Blíží se Růžičkův konec? Investigativci vyhledali další rodiče, kterým si kouč řekl o peníze

Praha - Když se během letošního dubna na internetu objevilo video podnikatele a otce Miroslava Palaščáka, který měl dát nynějšímu kouči národního týmu Vladimíru Růžičkovi úplatek ve výši 500 000 korun a to za slib ze strany kouče, že Palaščákův syn bude hrát hokej za pražskou Slávii, ve které v té době působil právě Růžička, ještě se nevědělo, že se tato kauza dostane do poměrně obřích rozměrů, v jakých se nachází dnes. Právě dnes v úterý přišel investigativní tým Českého rozhlasu Radiožurnál v čele s Jankem Kroupou s informacemi, které vyrazně pošpiňují doposud čistý hokej. Radiožurnál totiž během dvou měsíců od chvíle, kdy se na internetu objevilo ono zmiňované video, na kauze pracoval a našel další rodiče, kterým si měl říct Vladimír Růžička o úplatek, nebo pokud se budeme držet Růžičkovy terminologie, tak o dar. Navíc měl Růžičkovi pomáhat ještě jeho kamarád Jiří Mouček, jenž sice v klubu neměl žádnou funkci, ale i tak dojednával angažmá pro mladé hokejisty v různých klubech. Na zbrusu nové informace Radiožurnálu už reagoval prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král, jenž na zítra dopoledne mimořádně svolal výkonný výbor.

Deník Shopaholičky

Podobné zkušenosti jako měl zmiňovaný Miroslav Palaščák, měla podle Radiožurnálu i paní Jana. K tomu, aby její syn posunul ze slávistické juniorky do "A" mužstva, musel mít profesionální smlouvu, ovšem aby tuto smlouvu její syn dostal, musela kouči zaplatit 300 000 korun. „Synovi byla nabídnuta smlouva v hodnotě pěti tisíc korun s tím, že účast v družstvu mužů není podmíněna jenom hokejovou dovedností, ale zároveň také vztahem ke Slavii, který by se měl projevit nějakým peněžitým darem, který bychom měli předat panu Růžičkovi. Bylo to 300 tisíc korun," řekla konkrétně paní Jana Radiožurnálu. Nakonec ale tuto částku nezaplatila a tak její syn odešel hrá hokej do Ameriky, kde působí dodnes. „Důvěra v čistotu hokeje tím vzala hodně za své," říká paní Jana, jež také doplnila, že ví o dalších rodičích, kterým se stalo totéž.

Například Jiří Ptáčník, jehož hned dva synové hráli v pražské Slávii, měl taktéž za přesun staršího syna do sllávistického "áčka" zaplatit jistou finanční částku. Zde vstupuje na scénu Růžičkův kamarád Jiří Mouček, jenž sice neměl žádnou funkci, ale i přesto se vydával za hráčského agenta. „Říkal mi, že (Růžička) by mu (jeho synovi) sehnal místo v Mostě. Že by mu to Růžička zařídil, když dám 150 tisíc. Můžu říct, že v Mostě na něj čekali, měl to tam zařízený a věděli o něm. Vyfasoval výstroj, začal s nimi trénovat, odehrál přátelák. Dal gól a dařilo se mu," říká Ptáčník, jenž ale požadovanou částku nakonec nesehnal a tak do dvou týdnů jeho syn v mosteckém klubu skončil.

Zkušenost s Růžičkou a hlavně s takovýmto podivným jednáním měla i žena, která se s nynějším reprezentačním trenérem a také olympijským vítězem z Nagana zná dokonce osobně a která si s ním tyká. Růžičkova nabídkda zněla následovně: že zařídí, aby její syn hrál v seniorském brněnském týmu, který tehdy hrál první ligu. „Bylo to telefonicky a šlo o 100 tisíc. Zamítla jsem to. Tak se nezlob, to nejde. Bohužel jsem nedisponovala těmito prostředky a nebyla tak bohatá, abych si to mohla dovolit," řekla žena, která si právě vzhledem k blízké známosti s Růžičkou přála zůstat v anonymitě. A nebyla jediná, který chtěl zůstat neznámým. Například muž, jenž jednal s Jiřím Moučkem: „Kluk přestupoval do seniorské kategorie a panem Moučkem mi bylo nabídnuto, že zařídí jeho angažmá v Šumperku za 100 tisíc korun na sezónu. K tomu nedošlo, protože jsem to odmítl."

Ani Vladimír Růžička, ani Jiří Mouček se pro zatím k této aféře nikterak nevyjádřili. Radiožurnál se snažil zeptat se Vladimíra Růžičky, ten byl sice doma, ale i přesto si nepřál s novináři o tomto tématu mluvit.

Růžička bude nejspíše odvolán

Jak už bylo zmíněno, na tyto informace prakticky ihned reagovalo vedení českého hokeje v čele s Tomášem Králem, jenž na zítřejší jedenáctou hodinu dopolední svolal mimořádné jednání výkonného výboru. Podle všeho bude Vladimír Růžička odvolán z funkce hlavního trenéra národního týmu. „Dosud byl, jak všichni víme, znám jeden podivný případ, s nímž oznamovatel přišel na veřejnost až po roce. Ale tohle už výrazně poškozuje jméno českého hokeje," řekl Král pro deník Blesk a pokračoval: „Zatím mám takové informace, že se vše týká věcí, které se děly výlučně v jednom klubu, ale má to velmi negativní dopad na celý hokej."

Kromě toho, že Růžička trénuje reprezentaci, kde navíc ještě prodloužil smlouvu, bude od nadcházející sezóny koučovat i extraligového nováčka z Chomutova a podle smlouvy tomu tak má být celé desetletí. Situaci okomentoval i hlavní bookmaker Fortuny, kde si mimochodem může veřejnost vsadit na to, jak celá tato aféra obřího rozměru dopadne, Ondřej Vích: „Dokud to celé bylo postavené jako slovo proti slovu, muž proti muži, měl trenér Růžička s podporou svazu šanci celou situaci solidně ustát. Redaktoři z Radiožurnálu se ale do problému zakousli opravdu s chutí, rozkrývají systém a nepochybně se tomu budou dál intenzivně věnovat. Prezident Král nebude riskovat další zhoršení reputace a Růžičku obětuje."

Deník Shopaholičky

Související

Ilustrační fotografie.

Extraliga s Maxa ligou jednaly o zrušení baráže. Obě soutěže mají rozdílné názory

Po čase se v tuzemském hokejovém zákulisí opět dostalo do diskuze téma zrušení baráže a zavedení přímého sestupu a postupu mezi nejvyšší soutěží Tipsport extraligou a první Maxa ligou. A opět bez výsledku. Zatímco Asociace profesionálních klubů (APK LH) mající na starost řízení hokejové extraligy je pro pokračování aktuálního barážového systému, v němž se utkávají o postup či záchranu vítěz play-off první ligy s posledním týmem extraligy, Sdružení prvoligových klubů zase preferuje přímý postup a sestup.
Soud, ilustrační fotografie.

Komunisté vykonstruovali proces s hokejovými mistry světa. Uvězněno jich bylo přes deset

Přesně před 75 lety, šestého říjnového dne roku 1950, začal vykonstruovaný soudní proces s československými hokejisty, kteří byli obviněni ze spiknutí proti režimu, z vlastizrady. Proto je čekalo věznění, kruté mučení a práce v uranových dolech. Padly i návrhy doživotních trestů. Obvinění však nebyla pravdivá, komunisté se jen snažili zbavit nepohodlných osob a demonstrovat veřejnosti svou moc.

Více souvisejících

hokej Vladimír Růžička HC Slavia Praha

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 43 minutami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost

Válka na Ukrajině nadále pokračuje, protože Moskva podmiňuje jednání požadavky ohrožujícími ukrajinskou suverenitu i západní strategické zájmy. Kreml mezitím upevňuje ideologii trvalé konfrontace a rozšiřuje svůj vliv hybridními prostředky od Pobaltí až po Kazachstán. Slábnoucí jednota Západu posiluje ruské ambice a zvyšuje riziko, že konflikt přeroste v širší bezpečnostní krizi, již už nebude možné ignorovat.

před 1 hodinou

Filip Turek

S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum

Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí. 

před 2 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu

Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

před 3 hodinami

včera

Petr Pavel a Andrej Babiš

Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem

Prezident Petr Pavel oznámil, že v úterý 9. prosince v 9 hodin jmenuje Andreje Babiše do funkce předsedy vlády. Toto rozhodnutí učinil poté, co předseda hnutí ANO splnil prezidentovu podmínku. Pavel konkrétně ocenil jasný a srozumitelný způsob, jakým Babiš dostál jejich dohodě a veřejně oznámil, jakým způsobem vyřeší svůj střet zájmů.

včera

Vladimir Putin

Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin

Globální potravinová bezpečnost zůstává podle britského biologa a odborníka na potravinové systémy Tima Bentona relativně stabilní, především proto, že současné geopolitické otřesy zatím nepřerostly do scénáře s přímým dopadem na širší evropský prostor. Benton exkluzivně pro EuroZprávy.cz upozornil, že zásadní hrozbu by představovala pouze výrazná eskalace války ze strany Vladimira Putina.

včera

Andrej Babiš po setkání s prezidentem Petrem Pavlem (27.10.2025)

Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš oznámil ve čtvrtek v podvečer na sociálních sítích ve videozprávě, že se nevratně vzdá svého holdingu Agrofert. Tímto krokem hodlá natrvalo vyřešit svůj střet zájmů, aby mohl být jmenován předsedou vlády. Babiš zdůraznil, že voliči rozhodli o jeho osudu v nedávných volbách a že by si připadal jako zrádce, kdyby se po vítězství stáhl z politiky a zanechal hnutí ANO.

včera

Pete Hegseth

New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha

Deník The New York Times podává žalobu na Ministerstvo obrany USA kvůli novým, přísným omezením přístupu pro novináře, která Pentagon zavedl. Žaloba míří na Ministerstvo obrany, ministra Peta Hegsetha a hlavního mluvčího Pentagonu, Seana Parnella, a má za cíl zrušení říjnové politiky. Kvůli těmto restrikcím museli reportéři akreditovaní v Pentagonu odevzdat své novinářské průkazy.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony

Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.

včera

Aktualizováno včera

Jaromír Zůna Prohlédněte si galerii

Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel pokračuje v jednání s osobnostmi, které navrhl Andrej Babiš (ANO) pro obsazení pozic v nové vládě. Kabinet má vzniknout ve spolupráci hnutí ANO, SPD a Motoristů sobě. Jako první ve čtvrtek na Hrad dorazil nominant SPD na ministra obrany, Jaromír Zůna, a kandidát stejné strany pro zemědělství, Martin Šebestyán. Poté se Pavel sešel s lídrem Motoristů, Petrem Macinkou.

včera

včera

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá

Nejvyšší americký úředník pro očkování, Vinay Prasad, přišel s dlouhým a argumentačním memorandem, které zaslal zaměstnancům. V něm slíbil, že přepracuje regulaci vakcín poté, co tvrdil, že nejméně deset dětí zemřelo v důsledku očkování proti nemoci Covid-19. Pro toto závažné tvrzení však neposkytl žádné důkazy a ani minimum podrobností o tom, jak bude nový přístup k regulaci vypadat.

včera

včera

včera

včera

Eurovision Song Contest 2018 (Photo by: Thomas Hanses)

Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael

Soutěž Eurovision Song Contest čelí v Ženevě klíčovému "přelomovému" zasedání, které rozhodne o její budoucnosti. Organizátoři a zúčastněné země budou ve čtvrtek diskutovat o tom, zda by Izraeli měla být povolena další účast v soutěži. Důvodem jsou protesty proti způsobu, jakým izraelská vláda vede válku v Gaze, a obvinění z nekalých praktik při hlasování.

včera

Vladimir Putin

Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie

Ruský prezident Vladimir Putin zahajuje dvoudenní návštěvu Indie, kde se má setkat s premiérem Narendrou Modim a zúčastnit se každoročního summitu obou zemí. Očekává se, že Dillí a Moskva podepíšou řadu dohod, a to jen několik měsíců poté, co Spojené státy zvýšily tlak na Indii, aby přestala nakupovat ruskou ropu. Návštěva se koná také v době, kdy administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa vede sérii rozhovorů s Ruskem a Ukrajinou ve snaze ukončit válku. Indie a Rusko jsou si blízkými spojenci po celá desetiletí a Putin s Modim udržují vřelý vztah. 

včera

Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem

Cesta k míru na Ukrajině zůstává podle Donalda Trumpa nejasná, a to i přes "přiměřeně dobré" rozhovory mezi americkými vyslanci a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které ovšem nepřinesly žádný zásadní průlom. Zvláštní vyslanec USA Steve Witkoff a Trumpův zeť Jared Kushner, kteří absolvovali dlouhé úterní jednání v Kremlu, se nyní chystají setkat s předním ukrajinským vyjednavačem Rustemem Umerovem na Floridě. Trump ve středu v Oválné pracovně prohlásil, že Putin by dohodu rád uzavřel, nicméně dodal, že nemůže říct, co z jednání vzejde, protože "k tanci jsou potřeba dva". Prezident také uvedl, že Spojené státy "měly s Ukrajinou něco docela dobře rozpracováno".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy