Praha - Kriminalisté obvinili další tři osoby z podvodů při realizaci Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci v roce 2009. Informace v pátek agentuře Mediafax poskytl mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Roman Skřepek.
Podvod se týkal nábytku pro ubytovny, část stolů, skříní, postelí a židlí za 4 miliony korun nebyla nikdy dodána, přestože ji jeden z obviněných fakturoval.
"Obviněnými z podvodu jsou 49letá manažerka stavební firmy, 53letý podnikatel a 50letý vedoucí pracovník Kolejí a menz Technické univerzity v Liberci," upřesnil Skřepek. Trojice se měla trestného činu dopustit ve spolupachatelství.
Policisté dospěli k závěru, že obvinění v souvislosti s realizací akce „Úprava ubytovacích kapacit na kolejích Technické univerzity v Liberci“ uzavřeli dohodu, že nedodají část objednaného nového nábytku. "Podle této dohody mělo být vybaveno nábytkem pouze několik nově vznikajících pokojů na kolejích, přestože v rámci uvedené akce měly být nábytkem vybaveny všechny pokoje," vysvětlil mluvčí ÚOKFK.
Jedna z obviněných osob nechala v období od září do prosince 2007 vystavit faktury s částkou ve výši 54,7 milionů korun, kterými byl fakturován nábytek. "Jednalo se však i o nedodaný nábytek, který nebyl vůbec objednán, případně byla objednávka dodatečně zrušena," poznamenal Skřepek. Tyto faktury pak předala k odsouhlasení a následnému proplacení dalším obviněným.
Uvedeným způsobem nebylo dodáno celkem 575 nočních stolků, 1353 závěsných skříněk, 34 postelí, 34 pracovních stolů se zásuvkami a 34 kusů pracovních židlí, v hodnotě asi čtyři miliony korun.
Celé podvodné jednání obviněných směřovalo k tomu, aby investor zaplatil za dodávky nábytku, který ve skutečnosti dodán nebyl a přitom aby tyto finanční prostředky zhotovitel nemusel vracet ani jinak kompenzovat. "Toto zjištění koresponduje se závěry Nejvyššího kontrolního úřadu," podotkl mluvčí.
Podle jeho slov je i zajímavá spolupráce všech obviněných, bez které by nebylo možné trestný čin dokonat.
Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě. V případě odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody až na osm let.
Související
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
Policie chce vědět, co se na svahu stalo. Hledají se svědci tragédie v Harrachově
Aktuálně se děje
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
včera
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
včera
Von der Leyenová: Rusové mají pocit, že se opět nacházejí za železnou oponou. Tentokrát je digitální
včera
Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly
včera
Nový rozsudek v Cimického kauze. Psychiatr má skončit za mřížemi
včera
Evropská komise podá žalobu na Česko a Maďarsko
včera
Cintula si za atentát na Fica odsedí 21 let, potvrdil NS
včera
Už nebudu hodný, vzkázal Trump za doprovodu bizarní fotomontáže
včera
Svět zasáhne silné El Niño, varuje WMO. Počasí může letos lámat rekordy
včera
Odchod Spojených arabských emirátů z OPEC otřásl světem. Proč je tak významný?
včera
Estonsko chce, aby Evropská unie zakázala vstup ruským vojákům
včera
Ruská přehlídka ke Dni vítězství bude poprvé po 20 letech bez vojenské techniky. Důvod ministerstvo tají
včera
Řítí se svět do další ekonomické krize? Tentokrát by se neodehrála stejně, jako ta předchozí
Vzpomínky na pád banky Lehman Brothers v září 2008 jsou pro mnohé stále živé. Bobby Seagull tehdy pracoval jako obchodník v londýnském Canary Wharf a do kanceláře dorazil před šestou ráno naposledy. Ačkoliv zprávy z Ameriky věštily bankrot, zaměstnanci v Británii netušili, co to pro ně znamená. V kancelářích zavládl chaos a někteří lidé si začali brát obrazy ze stěn jako náhradu za dlužné akcie.
Zdroj: Libor Novák