V neděli obletěla svět zpráva o tom, že legendární brazilský fotbalista Pelé už nereaguje na běžnou léčbu rakoviny a že v nemocnici Alberta Einsteina v Sao Paulu podstupuje paliativní péči. Den poté to ale odmítla samotná Pelého rodina, podle které není dvaaosmdesátiletý Brazilec v ohrožení života. Ještě více veřejnost uklidnil sám Pelé oznámením, že bude pondělní osmifinálový duel mezi Brazílií a Jižní Koreou sledovat a svým krajanům fandit z nemocničního lůžka.
Naposledy se dostal do nemocnice v Sao Paulu kvůli infekci dýchacích cest, přičemž zdravotnímu stavu Pelého rozhodně neprospěl ani covid-19, kterým si taktéž prošel. Kromě toho od loňského září dochází na chemoterapie kvůli rakovině tlustého střeva. Jak uvedla jeho rodina, nemocniční prostory opustí Pelé tehdy, až se stoprocentně zbaví zánětu dýchacích cest. "Je nemocný a je starý. Ale nyní je v nemocnici kvůli zánětu plic. Jakmile se bude cítit lépe, vrátí se domů. Rozhodně teď v nemocnici neříká sbohem," nechala se slyšet v rozhovoru pro TV Globo jedna z Pelého dcer Kely Nascimentová.
Její sestra Flavia pak dodala, že co se týče rakoviny, tu Pelé ještě nevyléčil. Odmítla tak prvotní informaci deník Folha o tom, že by snad Pelé už byl na paliativní péči, kam se stěhují pacienti s nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním stadiu. "Je dost nefér, když lidé říkají, že je na konci života, v paliativní péči. Není to pravda, věřte nám. Není na jednotce intenzivní péče, je v normálním pokoji. Není v rizikovém stavu, léčí se," uvedl konkrétně Flavia Nascimentová.
Další z příbuzných, konkrétně vnuk Arthur Arantes, zase prozradil, že je Pelé plně při vědomí a že se s ním baví o aktuálním mistrovství světa v Kataru. Uvedl, že Pelému hodně chyběl v předešlých dvou duelech Brazílie zraněný Neymar. Ten se ale vrátil na hřištěvv zápase proti Koreji. "Lidé mi už kondolují, říkají 'odpočívej v pokoji' (za Pelého). Jednou k tomu dojde, ale ne dnes. Uzdraví se, je to jen otázka času. Uvidí, jak Brazílie získá šestý titul," řekl Pelého vnuk.
Na svém instagramovém účtu pak definitivně spekulace o svém zdraví utnul sám Pelé, když se vyjádřil k fotce z mistrovství světa 1958 ze Švédska, kde se stal poprvé mistrem světa s Brazílií, přičemž na tento triumf ještě navázal v letech 1962 a 1970. "Budu zápas sledovat odsud z nemocnice a budu fandit každému z vás. Jsme na této cestě společně, hodně štěstí," napsal Pelé.
30. listopadu 2025 21:08
Navzdory červené kartě na závěr kvalifikace Ronaldo o start fotbalového MS nepřijde
Související
Pele odešel, král brazilského fotbalu i světová ikona, píše tisk o úmrtí slavného fotbalisty
Zemřel legendární Pelé. Brazilský fotbalista třikrát vyhrál MS
Pelé (bývalý brazilský fotbalista) , MS ve fotbale Katar 2022
Aktuálně se děje
před 15 minutami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 1 hodinou
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
Čtvrteční počasí může způsobit problémy v dopravě, zejména v brzkých ranních hodinách, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha sice nebyla vydána, ale na některých místech se může vyskytnout ledovka.
Zdroj: Jan Hrabě