábie každý rok dočká španělská federace 40 milionů eur, Piquého společnost si pak přijde na 4 miliony eur za každou sezónu (tudíž celkem na 24 milionů eur za celkem šest dosud dohodnutých sezón). Tyto peníze mimochodem Kosmos Holding nedostane přímo od španělské federace, aby tak nebyl porušen etický kodex.

A právě deník El Confidencial přišel s přepisem odposlechů, v nichž si toto všechno se šéfem španělského fotbalu Piqué domlouval. „Podívej, Rubi, jestli jde o peníze… Jestli oni do toho půjdou za osm, tak je to skvělý, kámo. Zaplatí se osm milionů Madridu, osm milionů Barce, těm dalším se zaplatí dva a jeden. To je 19, a vy jako Federace si necháte zbytek, kámo. To je šest kil. Předtím jste neměli nic, teď budete mít šest kil. A přitlačíme Arábii a možná z nich dostaneme ještě víc. Řekneme jim, že jestli nedají, tak Madrid nepřijede. A dostaneme z nich další pálku. Předtím se hrálo ve Španělsku a nevydělali jste z toho nic, tak to je na zamyšlení, ne? Když se jedná o peníze,“ měl Piqué volat Rubialesovi v březnu 2019.

Oba dva pak také tehdy řešili, kde se nový Superpohár bude konat. Zatímco Barcelona chtěla z pochopitelných důvodů Superpohár na svém Camp Nou, Real Madrid zase pro změnu na Santiago Bernabéu. „Podívej, Geri. Budu to řešit také s Madridem. Myslím, že Madrid mi řekne, že ne a to nám hraje ku*va do karet do budoucnosti, abychom si to mohli ospravedlnit. A řekneme, že Camp Nou je stadion s největší kapacitou, že je Barcelona šampión, že je vítěz poháru nebo finalista poháru nebo něco. Myslím, že legitimní to máme,“ ukazálo se z odposlechů, že Rubiales byl spíše pro Barcelonu.

Vzhledem k tomu, že se tento rozhovor uskutečnil dva měsíce před koncem sezóny 2018/19, určitě zajímavě zazněla Rubialesova následující věta, kterou řekl s úsměvem: „Říká Tomas, že La Ligu vyhraje Atlético Madrid, chudáček.“ Dodejme, že tehdy španělskou ligu vyhrála nakonec Barcelona.

V srpnu téhož roku se nakonec dohodla Saúdská Arábie jako pořadatel španělského Superpoháru. A Rubiales neskrýval nadšení z této dohody. „Geri, gratuluju. A tím nemyslím včerejší skvělý zápas, ani tvůj gól. Myslím tím to, že už je uzavřená dohoda se Saudskou Arábií. Posílám objetí, děkuji ti za všechno a jsem tady, kdykoliv budeš cokoliv potřebovat,“ poslal tehdy v sms zprávě Piquému.

Ten je už z minulosti znám jako někdo, kdo má problémy se střety zájmů. Vždyť společnost Kosmos Holding není jediná, ve které figuruje a nový formát španělského Superpoháru není jediným projektem, ve kterém má prsty. V minulosti se postaral třeba o taktéž kritizovaný nový formát tenisového Davis Cupu.

Související

FC Barcelona

Mistr světa i Evropy Piqué oznámil konec kariéry. Naposledy se představí o víkendu

Že fotbalová Barcelona zažívá v současnosti přestavbu mužstva pod trenérem Xavim, to už vnímají fanoušci nějakou dobu, minimálně od momentu, kdy katalánský velkoklub opustil Lionel Messi. Nyní se schyluje k dalšímu konci další barcelonské stálice. Na svém twitterovém účtu totiž ve čtvrtek oznámil onec své hráčské kariéry španělský obránce Gerard Piqué. Ten se tak fanouškům naposledy představí tuto sobotu v ligovém zápase proti Almeríi.
FC Barcelona

Nad novými posilami Barcelony visí otazník. Španělská liga je odmítla registrovat

Téměř týden před začátkem nové sezóny španělské nejvyšší fotbalové La Ligy nemá katalánský velkoklub FC Barcelona jisté to, že bude moct od jejího začátku nasadit své nové posily včetně té největší v podobě Roberta Lewandowského. Naskytl se totiž nečekaný problém a to ten, žee vedení španělské soutěže odmítlo Barceloně registrovat tyto nové posily. To z důvodu, že klub stále nesplňuje požadavky stanové La Ligou spočívající v tom, že platy klubu nesmí přesahovat 70 % celkových výdělků.

Více souvisejících

španělská Primera División (fotbal) Fotbal

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

včera

včera

včera

včera

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

včera

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

včera

včera

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

22. září 2023 21:58

Aktualizováno 22. září 2023 21:26

22. září 2023 21:03

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy