Páteční program Rallye střední Evropy, která se jede v Německu, České republice a Rakousku, byl zrušen z důvodu dramatické nehody a problémy s neukázněnými diváky.
Finský jezdec Esapekka Lappi způsobil vážnou havárii v páté etapě závodu. Poškození jeho vozu bylo natolik závažné, že musel ze Středoevropské rallye odstoupit.
Nehoda byla extrémně nebezpečná, a od tragických následků ji dělilo jen několik centimetrů. Naštěstí se několik diváků, kteří stáli u trati, stihli rychle ustoupit, aby unikli nekontrolovanému vozu, který se na ně řítil v plné rychlosti. Video nehody si můžete prohlédnout zde:
Právě se přehrává: Video Esapekka Lappi crash Central European Rally
Video Esapekka Lappi crash Central European Rally Video: Rally Time
Děsivě vypadající nehoda se naštěstí obešla bez vážných zranění. Nicméně kvůli neukázněným divákům byla druhá část pátečního programu a celá šestá etapa Středoevropské rallye zrušena.
Středoevropská rallye přešla v pátek z Německa do české Šumavy. I přes obtížné terény a nepříznivé počasí se zde konala premiéra mistrovství světa v rallye na českých silnicích. Soutěžící čelili náročným podmínkám, a nejhůře dopadl finský jezdec Esapekka Lappi.
"Pravým zadním kolem jsem narazil do stromu, levým předním kolem do dalšího stromu a roztočili jsme se. Když jsem se dotkl brzdového pedálu, začal jsem klouzat po trati a vyletěli jsme ze silnice," popsal nehodu Lappi, kterého citoval isport.cz.
Médiím potvrdil, že je po nebezpečně vypadající nehodě v pořádku. "Mám jen trochu oteklý kotník od toho, jak jsem a narazil do ochranné klece," řekl.
Finský pilot byl až do nehody třetí v pořadí. Rallye pro něj ale skončila poté, co se jeho vůz porouchal. "Podvozek by mohl být v pořádku, ale myslím, že motor je špatný."
Hned u silnice, kde finský jezdec ztratil kontrolu nad svým vozem, se nacházela skupina nadšených automobilových fanoušků, někteří z nich se snažili záznam průjezdu ostrou zatáčkou zachytit na svých mobilních telefonech. Byl to vskutku zázrak, že tato situace neskončila žádným zraněním.
"Na rallye fandí velké množství diváků a někteří z nich bohužel i přes pokyny pořadatelů nedodrželi bezpečnostní pokyny a stáli na místě, kde ohrožovali sebe i jezdce," řekl Tibor Alföldi, vedoucí komunikace české části závodu.
Související
Tragická Rallye Šumava: Česko sbírá peníze na pohřeb zesnulé Aleny Krejčíkové. Co měla, investovala do auta
Tragédie na Rallye Šumava. Spolujezdkyně nepřežila nehodu, závod předčasně skončil
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 minutou
Policejní manévry v Čelákovicích. Hledá se muž se střelnou zbraní
před 1 hodinou
Výhled počasí do poloviny července. Extrémní teplo časem odezní
včera
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
včera
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
včera
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
včera
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
včera
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
včera
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
včera
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
včera
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
včera
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno včera
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
včera
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
včera
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
včera
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
včera
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
včera
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
včera
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
21. června 2026 19:56
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
Španělský soud nařídil manželce současného premiéra Begoñe Gómezové, aby se dostavila k soudnímu přelíčení kvůli obviněním z korupce. Soudce Juan Carlos Peinado jí zároveň odebral cestovní pas, zakázal opustit zemi a uložil povinnost hlásit se dvakrát měsíčně na soudě. Gómezová čelí obviněním ze zpronevěry, obchodování s vlivem, korupce v obchodním styku a nezákonného přisvojení finančních prostředků. Podle vyšetřovatelů měla využít své manželství k posílení kariéry na madridské univerzitě.
Zdroj: Libor Novák