MOV pod palbou kritiky za rozhodnutí o účasti Rusů na olympiádě. Ukrajina zvažuje její bojkot

Ukrajina zkritizovala rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který povolil ruským a běloruským sportovcům soutěžit na příštích olympijských hrách v Paříži.

Rozhodnutí MOV vyvolalo kritiku ze strany mnoha zemí, sportovních federací, ukrajinských představitelů i Ruska. Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba vyjádřil na sociální síti X už v pátek zásadní nesouhlas s verdiktem a v sobotu se vyjádřil oficiálně i resort.

"Členové výkonného výboru Mezinárodního olympijského výboru, kteří přijali toto rozhodnutí, nesou odpovědnost za povzbuzení Ruska a Běloruska, aby pokračovali v ozbrojené agresi proti Ukrajině," uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí. 

Podle serveru Yahoo Ukrajina nyní zvažuje bojkot olympijských her v Paříži. Uvedl to úřadující ministr sportu Matviy Bidnyi v národní televizi. "Pokud MOV umožní účast příznivcům krvavého ruského režimu, pak bude prakticky nemožné zúčastnit se olympiády v Paříži," řekl Bidnyi.

MOV minulý týden schválil účast ruských a běloruských reprezentantů na olympijských hrách v roce 2024 v Paříži pod vlajkou neutrálních sportovců. Toto rozhodnutí umožňuje jednotlivcům z těchto zemí soutěžit, ne však reprezentovat dané země.

Doporučené články

Do soutěží se dosud kvalifikovalo jedenáct "neutrálních" sportovců, z toho osm z Ruska a tři z Běloruska. Ti budou moci startovat pod neutrální vlajkou, bez státní hymny nebo symbolů. MOV uvedl, že sportovci s vazbami na vojenské nebo policejní složky budou nadále vyloučeni, stejně jako ti, kteří aktivně podporují válku na Ukrajině.

Týmy z obou zemí nebudou mít povolení soutěžit na olympijských hrách. Rozhodnutí bylo přijato poté, co se zástupci mezinárodních federací a národních olympijských výborů vyslovili pro přijetí neutrálních sportovců na 12. olympijském summitu v Lausanne.

Ruský ministr sportu Oleg Matycin označil už na jaře výzvu 35 zemí k vyloučení Ruska a Běloruska kvůli invazi na Ukrajinu z olympijských her v roce 2024 za nepřijatelný.  Podle návrhu MOV by Rusové a Bělorusové mohli v Paříži startovat jako neutrální atleti. Jejich návrat do soutěží zdůvodnil prohlášením Organizace spojených národů, která vyloučení Rusů a Bělorusů označila za diskriminaci.

Prezident MOV Thomas Bach už na jaře při návštěvě mistrovství světa ve sjezdovém lyžování hájil záměr dostat na olympijské hry 2024 v Paříži sportovce z Ruska a Běloruska, proti kterému se v Evropě i v dalších zemích zvedla velká vlna nevole. 

Doporučené články

Argumentoval tím, že sport musí respektovat lidská práva všech sportovců. Odmítl, že by se MOV kvůli svému přístupu ocitl na "špatné straně historie". Krátce po ruské invazi na Ukrajinu, která začala takřka před rokem, ale drtivá většina mezinárodních sportovních organizací vyloučila ze svých soutěží sportovce z Ruska i jeho spojence Běloruska.

Tehdy to doporučoval i MOV a sankce platí dosud. Vedení světového olympismu ale nedávno uvedlo, že uvažuje o tom, že by na OH připustil start neutrálních sportovců z Ruska a Běloruska, kteří se vymezí proti válce na Ukrajině.

Bach už dříve vyzval Ukrajinu, aby upustila od výzev k bojkotu. Zatím nenaznačil, že by pod tlakem měnil postoj. A nemyslí si, že by na plánech MOV bylo něco špatného. "Historie ukáže, kdo dělá víc pro mír. Jestli ti, kteří se snaží držet cesty otevřené, komunikovat, nebo ti, kteří chtějí izolovat a rozdělovat," uvedl.

Související

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

Více souvisejících

Ukrajina olympiáda

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy