Extraliga 41. kolo: Sparta nasázela Chomutovu devět branek, Plzeň vyhrála doma nad Libercem, třinecký Polanský pokořil Hradec hattrickem

Praha – Na sedmi extraligových kluzištích se v pátek rozjelo 41. kolo nejvyšší hokejové soutěže v Česku. Kolo, které přineslo mimo jiné i souboj mezi prvním a posledním týmem ligové tabulky. Tedy zápas mezi Spartou a Chomutovem. A Sparta všem ukázala, že je v tomto duelu jednoznačným favoritem, neboť svému severočeskému soupeři nastřílela devět branek. Plzeň nastoupila doma proti Liberci a připsala si tak na své konto již dvanáctou domácí výhru v řadě. Jedinému klubu, který bojuje o přední příčky v tabulce a kterému se nedařilo v tomto kole, byl Hradec Králové. Ten nastoupil ke svému zápasu v třinecké Werk Areně proti Ocelářům. Těm tříbodovou výhru vystřílel svým hattrickem Polanský.

Zápas Sparty s Chomutovem měl jasného favorita. Pražská Sparta chtěla potvrdit, že vedoucím celkem není jen tak pro nic za nic a opět předvedla svou skvělou hru. I díky dvěma zásahům Kumstáta i skvělému brankáři Popperleovi, jenž vychytal v tomto zápase svoji devátou nulu v řadě za sebou. Roli favorita potvrzovala Sparta už od úvodního vhazování. Hned v prvních minutách měli své šance Buchtele s Kumstátem, ale na první gól si museli všichni počkat do sedmé minuty. Stalo se tak při sparťanském oslabení, když byl vyloučený v tu dobu Klimek. Poté, co hostující Krstev zaváhal zahrozil Hlinka, další chybu v chomutovské rozehrávce už ale tým z Holešovic dokázal využít. Konkrétně se do střeleckých listin zapsal Kumstát, jenž svůj brejk zakončil povedeným blafákem do bekhendu. Když poté hráli domácí v dalším oslabení, podařilo se jim ubránit jednogólové vedení. V polovině první třetiny se Spartě povedlo stav zvýšit, kdy po střele, kterou vyslal na hostující branku Forman, dorážel jeho spoluhráč Přibyl. Potom pálil docela nebezpečně Tomáš Rachůnek. Když běžela 14. minuta, byl na trestné lavici vyloučený Mrázek a Ton se během tohoto trestu dostal ke střele z pravého kruhu. Odtud mířil k pravé tyči hostující svatyně. Připsal si tak do svých statistik 31. střelu. Nejlepší střelec ligy mohl tu další vstřelit o dvě minuty později, kdy ale jeho brejk zastínil zákrok hostujícího gólmana Růžičky. To byl ale během této akce faulován. To, že byla Sparta opravdu v pohodě, dokumentovala ve druhé třetině klička jejich gólmanské jedničky Popperleho, kterou se vyhnul Bomersbackovi. Ve 25. minutě, kdy hrál Chomutov v oslabení kvůli špatnému střídání, se před brankářem Růžičkou prosadil obránce Pilař. To už gólman Růžička nechtěl v brance setrvat ani minutu a tak na jeho místo připustil jeho kolegu Kostúra. Po jeho příchodu na led šla hned první střela, když se ho rozhodl otestovat domácí Sičák. Kostúr tuto střelu ještě chytil, ale o dvě minuty později už tak úspěšný nebyl. Sparta se mohla radovat z pátého gólu, když gólmana Pirátů překonal Klimek. Šestý gól přidal Tomáš Rachůnek poté, kdyžž sebral kotouč Malcovi. Hráčům Chomutova bylo jasné, že už stav zápasu v jejich prospěch jen tak nezvrátí. Sedmá branka padla ve 38. minutě, když se k puku dostal po Pilařově přihrávce Buchtele a ten už pouze dorážel do odkryté klece. Ve třetí třetině Sparta také zvyšovala svůj už tak dost vysoký náskok. Poprvé se v tomto závěrečném dějství trefil ve 46. minutě Polášek, po jehož individuální akci se mohl začít radovat. Další branka padla v přesilovce pěti proti třem a to když byl úspěšným střelcem, v tomto zápase podruhé, Petr Kumstát. Více už se nestalo a tak Sparta vyhrála 9:0.

Hokejistům Plzně se podařilo v pátek prodloužit šňůru už na dvanáct domácích vítězných zápasů v řadě. V duelu s Libercem se jim povedlo využít také tři přesilové výhry a i díky tomu si nechali tři body u sebe doma. Václav Pletka se v tomto zápase trefil dvakrát. Ale pěkně po pořádku. Domácí hokejisté se od prvních chvil tlačili dopředu. Když se psala čtvrtá minuta, fanoušci mohli vidět liberecké přečíslení dva na jednoho. Na jeho konci byl Petr Nedvěd, jenž zakončoval celou akci, ale jeho střela šla pouze do gólmana Mensatora. Pak už měl více práce jeho protějšek Melicherčík. Jeden z prvních zákroků si připsal poté, kdy přihrával zpoza liberecké branky Duda svému spoluhráči Pletkovi, který se tak pokusil překonat brankáře z bezprostřední blízkosti. Tehdy se ještě domácí z úvodního gólu. Z něho se mohli radovat v šesté minutě, kdy si na trestnou lavici sedl Urban a jeho spoluhráč Víšek, jenž už na trestné lavici seděl, si s ním mohl povídat o tom, proč vlastně na trestné lavici sedí. Přesilovku pět na tři se domácím Indiánům podařilo plně využít. Stalo se tak poté, když ideálně nahrál Straka Vlasákovi. O čtyři minuty později už se Indiáni mohli radovat z druhé trefy, kdy byl vyloučen na dvě minuty liberecký veterán Nedvěd, využil přesilovku tvrdou ranou z levého kruhu Kratěna. Hosté dokázali snížit v závěru úvodního dějství, kdy tentokrát při liberecké přesilové hře dokázal dát gól po opakované dorážce Bartek. Krátce po začátku druhé třetiny fauloval unikajícího Pletku Voráček a sudí nařídil trestné střílení. Sám faulovaný Pletka pak toto trestné střílení zakončil úspěšně svým bekhendovým pokusem. Hosté i přesto však pokračovali ve svém zlepšeném výkonu. Ve 24. minutě na Mensatora nestačil Bulíř poté, co dostal puk od Nedvěda. Druhá třetina byla velmi atraktivní. Diváci byli svědky několika akcí, které měl jak domácí, tak hosté. Další gól padl ve 32. minutě, kdy švihem k pravé tyči snížil Filippi na 3:2. Pak Bartek nastřelil boční síť plzeňské klece. Ve třetí třetině vstřelil další gól Vampola, když se psala 47. minuta. Vampola, jenž hrál v minulosti za Plzeň a nyní součástí týmu Bílých tygrů, se prosadil po šikovném přikopnutí Bulíře. V 51. minutě zaznělo všem v uších cinknutí, když z mezikruží trefil hostující Kašpařík horní tyč. V závěru zápasu hráli domácí přesilovku pět minut, jelikož byl vyloučen Vampola za nesportovní chování. Tuto dlouhou početní výhodu dokázal využít v 59. minutě Pletka a dal tak svůj 250. branku ve své hokejové kariéře. Plzeň tak zvítězila doma 5:3.

