Český tým kordistů ve složení Jiří Beran, Jakub Jurka, Martin Rubeš a Michal Čupr na planši v Mekce světového šermu a v nádherných kulisách Grand Palais získal senzační bronzové medaile, když v rámci olympijského turnaje v Paříži porazil domácí favority 43:41.
Do boje o bronz se čeští kordisté dostali poté, co si nejprve ve čtvrtfinále porazili senzačně Italy, ovšem v následném semifinále už nestačili na Japonce. Pavouk tohoto turnaje jim tak do bojů o bronz přisoudil asi možná nejtěžšího soupeře, domácí mušketýry.
Souboj o třetí místo načalo střetnutí mezi Rubešem a Borelem, jehož dokázal porazit kontrolovaně 5:2 a tudíž se tak nemuselo čekat na to, až doběhne tříminutový limit pro každých celkem devět střetnutí.
Rubeše vystřídal na české straně následně Jurka, jehož soupeřem byl tehdy Allegre. Přestože tento souboj ovládl Francouz, Češi byli těmi, kteří celkově nadále vedli. Při skóre 8:7 pro český tým se na planši objevila tuzemská šermířská legenda Jiří Beran mladší, proti němuž nastoupil pro změnu Midelton. Díky skvělému výkonu z české strany to po třech soubojích tak vypadalo stále skvěle, když po Beranově vítězství 6:5 Češi celkově vedli 14:12.
Přestože v následném duelu Rubeš dokázal zasáhnout Allegreho, k úniku ve skóre to pro Čechy tehdy nevedlo, jelikož to byli reprezentanti země galského kohouta, které hnalo zaplněné historické sportoviště, kteří tento duel vyhráli poměrem 5:2 a otočili tak celkové skóre na 17:15. Tehdy prožívali Češi větší krizi, když se jim dlouho nedařilo začít nějakou dlouhou šňůru úspěšných zásahů a neustále jen dotahovali narůstající francouzské vedení. Po střetnutí Berana s Borelem Češi prohrávali už 20:24.
Češi ale spoléhali na svého D´Artagnana Jurku, který opět předvedl další ze svých spolehlivých výkonů, a po výhře nad svým sokem 5:4 bylo vedení francouzských šermířů jen tříbodové 28:25.
Jurku tak vystřídal dvaačtyřicetiletý veterán Beran mladší, pro nějž to tak byl nástup k poslednímu střetnutí v kariéře. V boji s Allegrem vedl po minutě 2:0, protože ale francouzský sok v posledních 120 vteřinách dokázal jednou zasáhnout, stále po tomto duelu zůstali domácí ve vedení 29:27.
Zkušeného loučícího se českého mazáka vystřídal následně na této olympiádě dosud věčný náhradník Čupr a bylo to tak symbolické střídání stráží. Pro dvaatřicetiletého Čupra, ústeckého rodáka reprezentujícího litoměřickou šermířskou školu, se jednalo o největší zápas v jeho dosavadní kariéře a zvládl ho slušně, když s Mideltonem několikrát zaznamenal double a Francouz měl z něj očividně respekt. Nakonec se ale Mideltonovi podařila poslední vteřina, v níž Francouzi celkově utekli do vedení 35:31.
A tak to všechno musel v závěrečném souboji opět rozčísnout Jurka, jemuž se nejenže čtyřbodové manko podařilo srovnat, ale k radosti českých fanoušků a k překvapení těch francouzských dostal Česko celkově do vedení 38:37. Nervy drásající vyrovnaný závěr Jurka zvládl a po výhře 43:41 mohla propuknout česká radost.
10. listopadu 2025 20:14
MOV zvažuje zákaz účasti transgender žen v ženských olympijských kategoriích
Související
Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise
Prezident Pavel pogratuloval českým sportovcům k jejich výkonům na olympiádě
letní olympijské hry 2024 v Paříži , Jiří Beran (šermíř)
Aktuálně se děje
včera
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
včera
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
včera
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
včera
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
včera
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
včera
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
včera
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
včera
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
včera
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
včera
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
včera
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
včera
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
včera
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
včera
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
včera
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
včera
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
24. prosince 2025 21:48
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
24. prosince 2025 21:26
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
24. prosince 2025 19:52
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
24. prosince 2025 18:44
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dal najevo novou ochotu ke kompromisům v klíčových bodech, které dosud brzdily mírový proces s Moskvou. Během úterního setkání s novináři detailně popsal dvacetibodový plán, který označil za základní politický dokument mezi Ukrajinou, Amerikou, Evropou a Ruskem. Podle jeho slov je nyní míč na straně Kremlu, od kterého Kyjev očekává vyjádření po středečním jednání amerických zástupců s ruskou stranou.
Zdroj: Libor Novák