Roman Berbr rezignoval na post místopředsedy FAČR. Končí také komise rozhodčích

Poté, co v pátek kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zadrželo 20 osob z fotbalového prostředí včetně místopředsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbra, v pondělí právě v reakci na tuto informaci mimořádně zasedl výkonný výbor FAČR. Výsledkem mimořádného jednání nakonec je, že sám Roman Berbr rezignoval na svůj post místopředsedy, stejně tak jako že valná hromada FAČR odvolala komisi rozhodčích pro nejvyšší soutěže vedenou Jozefem Chovancem.

Kromě funkce místopředsedy FAČR opouští Roman Berbr i další své funkce, jakými byly člen výkonného výboru či předseda Plzeňského krajského fotbalového svazu. „Jak je obecně známo, pan Berbr byl vzat do vazby a momentálně k němu může pouze jeho právní zástupce. Rezignace byla doručena prostřednictvím jeho právního zástupce sem na sekretariát,“ řekl k tomu na pondělní tiskové konferenci generální sekretář fotbalového svazu Jan Pauly.

Pondělní mimořádná valná hromada FAČR také rozhodla v souvislosti s odvoláním komise rozhodčích v čele s Jozefem Chovancem, že místo ní bude prozatímně jmenovaný orgán, do jehož čela zasedne šéf Ligové fotbalové asociace (LFA) Tomáš Bárta. Ten bude navíc do komise rozhodčích delegován právě z LFA. Kromě Jozefa Chovance pak ve svých funkcích skončili místopředseda dosavadní rozhodcovské komise Martin Wilczek a další dva její členové Pavel Mareš a Jiří Kureš. „Bude sestavena komise nová. Půjde o prozatimní komisi, která bude fungovat po omezenou dobu tak, aby byl zajištěn chod ligových soutěží poté, co vláda České republiky ukončí aktuální koronavirová opatření,“ řekl k tomu Malík.

Dále pak byli odvoláni členové Řídící komise pro Čechy, které předsedá bývalá mezinárodní rozhodčí a zároveň životní partnerka Romana Berbra Dagmar Damková. O té pak zatím není známo, zda rezignovala na svůj post ve výkonné radě. „V tuto chvíli mám podklady pouze k tomu, že rezignoval jen Roman Berbr,“ prozradil Malík.

Připomeňme, že během víkendu rozhodl pražský Obvodní soud o tom, že do vazby budou z 19 obviněných vzati čtyři osoby, tedy Roman Berbr, sportovní ředitel druholigového Slavoje Vyšehrad Roman Rogoz a jejich pobočníci Michal Káník a Tomáš Grimm.

Malík: Ve výsledku jsme vinni všichni. Nakonec ale celý výkonný výbor nerezignoval

Samotný předseda FAČR Martin Malík nadále ve své funkci po nejnovější aféře zůstává, přestože se natejil nijak tím, že i o tomto kroku uvažoval. "Zabýval jsem se i svojí rezignací," nechal se slyšet konkrétně na pondělní tiskové konferenci."Jak ukazují události posledních hodin a dnů, chyby v českém fotbale totiž jednoznačně jsou. Je mi jedno, že historicky byly, není mi jedno, že zde jsou nyní. A věřte mi, že je mi smutno z toho, že se chyb jako hlava fotbalu u nás dopouštím i já," pokračoval.

Dodal pak, že kdyby z funkcí odešel celý výkonný výbor, byl by to znak zbabělosti.

Podle Malíka je nyní prioritou to, aby se podobná situace ve fotbalové asociaci v budoucnu neopakovala a hlavně aby měla Ligová fotbalová asociace po ruce takový nástroj, který by zaručoval absolutní nezávislost rozhodčích. Stejně tak by měla být daleko efektivnější kontrola komise, především pak co se týče jejího rozdělování sudích do zápasů. „Nebudu zde lhát, nemám nyní konkrétní recept na takový nástroj, ale jsem připraven na diskuzi, jsem otevřen názorům,“ uvedl Malík.

Ten by rád ve spolupráci se státními orgány zařídil vznik orgánu uvnitř policie, jenž by se specializoval na ovlivňování zápasů a to nejen ve fotbale. Vedle toho se chystá k mimořádným kontrolám financování krajských svazů, přičemž zaostřeno v tomto ohledu bude hlavně na Plzeňský krajský fotbalový svaz.

Tím nejhlavnějším úkolem je ale podle předsedy FAČR Malíka navrátit u fanoušků i další veřejnosti důvěru k českému fotbalu. „Ve výsledku jsme vinni my všichni,“ nechal se slyšet na tiskovce.

Související

Více souvisejících

Fotbal Roman Berbr (fotbalový funkcionář) Rozhodčí Korupce ve fotbale Korupce

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 4 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 5 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 9 hodinami

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy