O druhém hracím dni letošního světového šampionátu v hokeji se odehraje hned šest zápasů, první duely tak začaly už v 11:20. V rámci „české“ skupiny B se spolu střetli v Rize Švýcaři a navrátilci ze Slovinska. Ti však neměli žádnou šanci na nějaký bodový úspěch, neboť od začátku duelu vládli na ledě soupeři. I když na začátku druhé třetiny se místy Slovinci snažili, nakonec padli 0:7. Duel v Tampere mezi Francouzi a Rakušany navázal na páteční duel Švédska s Německem, když nebyl nikterak atraktivní po většinu času.
Pokud se dá mluvit o vyrovnané pasáži v duelu mezi Švýcarskem a Slovinskem, nastala v době, kdy byl stav bezbrankový. Tedy jen do 13. minuty, kdy skóroval Malgin v přesilové hře. Pouze 33 vteřin na to pak na 2:0 zvýšil Moser a položil tak málo sebejistý tým Slovinska na lopatky. Na konci první a začátku druhé třetiny se Slovinci snažili a blízko ke snížení byli třeba Šimšič či Urbas.
Gólman Krošelj známý z extraligové Mladé Boleslavi pak v této části zápasu výtečně vychytal Bertschyho a Thürkaufa. Protože pak Slovinci nedokázali využít nabídnutou početní výhodu, byli to naopak Švýcaři, kteří to dokázali a kapitán Niederreitertak zvýšil na 33. minutě na 3:0.
V závěrečné dvacetiminutovce pak přidala země helvétského kříže další čtyři branky, když se postupně trefili v rozmezí od 42. do 58. minuty Malgin, Thürkauf, Miranda a Bertschy. Gólmanovi Genonimu pak stačilo předvést 17 zákroků k tomu, aby odešel ze zápasu s čistým kontem.
O vítězství Francie nad Rakouskem se dvěma body postaral syn hlavního trenéra
Ze začátku zápasu na tom mohli být lépe Rakušané, kteří měli jako první k dispozici přesilovku, jenže využít ji nedokázali a po jejím skončení se naopak do té doby vyloučený Addamo dostal do brejku, který ale gólem neskončil. Po většinu první třetiny to ale byli spíše Francouzi, kteří byli očividně aktivnější, ve 13. minutě ale ztoho gól nakonec nebyl, přestože před brankářem Kickertem byl pořádný závar. Ke konci první části měli k dispozici dvojnásobnou přesilovku trvající 45 vteřin, tu sice ještě nevyužili, ale při následné hře pěti proti čtyřem už syn hlavního trenéra Francie Tim Bozon skóroval, 1:0 pro Francii.
Ve druhé části duelu to byli především Rakušané, kteří měli více kotouč na hokejkách a více tak trápili soupeřovu obranu a gólmana Ylönena. Ten si však poradil jak s šancemi Rossiho, tak i s těmi šancemi z poloviny utkání.
Ve třetí třetině ale dostali naši jižní sousedé možnost pětiminutové přesilové hry, když byl vyloučen Texier a i když se dlouho v ní k ničemu nedostávali, nakonec ji ve 47. minutě využil Raffl po spolupráci se Schneiderem, 1:1. Ani Francouzi v zápase nevyužili dvojnásobnou přesilovku, proto tak duel dospěl až do prodloužení. Tim Bozon v ní nejprve trefil tyč, pak ale přihrál na vítěznou branku, když předal kotouč Chakiachvilimu a právě jeho střelu úspěšně tečoval Treille.
Mistrovsví světa v ledním hokeji 2023 (13.5.2023):
Skupina A (Tampere):
Francie - Rakousko 2:1 v prodloužení (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 20. T. Bozon (Claireaux, Chakiachvili), 61. Treille (Chakiachvili, T. Bozon) - 47. Raffl (Schneider, Rossi). Rozhodčí: Frandsen (Dán.), Hunnius (Něm.) - Synek (SR), Wyonzek (Kan.). Vyloučení: 1:5, navíc Texier (Fr.) 5 minut a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 7626
Francie: Ylönen - Boscq, Gallet, Chakiachvili, Llorca, Onno, Crinon, Guebey - T. Bozon, Texier, Addamo - Fabre, Perret, Claireaux - Rech, Boudon, Bertrand - K. Bozon, Treille, Ritz. Trenér: P. Bozon
Rakousko: Kickert - Nickl, B. Wolf, Heinrich, Zündel, Reinbacher, Brunner, Strong, Maier - Neubauer, Haudum, Ganahl - Nissner, Raffl, Schneider - M. Huber, Rossi, Zwerger - P. Huber, Achermann, Wukovits. Trenér: Bader
Skupina B (Riga):
Švýcarsko - Slovinsko 7:0 (2:0, 1:0, 4:0)
Branky a nahrávky: 13. Malgin (Kukan, Haas), 14. Moser (Corvi, Herzog), 33. Niederreiter (Malgin, Haas), 42. Malgin (Simion, Haas), 44. Thürkauf (Loeffel), 51. Miranda (Richard, Bertschy), 58. Bertschy (Thürkauf). Rozhodčí: Heikkinen (Fin.), Langin (Kan.) - Hynek (ČR), Nothegger (Rak.). Vyloučení: 2:6. Využití: 4:0. Diváci: 3260
Švýcarsko: Genoni - Marti, Kukan, Moser, Glauser, Geisser, Loeffel, Fora - Niederreiter, Corvi, Herzog - Senteler, Malgin, Ambühl - Miranda, Haas, Simion - Thürkauf, Richard, Bertschy. Trenér: Fischer
Slovinsko: Krošelj - Gregorc, Pavlin, Magovac, Čepon, Štebih, Mašič - Urbas, Jeglič, Verlič - Sabolič, Tičar, Kuralt - Drozg, Simšič, Ograjenšek - Tomaževič, Čimžar, Pance - Zajc. Trenér: M. Kopitar
8. listopadu 2025 16:26
Extraliga s Maxa ligou jednaly o zrušení baráže. Obě soutěže mají rozdílné názory
Související
Extraliga s Maxa ligou jednaly o zrušení baráže. Obě soutěže mají rozdílné názory
Komunisté vykonstruovali proces s hokejovými mistry světa. Uvězněno jich bylo přes deset
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 31 minutami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 59 minutami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 1 hodinou
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 2 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 2 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 3 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 4 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 4 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 5 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 5 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 6 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 7 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 8 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Belgický premiér Bart De Wever prohlásil, že je "naprostá iluze" věřit, že by Rusko mohlo ve válce na Ukrajině prohrát. Jeho nedávné komentáře, které odhalují hluboké neshody mezi evropskými lídry, zazněly v pondělí na akci deníku La Libre. Premiér si stěžoval na "neuvěřitelný" tlak ohledně otázky využití zmrazených ruských aktiv.
Zdroj: Libor Novák