Rezignace dvou členů ve vedení i samotného šéfa. Česká házená provedla noční vyúčtování

Český házenkářský svaz se rozhodl na svém jednání, jež se protáhlo až do hluboké noci, že odvolá oba dosavadní trenéry českého mužského házenkářského národního týmu. A to několik dní poté, co tento tým kvůli vysokému počtu nakažaných covidem-19 nakonec neodcestoval na letošní mistrovství světa v hazéné do Egypta. Kromě toho rezignovali tři členové exekutivy a to včetně samotného předsedy českého házenkářského svazu Jaroslava Chvalného. O těchto svých krocích rozhodl svaz po jednání na svých webových stránkách.

Vedení Českého házenskářského svazu rozhodlo oba trenéry mužského národního týmu Jana Filipa a Daniela Kubeše a učinilo tak poté, co vyhodnotilo předložené zprávy a vyslechlo nejen zástupce reprezentace včetně samotných hráčů, ale i zaměstnance sekretariátu nebo lékaře. Nakonec tedy došlo k závěru, že národní tým pochybil, ovšem bližší podrobnosti k tomu ještě neuvedlo. Až během středečního jednání bude svaz na tuto situaci reagovat.

Připomeňme, že se měl podle původního plánu právě probíhajícího světového šampionátu v hazéné konajícího se v Egyptě český národní tým zúčastnit, jenže v týmu se nakonec ocitlo hned 12 nakažených hráčů koronavirem, přičemž už před tím trápily pěti hráčů jiné zdraviotní problémy. Kronavirus se pak objevil i u obou trenérů národního týmu. Realizační tým tak tedy navrhl házenkářskému svazu, aby účast českého týmu na MS odřekl, což taky nakonec učinila. Na MS v Egyptě tak zastoupila české mužstvo Severní Makedonie.

Poprvé se mužský národní tým sešel před letošním MS na konci loňského roku, kdy mu sice ještě chybělo několik opor, i tak ale absolvoval přípravné utkání na Slovensku. Koronavirus se v týmu začal objevovat od začátku nového roku a výrazně tak poznamenal závěrečnou přípravu na mistrovství. V rámci ní se třeba neuskutečnily původně plánové kvaliikační zápasy na mistrovství Evropy s Faerskými ostrovy. Následně trenéři  do mužstva povolali náhradníky, ovšem i u nich se začal objevovat koronavirus. A protože svazové vedení nechtělo vysílat do Egypta B-tým, kývla tedy na odřeknutí účasti.

"Příprava byla nestandardní, absolutně extrémní. Navíc se nám u těch hráčů, kteří trénovali v menším počtu, začaly objevovat zdravotní problémy. Přestože jsme dělali maximum, abychom odletěli, dospěli jsme k tomu, že už nevidíme světlo na konci tunelu," nechal se slyšet během minulého týdne jeden z trenérů Jan Filip.

Toho pak dopnil i samotný předseda svazu Chvalný. "Nechtěli jsme sestavit tým jen tak hala bala. Vyhodnotili jsme si to tak, že by to byl hazard ze sportovního hlediska. Nechtěli jsme účastí za každou cenu znevážit českou házenou. Jeli bychom tam na výlet, to jsme nechtěli podstoupit," řekl.

Právě Chvalný už dál šéfovat české házené po nočním jednání svazu nebude. Stejně tak spolu s ním ve svazu skončili další dva členové a to předseda reprezentační komise Daniel Čurda a předsedkyně metodické komise Ilona Hapková. Prvně jmenovaný se navíc nechal slyšet, že se stahuje z původně plánované své kandidatury do následujících voleb, které byly kvůli koronaviru přesunuty na červen. Původně se s nimi počítalo už loni v listopadu. Od loňského léta totiž exekutiva působí v tzv. provizoriu.

Co se týče nyní ojiž odvolaných trenérů, tak pánové Filip a Kubeš působili na lavičce mužského národního týmu už od roku 2014, přičemž před rokem s nimi svaz prodloužil smlouvu na další tři roky. Jejich největším úspěchem bylo šesté místo na evropském mistrovství v roce 2018.

Od dubna roku 2018 pak v čele svazu působil Jaroslav Chvalný, přičemž se tehdy do této funkce vrátil po pětileté pauze. České házené totiž šéfoval už mezi lety 2001 a 2013.

Související

Házená (ilustrační foto)

Rána pro český sport! Kvůli koronaviru házenkáři odřekli účast na MS

Na první velké akci kolektivního sportu tohoto roku to bude bez české účasti, i když tomu tak původně být nemělo. Jedná se o blížící se mistrovství světa v házené, které se od středy uskuteční v Egyptě. Čeští reprezentanti doplatili na stále se objevující koronavirus v týmu, kvůli kterému se hodlali přesunout do dějiště šampionátu až v jeho první hrací den. Nakonec Český házenkářský svaz schválil, že se letošní MS uskuteční bez českých reprezentantů.

Více souvisejících

Házená

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 2 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 4 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 8 hodinami

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy