Australian Open: Překvapení! Končí Nadal i Venus Williamsová. Dál jdou Štěpánek s Rosolem i Karolína Plíšková

Melbourne - Stejně tak, jak se to povedlo o prvním hracím dnu Kristýně Plíškové, se nyní raduje z postupu do druhého kola její úspěšnější setra Karolína. Ta se v rámci 1. kola utkala s australskou tenistkou Kimberly Birrellovou. Dokázala ji porazit ve dvou setech 6:4 a 6:4. Dál jdou i další české tenistky. Například Barbora Strýcová, která se střetla s Francouzkou Caroline Garciaovou, jíž nakonec porazila 6:2 a 6:4. Raduje se i Denisa Allertová, ta pro změnu vyřadila po třech setech Bethanii Mattekovou-Sandsovou a to konkrétně výsledkem 6:4, 6:7 a 6:3. V mužské části turnaje se na konci svého duelu radoval Radek Štěpánek, který Japonce Tacuma Ita porazil 6:4, 6:3, 6:7 a 6:2. Vítězství si na své konto připsal i Lukáš Rosol, proti němuž se postavil taktéž hráč pocházející z Japonska, konkrétně jde o Tara Daniela. Toho český hráč porazil v pětisetovém zápase 7:6, 7:5, 5:7, 6:7 a 6:1. Překvapením v úterý bylo to, že skončila některá veliká jména světového tenisu. Španěl Rafael Nadal nestačil ve svém souboji na krajana Verdasca, který svého slavnějšího kolegu trápil v pěti setech a nakonec na něj vyzrál a porazil ho výsledkem 7:6, 4:6, 3:6, 7:6 a 6:2. V ženské části tohoto turnaje je už venku Venus Williamsová. Té se vůbec vstup do turnaje nevydařil a nakonec nestačiila na Britku Johannu Kontaovou, se kterou prohrála 4:6 a 2:6.

Karolína Plíšková rozhodně chtěla napodobit úspěch své sestry Kristýny, která v pondělí nečekaně vyřadila hned v 1. kole australskou tenisovou hvězdu Samanthu Stosurovou. Zvlášť pikantní bylo, že právě i Karolína Plíšková měla jako první za soupeřku taktéž Australanku, tentokrát se však jednalo o teprve sedmnáctiletou Kimberly Birrellovou. Pro ni to byl vůbec první start na nějakém z grandslamových turnajů. Připomeňme, že se na tento turnaj dostala tato Australanka díky divoké kartě a rozhodně svým výkon (i když nakonec prohrála) australské diváky nezklamala.

Samotný duel pro ni nezačal zrovna nejlépe, neboť jí hned v úvodu sebrala Karolína Plíšková díky čisté hře podání, ovšem během osmého gamu první sady i Plíšková přišla o svůj servis a díky tomu tak hráčka, která se aktuálně nachází až na 296. místě žebříčku WTA, srovnala stav první sady na 4:4. Jenže to bylo, co se týče dramatičnosti tohoto duelu, všechno. Dvanáctá hráčka v tom samém žebříčku Karolína Plíšková to totiž dotáhla na vítězství v této sadě v poměru 6:4. Na rozdíl od prvního setu, ten druhý začal pro Australanku lépe, když nad Češkou dokonce vedla 2:0, pak už si ale body na své konto připisovala jen a pouze rodačka z Loun. Ve třetí hře této sady si Plíšková vytvořila hned tři brejkboly, při čemž právě ten třetí dokázala proměnit. Když za stavu 2:2 již podruhé v této sadě ztratila Birrellová své podání, bylo už v podstatě jasné, jak tento duel dopadne. Po 81 minutách se tak Karolína Plíšková mohla v klidu radovat z postupu do 2. kola a to poté co Birrellovou porazila 6:4 a 6:2. Další soupeřkou české hráčky bude Němka Julia Görgesová, která do dalšího kola prošla přes Rumunku Andreeou Mituovou, se kterou si poradila 6:3 a 6:4.

Dál v soutěži nebude pokračovat mimo jiné ani Francouzka Caroline Garciaová, se kterou se pro změnu střetla v rámci 1. kola Barbora Strýcová. Té se podařilo tuto francouzskou reprezentantku porazit potřetí v řadě. Češka v tomto duelu neztratila ani jednou své podání, naopak soupeřka ztratila hned tři své servisy, což dokumentuje, jak výtečně si vedla v tomto zápase Strýcová. Pro Češku hovořila i statistika nevynucených chyb. Zatímco rodačka z Plzně jich udělala pouze 15, Francouza jich nadělala ještě o 15 víc. V dalším kole, ve kterém se utká s 349. hráčkou světového žebříčku Američankou Vaniou Kingovou, se pokusí o vyrovnání svého maxima z let 2011 a 2015, kdy se v Melbourne dostala nejdál do 3. kola.

Ve 2. kole se v Melbourne představí i Denisa Allertová. Ta se utkala s Mattekovou-Sandersovou a utkání bylo nakonec třísetové. Při tom duel mohl skončit o dost dříve, ovšem za stavu 6:4 a 6:4, kdy Češka podávala na vítězství, přišla nakonec o své podání a celý set si tak vzala na svou stranu Francouzka a to až v tie-breaku. Třetí sadu pak ale Češka vyhrála 6:3. Ve 3. kole se mohla utkat Allertová s krajankou Petrou Cetkovskou, jenže ta ve svém zápase nestačila na Sabinu Lisickou z Německa. S tou Cetkovská totiž prohrála dvakrát 6:4. Komu se z českých hráček nepodařilo probojovat se do 2. kola, tak to můžeme mluvit o Siniakové, která pro změnu nestačila na Švýcarku okupující 11. příčku světového žebříčku Bascinszká. Ta nakonec vyhrála 6:3 a 7:5.

Štěpánek s Rosolem jdou dál, s turnajem se loučí hvězdy Nadal a Venus Williamsová

Druhého kola se zúčastní, pokud se podíváme na pavouk mužské části tohoto turnaje, i Radek Štěpánek společně s Lukášem Rosolem. Zatímco první jmenovaný, jenž se musel do hlavní části tohoto grandslamu probojovat z kvalifikace, se utkal s Japoncem Item, se kterým nakonec vyhrál 6:4, 6:4, 6:7 a 6:2, soupeřem Lukáše Rosola byl na úvod turnaje taktéž Japonec, ovšem byl jím Daniel. Tento duel nabídl všech pět setů, při čemž na konci všeho byl úspěšnější Čech. Konkrétně ho vyhrál výsledkem 7:6, 7:5, 5:7, 6:7 a 6:1. Štěpánek narazí v dalším kole na Wawrinku, Rosol zase na Američana Socka.

Pokud se podíváme na výsledky dalších zápasů, tak nás zaujmou nejvíce duely, kde se udála nečekaná překvapení. O jedno z nich se postaral Španěl Rafael Nadal, jenž dostal v 1. kole za soupeře svého krajana Fernanda Verdasca. V zápase trvající čtyři hodiny a 41 minut slavnější Španěl dokonce vedl a to 2:1 na sety, pak ale přišly chvíle Verdasca, který v páté sadě sice prohrával 0:2, pak ale nedovolil Nadalovi ani jeden gam a i když nadělal 91 nevynucených chyb, mohl se Verdasco nakonec radovat z cenného skalpu, když zvítězil nad Nadalem 7:6, 4:6, 3:6, 7:6 a 6:2.

Pětinásobná wimbledonská vítězka Venus Williamsová se pak postarala o to druhé překvapení tohoto turnaje. Díky několika chybám z její strany, které dokumentovaly to, že se Američance skutečně vůbec nedařilo, nakonec podlehla Britce Kontaové 4:6 a 2:6. Kromě Venus Williamsové se nedařilo ani dalšímu celkem zvučnému jménu a to Rumunce Simoně Halepové. Ta totiž prohrála s Číňankou Čang Šuaj 6:4 a 6:3.

Výsledky českých tenistů v 1. kole Australian Open 2016 (19.1.2016):

Muži (dvouhra):

Štěpánek (ČR) - Ito (Jap.) 6:4, 6:3, 6:7 (5:7), 6:2Rosol (ČR) - Daniel (Jap.) 7:6 (7:2), 7:5, 5:7, 6:7 (5:7), 6:1

Ženy (dvouhra):

Kar. Plíšková (9-ČR) - Birrellová (Austr.) 6:4, 6:4Bacsinszká (11-Švýc.) - Siniaková (ČR) 6:3, 7:5Lisická (30-Něm.) - Cetkovská (ČR) 6:4, 6:4Strýcová (ČR) - Garciaová (32-Fr.) 6:2, 6:4Allertová (ČR) - Matteková-Sandsová (USA) 6:4, 6:7 (5:7), 6:3

Ostatní výsledky 1. kola Australian Open 2016:

Muži:

Verdasco (Šp.) - Nadal (5-Šp.) 7:6 (8:6), 4:6, 3:6, 7:6 (7:4), 6:2

Ženy:

Čang Šuaj (Čína) - Halepová (2-Rum.) 6:4, 6:3Kontaová (Brit.) - V. Williamsová (8-USA) 6:4, 6:2

Související

Barbora Krejčíková

Krejčíková bude chybět na Australian Open. Wimbledonskou vítězku trápí zranění zad

Na blížícím se tradičním prvním grandslamovém turnaji v sezóně, tedy na Australian Open v Melbourne, se budou muset čeští tenisoví fanoušci obejít bez loňské wimbledonské vítězky Barbory Krejčíkové. Ta se, jak oznámili v neděli na svých webových stánkách organizátoři tohoto turnaje, z Australian Open odhlásila kvůli zranění zad. Zároveň tuto informaci potvrdila na svých sociálních sítích i sama tenistka. Tu tak nahradí Kanaďanka Rebecca Marinová.
Linda Nosková

Nosková se postarala o největší senzaci na Australian Open. Ve 3. kole vyřadila světovou jedničku

Na prvním grandslamu sezóny Australian Open už nebude pokračovat ženská světová jednička, Polka Iga Šwiateková. Čtyřnásobnou grandslamovou šampionku totiž dokázala česká reprezentantka Linda Nosková ve 3. kole tohoto turnaje v Melbourne vyřadit, když po dvou hodinách a 22 minutách vyhrála po třech setech 3:6, 6:3 a 6:4. Jde o životní triumf pro teprve devatenáctiletou rodačku ze Vsetína, pro kterou se jedná o vůbec premiérovou účast na Australian Open mezi seniorkami.

Více souvisejících

Australian Open Rafael Nadal tenis

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

F-16 thajské armády

Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří

Thajsko a Kambodža v sobotu uzavřely dohodu o příměří, která má ukončit tři týdny trvající krvavé pohraniční střety. Tento konflikt, nejhorší za poslední desetiletí, zahrnoval nasazení stíhaček, dělostřelecké ostřelování i raketové útoky. Dokument podepsali thajský ministr obrany Natthaphon Narkphanit a jeho kambodžský protějšek Tea Seiha v thajské provincii Chanthaburi s platností od místního poledne.

před 2 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na Kyjev

V noci na sobotu podniklo Rusko masivní vzdušný útok na Kyjev, který si vyžádal nejméně osm zraněných. Útok, při němž byly použity balistické rakety a drony, zasáhl obytné budovy i civilní infrastrukturu a vynutil si mimo jiné evakuaci domova pro seniory. V reakci na tuto eskalaci Polsko preventivně aktivovalo své letectvo a dočasně uzavřelo letiště v Rzeszówě a Lublinu.

před 3 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice

Podzimní část fotbalové Chance ligy sice skončila poslední víkend před Vánocemi, ale už během nich první kluby hlásí své první zimní posily. Jako první tak učinila Viktoria Plzeň, která oznámila příchod slovenského obránce Dávida Krčíka. Západočechy v tomto směru následovala Olomouc, která pro změnu do svých řad přivítala zahraniční posilu ze slovinského Celje, tedy z týmu jejího soupeře v Konferenční lize, křídelníka Danijela Šturma. Přímo na Štědrý den pak do Pardubic z Liberce přišel jejich bývalý hráč Michal Hlavatý.

včera

včera

Zdeněk Hřib

Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy

Leden bude v české politice důležitým měsícem. Nového předsedu si zvolí občanští demokraté, vedení si vyberou i Piráti jako další opoziční strana. Nejvyšší funkci bude obhajovat Zdeněk Hřib, který bude mít nejméně jednoho vyzyvatele. Je také několik uchazečů o pozice místopředsedů. 

včera

Andrej Babiš

Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek pochlubil, že mu během Vánoc zavolal americký prezident Donald Trump. Hovor se podle předsedy české vlády připravoval několik dní. Oba politici řešili válku na Ukrajině či současnou situaci v Evropě. 

včera

Reykjavík

Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce

V Česku nakonec o Vánocích zavládlo zimní počasí, alespoň co se teplot týká. Něco jiného zažili lidé k vlastnímu překvapení na Islandu. Maximální teploty na tomto ostrově šplhaly výrazně nad nulu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil

Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem

Američané i o Vánocích pokračují v diplomatických jednáních o míru na Ukrajině. Potvrzují to slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který ve čtvrtek mluvil s americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem. Zelenskyj oznámil, že by se měl brzy opět setkat s Donaldem Trumpem. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest

Z případu vraždy v Bohuňovicích v Olomouckém kraji je nevídaná rodinná tragédie. Teenagerka podle závěrů vyšetřování zastřelila matku a postřelila otce, přičemž čin kvůli majetkovému prospěchu naplánovala se svým partnerem. Oběma hrozí až výjimečný trest. 

včera

Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí

Ačkoliv se o víkendu denní maxima přehoupnou přes bod mrazu, v noci budou teploty nadále citelně klesat, ukazuje předpověď ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy