Australian Open: Kvitová nečekaně skončila ve druhém kole, nestačila na Gavrilovovou. Dál nejde ani Kristýna Plíšková, raduje se Berdych

Melbourne - Poté, co se během druhého hracího dne postaraly o překvapení takové hvězdy, jakými jsou Rafael Nadal a Venus Williamsová, kteří vypadli hned v 1. kole, ve středu se o další překvapení letošního Australian Open bohužel česká hráčka a jedná se hned o Češku číslo 1 v tomto sportu Petru Kvitovou. Ta totiž nečekaně ve 2. kole prohrála s domácí hráčkou Darjou Gavrilovovou nacházející se na 39. příčce v žebříčku WTA dvakrát 4:6. Dalším, kdo už si nadále neužije atmosféru na prvním grandslamu letošního roku v australském Melbourne, je Kristýna Plíšková, která se poté, co senzačně v pondělí vyřadila Australanku Samanthu Stosurovou, nedokázala dostat do vytouženého 3. kola, neboť tentokráte nestačila na Portoričanku Monicu Puigovou. S tou sestra úspěšnější Karolíny Plíškové nakonec prohrála 6:4, 6:7 a 7:9. Koho naopak ve 3. kole uvidíme, tak to bude Tomáš Berdych. Ten si bez větších potíží poradil s Bosňanem Mirzou Bašičem 6:4, 6:0 a 6:3. České barvy zaznamenaly úspěch i ve čtyřhře, kde do dalšího kola postoupil kromě jiných i Radek Štěpánek.

Již počtvrté v řadě za sebou nám na Australian Open příliš radosti rodačka z Fulneku Petra Kvitová mnoho neudělala. I letos končí na tomto grandslamu velmi brzy, letos tedy ve 2. kole, kde tentokrát nečekaně nestačila na Darju Gavrilovovou, tedy na Australanku narozenou v Moskvě. Proti této jedenadvacetileté tenistce Kvitová vyrobila hned 35 nevynucených chyb. Co se týče prvního setu, tak ten začala lépe česká tenistka, která dvakrát šla do brejku, ovšem když měla tyto brejky potvrdit následně při svých podáních, nepodařilo se jí to. Když v této sadě vedla 4:3, tak od této doby prohrála Češka hned 12 míčů v řadě a díky tomu tak první sadu vyhrála Australanka. Druhá sada se Kvitové vůbec nevydařila, v ní totiž prohrávala už 2:5, Češka sice dokázala snížit na 4:5, ale to bylo z její strany všechno. Kvitová tak prohrála dvakrát 4:6.

I přesto, že Kristýna Plíšková ve svém zápase v rámci 2. kola s Portoričankou Puigovou předvedla rekord v počtu es, kterých za zápas bylo konkrétně 31 (čímž tak o čtyři esa překonala dosavadní rekord, jenž držela Němka Lisická), tak Češka po překvapivé výhře v 1. kole nad Stosurovou nakonec končí hned v tom kole následujícím. Tedy v kole druhém. Při tom to chvílemi vypadalo, že by tento duel nemusel být pro Češku tím konečným. První sada totiž dospěla až do tie-breaku, kdy si v něm za stavu 6:3 dokázala naše reprezentantka vybojovat hned tři mečboly, nicméně je ale nevyužila a nakonec tuto zkrácenou hru zvítězila Portoričanka poměrem 6:8. Zápas pak dospěl až ke třetí sadě a i tam mohla Plíšková zakončit vítězně toto utkání. To by však za stavu 7:6 musela proměnit dvě nabídnuté příležitosti, to se nestalo a tak se Češka musí s tímto turnajem rozloučit již po dvou kolech.

Kvalifikant z Bosny a Hercegoviny Bašič, to byl další soupeř Tomáše Berdycha na letošním Australian Open. Během duelu, jenž celkem trval 98 minut, nečelil český tenista ani jednomu brejkbolu, vyrovnanější byl v celém toto střetnutí pouze první set, druhý set byl jasný, jelikož Bosňan od Berdycha inkasoval kanára, ve třetím setu byl vyrovnaný pouze do stavu 3:3, pak už vše hrálo opět pro českého tenistu. V závěru pak Berdych předvedl hned čtyři esa v řadě. Celkem bylo es z jeho strany 15, vítězných úderů bylo dohromady 43. Dalším soupeřem českého tenisty bude ve 3. kole na domácího reprezentanta Nicka Kyrgiose.

Kromě dvouher, byl na programu ve středu i turnaj čtyřhry, v rámci kterého se představil Radek Štěpánek ve dvojici s Kanaďanem Danielem Nestorem, jenž je ještě o šest let starší, než sedmatřicetiletý Štěpánek. Tito veteráni si poradili v rámci 1. kola s tchajwanskou dvojicí Hsiech Cheng-Peng, Yang Tsung-Hua, kterou porazili ve dvou setech 6:1 a 7:5. Úspěšná byla ryze česká dvojice tvořená Lukášem Dlouhým a Jiřím Veselým. Ti si pro změnu poradili s ryze australským duem Duckworth, Millman a to 7:6, 2:6 a 6:3. Kdo se ale neraduje v rámci turnaje čtyřhry, tak tím je Lukáš Rosol. Ten se Slovákem Igorem Zelenayem prohrál s Američany Johnson, Querey 3:6 a 6:7.

Konečné výsledky Australian Open 2016 (20.1.2016):

Muži (dvouhra) - 2. kolo:

Berdych (6-ČR) - Bašič (Bos.) 6:4, 6:0, 6:3

Muži (čtyřhra) - 1. kolo:

Štěpánek, Nestor (ČR/Kan.) - Hsieh Cheng-Peng, Yang Tsung-Hua (Tchaj-wan) 6:1, 7:5Dlouhý, Veselý (ČR) - Duckworth, Millman (Austr.) 7:6 (7:4), 2:6, 6:3Johnson, Querrey (USA) - Rosol, Zelenay (ČR/SR) 6:3, 7:6 (7:3)

Ženy (dvouhra) - 2. kolo:

Gavrilovová (Austr.) - Kvitová (6-ČR) 6:4, 6:4Puigová (Portor.) - Kristýna Plíšková (ČR) 4:6, 7:6 (8:6), 9:7

Ženy (čtyřhra) - 1. kolo:

Hlaváčková, Hradecká (7-ČR) - Aojamaová, Ninomijaová (Jap.) 6:2, 6:7 (4:7), 6:1Karolína Plíšková, Görgesová (13-ČR/Něm.) - Chia-Jung Chuang, Govorcovová (Tchaj-wan/Běl.) 7:6 (8:6), 6:4Strýcová, Lučičová-Baroniová (ČR/Chorv.) - Barthelová, Siegemundová (Něm.) 7:6 (7:4), 6:1Krejčíková, Wang Ja-fan (ČR/Čína) - Van Uytvancková, Wickmayerová (Belg.) 6:3, 6:3

Související

Barbora Krejčíková

Krejčíková bude chybět na Australian Open. Wimbledonskou vítězku trápí zranění zad

Na blížícím se tradičním prvním grandslamovém turnaji v sezóně, tedy na Australian Open v Melbourne, se budou muset čeští tenisoví fanoušci obejít bez loňské wimbledonské vítězky Barbory Krejčíkové. Ta se, jak oznámili v neděli na svých webových stánkách organizátoři tohoto turnaje, z Australian Open odhlásila kvůli zranění zad. Zároveň tuto informaci potvrdila na svých sociálních sítích i sama tenistka. Tu tak nahradí Kanaďanka Rebecca Marinová.
Linda Nosková

Nosková se postarala o největší senzaci na Australian Open. Ve 3. kole vyřadila světovou jedničku

Na prvním grandslamu sezóny Australian Open už nebude pokračovat ženská světová jednička, Polka Iga Šwiateková. Čtyřnásobnou grandslamovou šampionku totiž dokázala česká reprezentantka Linda Nosková ve 3. kole tohoto turnaje v Melbourne vyřadit, když po dvou hodinách a 22 minutách vyhrála po třech setech 3:6, 6:3 a 6:4. Jde o životní triumf pro teprve devatenáctiletou rodačku ze Vsetína, pro kterou se jedná o vůbec premiérovou účast na Australian Open mezi seniorkami.

Více souvisejících

Australian Open Petra Kvitová tenis

Aktuálně se děje

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump dal v rozhovoru pro server Politico jasně najevo, kdo drží klíče k ukončení války na Ukrajině. Před plánovanou nedělní schůzkou s Volodymyrem Zelenským na Floridě Trump sebevědomě prohlásil, že jakýkoliv ukrajinský návrh má váhu pouze tehdy, pokud jej on sám posvětí. „On nemá nic, dokud to neschválím já. Takže uvidíme, s čím přijde,“ komentoval Trump Zelenského snahy o diplomatický průlom.

včera

Polsko rozmísťuje na hranici s Ruskem a Běloruskem protitankové zátarasy

Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry

Polsko se v reakci na rostoucí ruskou hrozbu rozhodlo k masivní investici do své bezpečnosti. Varšava plánuje během příštích čtyřiadvaceti měsíců vybudovat podél své východní hranice rozsáhlý systém protidronového opevnění v hodnotě přesahující dvě miliardy eur. Náměstek ministra obrany Cezary Tomczyk v rozhovoru pro deník The Guardian uvedl, že první části tohoto ochranného valu by mohly být funkční už za půl roku.

včera

Moskva

Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti

Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.

včera

Donald Trump

Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie

Uplynulý rok 2025 se do dějin evropské ekonomiky zapíše jako období hlubokého otřesu a nejistoty. Server Politico jej popisuje jako jeden z nejvíce vyčerpávajících roků pro unijní obchod, kterému dominoval nevybíravý tlak staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten od svého lednového návratu do úřadu nešetřil na adresu Bruselu urážkami a označil Evropskou unii za uskupení vytvořené k parazitování na Americe, což následně podpořil zavedením nejtvrdších celních bariér za posledních sto let.

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie

Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci

Americké ministerstvo války učinilo zásadní krok k transformaci moderního válčení spuštěním nové platformy GenAI.mil. Podle vojenské expertky Emelie Probasco představuje tento nástroj „kritický první krok“, který má americkým vojákům a civilním zaměstnancům Pentagonu umožnit bezpečné experimentování s umělou inteligencí přímo v jejich každodenní pracovní agendě.

včera

Demonstrace, ilustrační foto

Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět

Rok 2025 se stal okamžikem, kdy se hněv generace Z převalil z displejů mobilních telefonů do ulic po celém světě. Od Káthmándú přes Jakartu až po Limu se mladí lidé narození na přelomu tisíciletí postavili zavedeným elitám a proměnili lokální nepokoje v globální hnutí za spravedlnost. Podle sociologů nejde jen o rebelii pro rebelii samotnou, ale o protest poháněný univerzálními hodnotami, jako je právo na vzdělání, dostupné bydlení a konec korupce.

včera

U.S. Air Force, ilustrační fotografie

Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát

Spojené státy podnikly na druhý svátek vánoční sérii leteckých úderů proti ozbrojencům napojeným na Islámský stát (IS) v severozápadní Nigérii. Operace se zaměřila na tábory radikálů ve státě Sokoto u hranic s Nigerem, kde se extremisté pokoušejí vybudovat novou základnu. Přestože přesný počet obětí není znám, americké i nigerijské úřady potvrdily, že při útoku zahynulo několik teroristů.

včera

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před ledovkou, která se může vytvořit už během dnešního večera. Komplikace hrozí především v severních a severovýchodních Čechách, konkrétně v Ústeckém a Libereckém kraji. Přechod studené fronty sem přinese nejen sněžení, ale místy i mrznoucí mrholení nebo déšť, což může na silnicích a chodnících vytvořit nebezpečný kluzký povrch. Riziko těchto nebezpečných srážek by mělo pominout během noci na neděli.

včera

včera

včera

F-16 thajské armády

Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří

Thajsko a Kambodža v sobotu uzavřely dohodu o příměří, která má ukončit tři týdny trvající krvavé pohraniční střety. Tento konflikt, nejhorší za poslední desetiletí, zahrnoval nasazení stíhaček, dělostřelecké ostřelování i raketové útoky. Dokument podepsali thajský ministr obrany Natthaphon Narkphanit a jeho kambodžský protějšek Tea Seiha v thajské provincii Chanthaburi s platností od místního poledne.

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na Kyjev

V noci na sobotu podniklo Rusko masivní vzdušný útok na Kyjev, který si vyžádal nejméně osm zraněných. Útok, při němž byly použity balistické rakety a drony, zasáhl obytné budovy i civilní infrastrukturu a vynutil si mimo jiné evakuaci domova pro seniory. V reakci na tuto eskalaci Polsko preventivně aktivovalo své letectvo a dočasně uzavřelo letiště v Rzeszówě a Lublinu.

včera

26. prosince 2025 21:53

26. prosince 2025 21:05

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice

Podzimní část fotbalové Chance ligy sice skončila poslední víkend před Vánocemi, ale už během nich první kluby hlásí své první zimní posily. Jako první tak učinila Viktoria Plzeň, která oznámila příchod slovenského obránce Dávida Krčíka. Západočechy v tomto směru následovala Olomouc, která pro změnu do svých řad přivítala zahraniční posilu ze slovinského Celje, tedy z týmu jejího soupeře v Konferenční lize, křídelníka Danijela Šturma. Přímo na Štědrý den pak do Pardubic z Liberce přišel jejich bývalý hráč Michal Hlavatý.

26. prosince 2025 19:56

26. prosince 2025 18:31

Zdeněk Hřib

Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy

Leden bude v české politice důležitým měsícem. Nového předsedu si zvolí občanští demokraté, vedení si vyberou i Piráti jako další opoziční strana. Nejvyšší funkci bude obhajovat Zdeněk Hřib, který bude mít nejméně jednoho vyzyvatele. Je také několik uchazečů o pozice místopředsedů. 

26. prosince 2025 17:34

Andrej Babiš

Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek pochlubil, že mu během Vánoc zavolal americký prezident Donald Trump. Hovor se podle předsedy české vlády připravoval několik dní. Oba politici řešili válku na Ukrajině či současnou situaci v Evropě. 

26. prosince 2025 16:38

Reykjavík

Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce

V Česku nakonec o Vánocích zavládlo zimní počasí, alespoň co se teplot týká. Něco jiného zažili lidé k vlastnímu překvapení na Islandu. Maximální teploty na tomto ostrově šplhaly výrazně nad nulu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

26. prosince 2025 15:50

Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí

Americké soudy vynesly verdikt nad druhým z lékařů v případu tragické smrti slavného herce Matthewa Perryho. Mark Chavez nebude muset přímo za mříže, déle než půl roku ale stráví v domácím vězení. Informovala o tom britská stanice BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy