Smrt Dahlmeierové způsobil velký kámen. Tělo se našlo, vyzvednout ho je ale riskantní

Bývalou německou biatlonistku Lauru Dahlmeierovou, která během své závodní kariéry získala mimo jiné sedm titulů mistryň světa a dvě zlaté a jednu bronzovou olympijskou medaili z Pchjongčchangu 2018, podle všeho usmrtil v pondělí 28. července zásah velkým kamenem. Vyplývá to z vyjádření parťačky Mariny Evy Kraussové, která byla součástí stejné expedice na šestitisícovou horu Laila Peak a které se podařilo dostat se pryč z místa tragédie.

O svůj hrůzný zážitek se Kraussová podělila s novináři na tiskové konferenci z minulého týdne, která se konala v pákistánském městě Skardu. "Viděla jsem, jak Lauru zasáhl obří kámen a jak byla mrštěna na stěnu. Od té doby už se nepohnula. Neměla jsem šanci se k ní bezpečně dostat. Bylo mi jasné, že jediná šance, jak jí pomoci, je zavolat vrtulník. Nehýbala se, nevykazovala žádné známky života. Volala jsem na ni, ale nedočkala jsem se žádné reakce. Bylo jasné, že má (Dahlmeierová) šanci jedině tehdy, když přijde okamžitá pomoc," uvedla Kraussová.

Až realisticky tak vyprávěla Kraussová o neštěstí, které se stalo ve nadmořské výšce 5700 metrů v době, kdy obě z hory sestupovaly. "Byla jsem na dalším slaňovacím bodu a Laura mě následovala. Pak začalo padat kamení," popisovala dále Kraussová.

Prozradila také, že spolu s Dahlmeierovou se rozhodly sestoupit až tehdy, když byly ve výšce 6096 metrů, tedy ještě před dosažením vrcholu. "Kdybychom tam byly o půl hodiny dřív, bezpečně bychom sestoupily," ví Kraussová.

Po neštěstí se rozeběhla pátrací akce po slavné bývalé biatlonistce, která nakonec trvala dva dny, avšak bez úspěchu. Všechny akce byly nakonec ukončeny s tím, že si sama Dahlmeierová nepřála, aby v případě takového neštěstí někdo pro ni riskoval život a ať její tělo tak zůstane v horách.

Navzdory tomu však její tělo bylo nakonec nalezeno americkým horolezcem Jacksonem Marvellem až na druhý pokus. Ten první, kterého se ještě zúčastnili Němec Thomas Huber, Francouz Alan Rousseau (který byl lídrem expedice) a Američanem Tad McRea, byl bez výsledku přerušen. "Vyzvednutí Lauřina těla možné je, ale je to nesmírně riskantní, jak po zemi, tak vrtulníkem," prozradil Marvell a pokračoval: "Podmínky na hoře se v posledních 48 hodinách dramaticky změnily, každý den dochází k výraznému sesuvu kamení. A i když jste na dlouhém laně připevněném k helikoptéře, stále padá po stěně spousta balvanů. Objevil jsem její tělo a neregistroval jsem žádné známky života. Už nebyla naživu," řekl americký horolezec, který spolu s Rousseauem hledal Dahlemeierovou minulý týden v úterý vrtulníkem.

Než se na tuto záchrannou akci vydali, dostali oba hlášení o „dvou ženách, které měly nehodu na Laila Peak“. "Když jsme se pak setkali s Thomasem a Tadem, zjistili jsme, kdo to byl," přiblížil novinářům Marvell časovou osu.

Připomeňme, že svět kvůli této tragédii přišel o držitelku dvou zlatých olympijských medailí a jedné bronzové z Pchjongčchangu 2018, vítězku Světového poháru 2016/17 a sedminásobnou mistryni světa, která ukončila svou kariéru v roce 2019 ve svých 25 letech. Zemřela o šest let později.

Související

Laura Dahlmeierová (uprostřed)

Zemřela Laura Dahlmeierová, německá biatlonová legenda

Německá biatlonová legenda Laura Dahlmeierová se z pákistánských hor nevrátí. Poté, co úterý obletěla svět zpráva o tom, že tuto německou sportovkyni zastihl v nadmořské výšce 5700 metrů v pohoří Karakoram skalní sesuv, se rozjela záchranná akce a všichni věřili v její úspěšný konec. Opak se ale stal bohužel skutečností. Manažerský tým Dahlmeierové potvrdil, že záchranné akce byly v úterý večer ukončeny. Bylo jí pouhých 31 let.

Více souvisejících

Laura Dahlmeierová (biatlonistka) úmrtí Pákistán

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš

Nově jmenovaný kabinet Andreje Babiše se sešel na prvním jednání krátce po ceremonii, kde jej prezident Petr Pavel uvedl do funkce. Premiér Babiš po jednání prohlásil, že se jeho vláda hodlá stát vládou všech občanů a zdůraznil, že nebude vyžadovat obvyklých "sto dnů hájení". Ministři za ANO, SPD a Motoristy sobě dorazili na Úřad vlády autobusem.

před 27 minutami

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Mluvčí Babišovy vlády bude bývalá televizní rosnička

Bezprostředně po ranním jmenování prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě se ministři nového kabinetu Andreje Babiše odebrali do Strakovy akademie, kde se konalo první, spíše technické, zasedání vlády. Premiér Babiš následně zahájil proces uvádění členů kabinetu do jejich ministerských funkcí, který potrvá až do večerních hodin.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Nová Babišova vláda poprvé zasedala. (15.12.2025) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD

Prezident Petr Pavel v pondělí na Pražském hradě jmenoval vládu premiéra Andreje Babiše. Tato koaliční vláda, která se stane v pořadí třetím kabinetem pod Babišovým vedením, nahradí současnou vládu Petra Fialy, která je v demisi. Babiš byl pověřen sestavením kabinetu již koncem října a předsedou vlády byl jmenován 9. prosince.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Prezident Petr Pavel jmenoval Andreje Babiše předsedou vlády (foto: Tomáš Fongus)

Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog

Politolog David Jágr z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy zhodnotil předpokládanou podobu třetí vlády Andreje Babiše. Podle něj je důležité, že ve vládě zasednou ministři za ANO se zkušeností s exekutivy. „Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok. Vládní zkušenosti jsou zkrátka neocenitelné,“ řekl Jágr. Vliv na vládnutí bude samozřejmě mít i SPD a Motoristé sobě, Babiš je ale podle politologa „natolik dominantní politickou a ekonomickou silou v naší zemi, že se bez jeho svolení nevymění ani žárovka na Úřadu vlády“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem

Když se v říjnu rozhodla Fotbalová asociace ČR – nutno říct, že po řadě nepřesvědčivých výkonů české fotbalové reprezentace (se Saúdskou Arábií 1:1 či s Faerskými ostrovy 1:2) právem – rozloučit se s koučem Ivanem Haškem a nahradit ho dočasně dosavadním asistentem Jaroslavem Köstlem, počítalo se tehdy s tím, že tak asociace činí s dlouhodobou koncepcí a především náhradou, kterou už mají připravenou. I dva měsíce od tohoto momentu to však vypadá, že svaz neměl a stále nemá ani jedno. A hlavně stále nemá nového hlavního trenéra, kterým se po sobotě navíc nestane ani kouč pražské Slavie Jindřich Trpišovský. Klub se totiž definitivně rozhodl, že svého stratéga neuvolní.

včera

Ilustrační fotografie.

Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak

Důchody v roce 2026 budou především vypláceny v nové výši, kterou stanoví pravidelná lednová valorizace. Schválené jsou ale i další změny, jedna se například týká předčasných důchodů. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

včera

Filip Turek

Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici

Poslanec Filip Turek, který je podle Motoristů i nadále kandidátem na ministra, se v pondělí, kdy budou jmenováni ostatní členové vlády premiéra Andreje Babiše (ANO), podrobí menšímu zákroku. V diskuzním pořadu Partie to uvedl jeho stranický kolega Matěj Gregor (Motoristé). 

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce

Ukrajinský prezident Volodymyr otevřel otázku válečných voleb a zároveň názorně ukázal Západu, proč jsou prakticky neproveditelné. Bezpečnostní garance, které podmiňují jejich konání, mohou reálně poskytnout jen ti, kdo Ukrajinu ostřelují – nikoli spojenci, kteří by se tím ocitli v přímém konfliktu s Ruskem. Vše tak odhaluje podstatu dilematu. Kyjev čelí kritice za neuspořádání hlasování, ale jakmile by k němu přistoupil, riskoval by chaos, civilní oběti i další destabilizaci země.

včera

včera

Akt antisemitismu otřásl Austrálií. Pro násilí u nás není místo, řekl Albanese

Austrálií v neděli otřásl teroristický útok na populární pláži Bondi v Sydney. Cílem dvou střelců se stala židovská komunita, o život přišlo nejméně 12 lidí. Čin odsoudil australský premiér Anthony Albanese. Bilance tragické události ještě nemusí být konečná. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy