Lvi před rekordně zaplněnou halou nezaváhali a ve finále jdou opět do vedení

Praha - Lvy přišlo do libeňské areny podpořit 16435 diváků, čímž klub překonal vlastní rekord z utkání s Dynamem Moskva. Pražané navíc před ke stropu zaplněným hledištěm nezklamali, po výhře 3:2 se opět ujímají vedení v sérii. Dvěma góly rozhodl Justin Azevedo.

Lvy hned od úvodního vhazování hnala do útoku plně zaplněná libeňská hala. Fanoušci navlečení do bílých triček mohli navíc již v úvodu zápasu slavit. Svěřenci trenéra Jalonena totiž na nic nečekali a po dvou minutách rozvlnili síť za Košečkinem poprvé.

Jiří Sekáč v základní části patřil k nejúspěšnějším střelcům, v play-off na první zásah ale čekal. Jeho první branka ve vyřazovacích bojích poslala domácí do vedení a nastartovala celé pražské finále. Sekáč mohl zvedat ruce nad hlavu poté, co obkroužil Košečkinovu klec a pohodlně poslal puk do sítě.

Hosté z Magnitogorsku vypadali lehce zaskočení rychlým vedením lvů a do útoku se nedostávali tak často. Jejich tlak se ale výrazně zvýšil v polovině první třetiny, kdy měli možnost hrát v početní převaze. O šanci na vyrovnání je ale připravil jako obvykle skvěle chytající Vehanen.

Ruský tým, který se v první části neprosadil, se držel taktiky z předchozího duelu – Magnitka hrála lvům hodně do těla. Jejich nepříjemné snažení pocítil i Tomáš Kubalík, který do utkání naskočil namísto Ridderwalla.

Podobně zaznamenal fyzickou hru soupeře i Petri Vehanen, když ho atakoval Kovář, který tím proti sobě poštval Pražany na ledě i v publiku. Bez povšimnutí ho nenechali ani sudí, jediný český hráč v Metallurgu musel na trestnou lavici. Nabídnutou přesilovku, která zasahovala do dvou třetin, ale lvi nevyužili. Novotný a spol. však v náporu započatém v početní převaze pokračovali i dále.

Ke druhému zásahu byl blízko Zackrisson, který šikovně tečoval před brankou, o pár centimetrů ale minul. V publiku to podobně zahučelo i poté, co se do další šance tlačil Sekáč. Svou druhou branku v utkání ale nepřidal, i když po milimetrovém pasu ujížděl na Košečkina úplně sám. Se štěstím nakonec našel Košečkin kotouč i po dalším tečovaném nahození.

Muž v protilehlém brankovišti se ale musel také hodně otáčet. Především v závěru druhé části donutili hosté Vehanena k několika zákrokům. Když finský matador předvedl skvělý zákrok lapačkou, byl na tváři střílejícího Zaripova vidět výraz zmaru. Už to vypadalo, že Petri Vehanen zůstane po dvou třetinách nepřekonán.

Nakonec se ale elitní formace Metallurgu mohla ještě v průběhu druhé dvacetiminutovky radovat z vyrovnání. Sergej Mozjakin v přesilové hře vyslal nechytatelnou střelu přímo do horního růžku branky.

O tom, kdo se ujme vedení v sérii, se tedy muselo rozhodnout až v závěrečné části. V úvodu třetí periody zářili gólmani. Košečkin musel zlikvidovat dorážky Azeveda i Novotného, vždy ale obstál.

V průběhu první poloviny třetího dějství dostala celá obrana hostů hodně zabrat, oslabení ale neubránila. Oystrick skvěle našel z druhé vlny najíždějícího Justina Azeveda, který se ve vyložené šanci nemýlil. Až ke stropu zaplněná O2 Arena mohla znovu slavit vedení. To mohl ještě o pár minut později navýšit sám střelec druhé branky. Kanadský forvard ale podruhé trefil jen Košečkina.

Když už halou probíhaly mexické vlny, zkazil domácím radost Francois Paré. Zápas tedy pomalu směřoval do prodloužení.

To ale jednoznačně nechtěl hrát Justin Azvedo, který necelých dvacet sekund před koncem třetí části v pádu dokázal neuvěřitelně trefit nahrávku z hokejky Mäenpääho. V O2 Aréně se tedy konečně mohlo začít oslavovat vítězství. Lvi se ujali vedení v sérii, která ve čtvrtek pokračuje dalším zápasem.

Ohlasy trenérů:

Kari Jalonen (Lev Praha): „Na začátek musím poděkovat fanouškům, kteří dnes přišli. Vytvořili skvělou atmosféru a dokázali nás podpořit. Myslím si, že z naší strany to byl nejlépe odehraný zápas z těchto tří finálových. Metallurg v závěru vyrovnal, ale hráči veděli, že do konce třetiny zbývá ještě nějaký čas. Nakonec se nám povedlo vstřelit rozhodující branku."

Mike Keenan (Metallurg Magnitogorsk): „Nejprve bych chtěl pogratulovat soupeři k výhře. Náš tým měl nějaké šance, ale rozhodlo se v závěru třetí třetiny. Měli jsme sice šanci dnes vyhrát, jelikož skóre bylo v závěru vyrovnané, ale Lev hrál opravdu dobře a většinu utkání dominoval."

Branky a nahrávky: 2. Sekáč (Thörnberg, Vrána), 51. Azevedo (Oystrick, Mäenpää), 60. Azevedo (Mäenpää) – 39. Mozjakin (Zaripov), 59. Paré (Mozjakin, Lee). Rozhodčí: Olenin, Ronn – Sivov, Šeljanin. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 16435. Střely na branku: 36:20. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2. Stav série: 2:1

HC LEV Praha: Vehanen (Engren) – Ševc, Mäenpää, Oystrick, Němec, Gragnani, O´Byrne, Jaakola, Nakládal – Zackrisson, Novotný, Azevedo – Sekáč, Vrána, Thörnberg – Birner, Kapanen, Řepík – Matai, Cingel, Kubalík.

Metallurg Magnitogorsk: Košečkin (Pečurskij) – Antipin, Birjukov, Chabarov, Těreščenko, Lee, Ibragimov, Maleňkich – Mozjakin, Kovář, Zaripov – Potěchin, Grigorenko, Paré – Kosov, Junkov, Platonov – Osala, Brent, Timkin – Malinovskij.

Zdroj: David Soumar, Lev Praha

Související

KHL

Ruské invazi navzdory. Jaškin třetím českým hokejistou, který bude hrát KHL

Přestože většina západních hokejistů včetně těch z České republiky odmítá kvůli únorové ruské invazi na Ukrajinu hrát v Kontinentální hokejové lize, najdou se i tak výjimky. A to i v českých řadách. V předešlých měsících se hodně muvilo o obránci Liboru Šulákovi a útočníkovi Rudolfu Červeném (oba Vladivostok, přičemž Červeného přestup ještě nebyl potvrzen). Nyní se ke stejnému kroku rozhodl další český hokejista Dmitrij Jaškin. Tento devětadvacetiletý forvard původem z Omsku se totiž přesouvá do Petrohradu, který získal práva od Dynama Moskva. Hokejista se tam domluvil na roční spolupráci.
Tomáš Czernin

Tlak na české hokejisty v KHL. Opusťte ligu adorující Putina i národní tým, říká Czernin. Protestujte jako Čáslavská, radí Zdechovský

Místopředseda TOP 09 a senátor Tomáš Czernin ostře odsoudil působení pěti českých hokejistů v ruské KHL, jejíž vedení klubům nařídilo, aby během zápasů adorovaly prezidenta Vladimira Putina a otevřeně schvalovaly válečnou invazi na Ukrajině. „Jejich počínaní hraničí s prostitucí. Pokud jim nevadí hrát v lize, která propaguje zločinecký Putinův režim, neměli by už nikdy obléci dres národního týmu,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Czernin. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský není tak radikální, ale podle něj by hokejisté měli oželet peníze z nedodržených kontaktů a vrátit se. „Anebo se zachovat hrdinsky jako gymnastka Věra Čáslavská, která během olympiády v Mexiku 1968 na protest proti okupaci naší země odvrátila na stupních vítězů při sovětské hymně hlavu od soupeřky. Měli by předvést podobné gesto,“ míní.

