Extraliga 35. kolo: Sparta vyhrála šlágr v Brně, Hradec dostal šest gólů od Vítkovic, Slavia vyhrála nad Plzní

Praha – Kompletní 35. kolo. To otevřelo nový kalendářní rok. A hned to bylo kolo s překvapením. Hradec Králové, jenž se nacházel před tímto kolem na druhém místě hostily Vítkovice, které se vrátily z vánočního Spenglerova poháru konaného ve Švýcarsku. Navíc byl ostravský klub před tímto zápasem spíše outsiderem, přesto ale nastřílelo svému soupeři z východních Čech šest branek. Plzeň hrála bez svého kapitána Martina Straky a v O2 Aréně prohráli se Slavií 3:1. Pražská Sparta hrála proti Brnu, které v minulém kole hrálo ve šlágru s Hradcem a v tomto velmi vypjatém duelu vyhrál moravský klub 2:3. Nyní se tedy postavil proti dalšímu těžkému soupeři z čela tabulky, tentokrát však byla pražská Sparta těžkým oříškem pro třetí klub tabulky.

Vítkovice nejen podle tabulky nevypadaly na to, že by měly nad Hradcem Králové vyhrát. I statistika jejich domácích zápasů není nijak růžová. Moravskoslezský klub je druhým nejslabším na domácím kluzišti a tak byl jasným favoritem tohoto duelu právě Hradec. Jenže co je na papíře ve statistikách, to nic nemusí znamenat. Ostravané zápas rozhodli třemi zásahy už v úvodní třetině. Vítkovice až nečekaně vlétly do zápasu jako uragán, hrály přímočarý hokej s tahem na branku. A tak se domácí mohli poprvé radovat už ve 4. minutě. Sloboda, který stál u pravého kruhu, praštil do odraženého kotouče a ten přesně vymetl pravý horní kout hradecké svatyně, kterou hájil Kantor. Východočeši nehráli vůbec špatný hokej, ale chybovali ve středním pásmu a tyto chyby zapříčinily nebezpečné vítkovické výpady. Pár vteřin po prvním zajásání, se mohli domácí radovat po druhé, ovšem tentokrát střílel Huna, který jel sám na branku, těsně mimo. Právě Hunova formace zařídila druhý gól o několik minut po této neproměné šanci. Roman doklepl do branky puk po tom, co ho gólman Kantor vyrazil. Rychlý protiútok tak skončil pro vítkovické úspěšně. Třetí branku zařídil Szturc, jenž po dalším brejku vypálil nádhernou bombu a tak byl stav po první třetině 3:0 pro domácí. V dalším průběhu zápasu si nadějný výsledek Vítkovice vzít nenechaly, Hradci nefungovala obrana, neboť jim chyběli obránci Šimánek a Kudrna, kteří jsou mezi zraněnými. Do druhé třetiny hradec dokonce vyměnil gólmany, ale ani tato změna hostům nikterak nepomohla. Hned v úvodu druhé části vstřelili domácí čtvrtý gól, kerý si na své konto díky teči v přesilovce připsal Roman. Poté se také hosté mohli radovat. Dej byl tím, jenž usměrnil v početní výhodě usměrnil do sítě střílenou přihrávku od Frühaufa. Ve 34. minutě se ale domácí radovali už po páté, když se Húževka trefil při hře 5 na 3. Hradec sice ještě snížil díky gólu Červeného, ale i kvůli velkému množství vyloučených se již na víc nezmohl. Šestý gól Vítkovic dal Szturc opět v přesilovce a domácí ještě mohli dát sedmého, v tom jim však zabránila tyč poté, co střílel Kucser . Zápas tak skončil 6:2 pro Vítkovice.

Hokejisté Slavie v této sezóně ještě Plzeň neporazili a tak se jim to povedlo až v pátečním 35. kole. Plzni se v poslední době moc nedaří ne venkovních kluzištích. Naposled vyhrála ve venkovním zápase s Chomutovem ke konci listopadu. Západočeští hokejisté se také museli obejít bez svého kapitána Martina Straky a jako by to bylo na jejich výkonu v zápase znát. Slavia byla na tom vzápase o něco lépe, víc se pohybovala a posílala hodně střel od modré čáry. První gól padl v 10. minutě, kdy Skokan přihrával na modrou čáru najíždějícího spoluhráče Valacha a ten už zamířil puk nad lapačku Machovského. Pro Valacha to tak byl osmý gól v této sezóně, což znamená, že se stal nejlepším střelcem mezi extraligovými obránci. Plzeň poté, trochu vyrovnala obraz hry, ovšem nepřicházely žádné vvyložené šance. A to ani ze strany Slavie. Výjimkou byla akorát tutovka Růžičky, jenž netrefil z dorážky odkrytou klec. Když se psala 33. minuta utkání jeden zplzeňskkých hráčů zasáhl Bednáře hokejkou do obličeje. Jaroslav Bednář pak odešel do šatny a zápas tak nedohrál. Ovšem domácí to nijak nerozhodilo. V 44. minutě našel Růžička přihrávkou zpoza branky Skokana a ten tak přidal druhý gól. Plzeňští si první nebezpečné šance vytvořili až kolem 47. minuty. Z mezikruží pálil Kratěna, ale jen těsně mimo, následně se k slávistické brance prokličkoval Jeřábek, ale ani on první branku hostů nevstřelil. Až čtyři minuty před koncem se mohli konečně hosté zaradovat. Vystřelil Tomáš Sýkora, gólman Furch tuto střelu neudržel a snížení stavu bylo na světě. Poté málem Plzeň i vyrovnala, když prudce puk nahodil Lev, ovšem nakonec zazvonilo břevno. Plzeň ke konci zápasu hrála bez brankáře a do prázdné branky se nakonec trefil Jelínek. Duel tak vyhrála Slavia 3:1.

Brno nepotkaly na přelomu roku zrovna nejlehčí zápasy. Ještě před Silvestrem hrála Kometa velmi vypjatý duel s Hradcem, jenž je na druhém místě v tabulce, nyní do Brna přijela první Sparta. Ta nakonec v tomto zápase byla úspěšná a skončila tak pro ni nelichotivou sérii nepovedených vzájemných zápasů v moravské metropoli. V pěti vzájemných duelech v Brně v řadě Sparta čtyřikrát prohrála a získala z těchto pěti duelů dva body. Jak si tedy Sparta dokráčela k výhře a třem bodům v Brně? Byl to šlágr celého kola. Třetí proti prvnímu týmu ligové tabulky. Hned od úvodních minut se hrál velmi dramatický boj. Úplně v první minutě byl vyloučen sparťanský hráč, což dostalo do tempa Brňany. Ovšem v početní výhodě bojovali domácí spíše s nervozitou. Stejně to tak bylo i na sparťanské straně, když pražský klub hrál přesilovku poté, co byl vyloučen domácí Dočekal. Ovšem další přesilovou hru už Sparťané dokázali proměnit. Po akci, kterou začali nejlepší hráči Sparty Ton a Hlinka překonal gólmana Čiliaka Krejčík. Brno dokázalo srovnat stav až v úvodu druhé třetiny. Ve 21. minutě střílel od modré čáry Kuboš, jeho ránu tečoval Hruška a s touto tečí už nemohl Pöpperle nic dělat. Pražská Sparta poté zvýšila tlak a byla hned aktivnější. Druhý gól vstřelila ve 26. minutě a bylo to zase při přesilovce, kdy se po Pilařově střele odrazil kotouč k Rolinkovi, který ho pak doklepl do sítě. Vyloučenému Kempnému akorát trest končil. Neuběhly ani tři minuty a brněnští fanoušci se mohli radovat z vyrovnání. To Kempný nejdřív naznačil střelu, pak ovšem přihrál spoluhráči Tomáši Svobodovi, který už neměl žádný problém dát vyrovnávací gól. Radovat se z něho ale mohli domácí přesně 75 vteřin. Za tu dobu totiž Sparta přidala svou třetí branku. Ton se protáhl před domácí svatyni, jeho střelu brankář Čiliak však jen vyrazill před sebe, kde byl připraven už Rolinek. Ten už puk pouze doklepnul do soupeřovy sítě. Během třetí třetiny se Kometa ještě snažil otevřít hru, ale úspěšnější byla nakonec Sparta. Té pojistil výhru za tři body Bahenský, když zvýšil na konečných 2:4.

Sparta zvýšila náskok, dopředu šly akorát Vítkovice

Po tomto kole, které otevřelo nový kalendářní rok, se žádné veliké turbulence v tabulce neděly. Sparta potvrdila své vedoucí postavení a nyní má náskok už čtrnáctibodový před druhým Hradcem, který v tomto kole prohrál s Vítkovicemi. A právě tento ostravský klub jako jediný změnil po 35. kole pozici v tabulce. I když o nějaké výrazné změně se také říct nedá. Z desátého místa totiž poskočil na deváté a vyměnil si tak pozici s Litvínovem, jenž sehrál v tomto kole podkrušnohorské derby s Karlovými Vary. Tento duel Litvínov prohrál 2:1.

Konečné výsledky zápasů 35. kola hokejové Extraligy:

HC Vítkovice Steel - MOUNTFIELD HK 6:2 (3:0, 2:2, 1:0) Branky: 4. Sloboda, 11. a 23. Roman, 19. a 52. Szturc, 39. Húževka - 34. Dej, 40. Červený

Piráti Chomutov - PSG Zlín 2:3 po sam. náj. (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)Branky: 38. Kubinčák, 43. Sikora - 14. Veselý, 18. Marušák, rozhodující nájezd Zámorský

HC Energie Karlovy Vary - HC Verva Litvínov 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)Branky: 28. Vachovec, 49. Zaťovič - 60. Ručinský

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - Bílí tygři Liberec 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)Branky: 3. Somík, 30. Endál, 56. Tybor, 60. Gregorc - 52. Bulík

Rytíři Kladno - HC Oceláři Třinec 1:2 po sam. náj. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)Branky: 11. Dragoun - 40. Orsava, rozhodující nájezd V. Polák

HC Slavia Praha - HC Škoda Plzeň 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)Branky: 10. Valach, 44. Skokan, 60. P. Jelínek - 57. T. Sýkora

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)Branky: 21. J. Hruška, 29. T. Svoboda - 6. Krejčík, 26. a 31. Rolinek, 52. Bahenský