Hradecký Mountfield, jenž je pronásledovatel vedoucí pražské Sparty v bojích o první místo v tabulce, zavítal do Třince. Třinečtí oceláři nedokázali v posledních třech vzájemných duelech Hradec porazit a tak se snažil, aby se to povedlo nyní před domácím publikem. Povedlo se jim to i díky hattricku, jenž vstřelil Jiří Polanský. Třineckému gólmanovi Šimonu Hrubcovi se povedlo vychytat páté čisté konto v této sezóně. Domácí hokejisté byli od začátku velmi aktivní a pokoušeli se všemi možnostmi dostat se přes zarputilou hradeckou obranu. Oceláři měli spoustu pološancí, které ale končily většinou na hostujících obráncích, kteí obětavě padali do střel. První pořadná šance byla k vidění až v 18. minutě, kdy zakončoval Polák, ale střelecký pokus mu zlikvidoval Kacetl, jenž měl k tomu pomocníky Rákose a Bonka. Ani ve druhém dějství si slezští hokejisté nevěděli rady s neprostupnou defenzivou Mountfieldu. Ovšem ani ta nemohla vydržet bez chybičky bránit. Šancí bylo víc a víc a k zakončení se postupně dostávali jak David Květoň i Marek Růžička. Oba ale ztroskotali na Kacetlovi. Byla k vidění i Adamského teč, po níž šel puk jen těsně mimo branky hradeckých. V době, kdy to vypadalo, že Třinec prostě na vstřelení gólu nemá, se najednou ukázal Polanský. Psala se 34. minuta, když dostal pas od Rotha a pak povedenou kličkou překonal poprvé Kacetla. Polanský s Rothem byli hlavními postavami i ve 43. minutě, ovšem v opačných rolích. Polanský přihrál bekovi Rothovi, ten ale z bezprostřední blízkosti nedokázal trefit odkrytou branku. Východočeští hokejisté začali hrát aktivněji až v závěru duelu. Deset minut před závěrečnou sirénou měli vůbec první šanci v tomto utkání. Pospíšilovu šanci však zlikvidoval skvělý Hrubec. Třinec hrál v poslední desetiminutovce i v dvouminutovém oslabení, to dokázal přečkat a pak se mohli Oceláři radovat z druhého gólu. Byl u toho opět Polanský, jenž zpoza branky dokázal zastrčit puk za záda hostujícího gólmana. Východočeši hráli v poslední minutě bez brankáře a v této situaci završil domácí Polanský svůj skvělý páteční večer hattrickem. Třinec vyhrál nad Hradcem 3:0.

Ton se raduje ze 700. bodu v Extralize, Třinec přeskočil Brno

V tabulce se toho moc po tomto kole nezměnilo. Litvínov přeskočil v tabulce svého pátečního soupeře z Pardubic, když doma právě tým z východu Čech dokázal porazit 2:1. Tým z krušnohoří, tak poskočil z 11. místa na deváté. Třinec po výhře nad hradeckým Mountfieldem se v tabulce posunul o jedno místo dopředu. Konkrétně z šestého na páté a vyměnil si tak pozici s brněnskou Kometou, která ve svém zápase se Slavií získal pouze dva body, neboť s pražským soupeřem dokázala vyhrát až na samostatné nájezdy. Petr Ton, jenž se vrátil do sestavy Sparty poté, co vyléčil svou zraněnou nohu, se podílel na vysoké výhře svého mužstva gólem a asistencí, čímž se tak mohl radovat ze 700. bodu v Tipsport Extralize.

Konečné výsledky zápasů 41. kola hokejové Extraligy:

HC Oceláři Třinec - MOUNTFIELD HK 3:0 (0:0, 1:0, 2:0) Branky: 34., 53. a 60. Polanský

HC Škoda Plzeň - Bílí tygři Liberec 5:3 (2:1, 2:1, 1:1)Branky: 6. Vlasák, 10. Kratěna, 22. (z tr. střílení) a 59. Pletka, 32. Duda - 19. Bartek, 32. Filippi, 47. Vampola

HC Vevra Litvínov- HC ČSOB Pojišťovna Pradubice 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)Branky: 16. Martynek, 31. Lukeš - 48. V. KočíRytíři Kladno - PSG Zlín 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)Branky: 12. Valenta, 25. Čajánek

HC Energie Karlovy Vary - HC Vítkovice Steel 2:3 (0:0, 1:3, 1:0)Branky: 40. Micka, 60. Zaťovič - 25. M. Hlinka, 29. Stehlík, 30. Šedivý

HC Kometa Brno - HC Slavia Praha 4:3 po sam. náj. (1:0, 1:0, 1:3 - 0:0)Branky: 6. T. Svoboda, 31. J. Svoboda, 47. Miller, rozhodující nájezd V. Němec - 41. Skokan, 44. Sklenák

HC Sparta Praha - Piráti Chomutov 9:0 (3:0, 4:0, 2:0)Branky: 7. a 52. Kumstát, 11. Přibyl, 14. P. Ton, 25. Pilař, 27. Klimek, 29. T. Rachůnek, 38. Buchtele, 46. Polášek