Více souvisejících

KHL LEV Praha Justin Azevedo (hokejista)

Aktuálně se děje

včera

Petr Nečas

Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou

Definitivní tečku za vztahem, jenž sehrál důležitou roli i ve vrcholné české politice, napsali bývalý premiér Petr Nečas a jeho druhá manželka Jana Nagyová. Někdejší životní partneři se rozvedli. Již loni se Česko dozvědělo, že už netvoří pár. 

včera

včera

včera

včera

Princ Andrew

Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa

V Británii se po nedávném zadržení bývalého prince Andrewa začíná intenzivněji řešit, co se dělo, když mladší bratr současného panovníka byl v roli zvláštního zástupce pro mezinárodní obchod. Podle tvrzení bývalého státního úředníka mu platili daňoví poplatníci za masáže a drahé zahraniční cesty. 

včera

Jaro, ilustrační fotografie

Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů

Česko má sice před sebou ještě jeden den meteorologické zimy, ale už na konci února u nás panuje jarní počasí. V pátek dokonce poprvé v letošním roce vyšplhala teplota alespoň na 20 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat

Američtí a íránští zástupci dosáhli značného pokroku během rozhovorů o íránském jaderném programu. Podle BBC však není jasné, zda bude dosaženo dohody, která by odvrátila konflikt mezi oběma zeměmi. Jednání mají po konzultacích obou delegací v hlavních městech pokračovat příští týden ve Vídni. 

včera

včera

Hillary Clintonová

Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa

Šest hodin ve čtvrtek vypovídala bývalá americká ministryně zahraničí a neúspěšná prezidentská kandidátka Hillary Clintonová před kongresovou komisí, která vyšetřuje zločiny sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Někdejší politička řekla, o zločinech nevěděla. Zákonodárce vyzvala, aby vyslechli také současného prezidenta Donalda Trumpa. 

včera

včera

Počasí

Počasí bude i o víkendu nadále jarní

Poslední únorový víkend přinese do České republiky velmi proměnlivé počasí, které bude zpočátku připomínat spíše jaro. V sobotu se očekává převážně polojasná až jasná obloha. První ranní hodiny však mohou řidičům i chodcům zkomplikovat místní mlhy nebo nízká oblačnost, které mohou být vlivem nízkých teplot i mrznoucí.

26. února 2026 21:28

Hillary Clintonová

Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina

Hillary Clintonová dnes předstoupila před sněmovní výbor pro dohled, aby vypovídala v souvislosti s vyšetřováním kriminálních aktivit Jeffreyho Epsteina a Ghislaine Maxwellové. Ve svém úvodním prohlášení, které zveřejnila také na síti X, kategoricky popřela jakoukoli spojitost s touto dvojicí. Uvedla, že nikdy neletěla Epsteinovým letadlem, ani nenavštívila jeho ostrov, domovy nebo kanceláře.

26. února 2026 20:17

Babiš si zahrává. Česko se v očích NATO dostává na velmi tenký led

Česká republika se podle všeho dostává do pozice, kterou někteří spojenci v NATO vnímají velmi kriticky. Praha se totiž vydala cestou snižování výdajů na obranu, což ji staví do přímého střetu nejen s ostatními členy Aliance, ale především s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, uvedl server Politico. Nový návrh rozpočtu populistické koalice Andreje Babiše počítá s tím, že z obranné kapitoly zmizí 900 milionů eur oproti plánům předchozí vlády.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy