Melbourne - Úspěšný čtvrtý hrací den prvního grandslamového turnaje letošního roku, tedy Australian Open, zažily české barvy. Do osmifinále se totiž ze 2. kola porbojovala hned čtyři česká jména, z nichž tím nejpříjemnějším překvapením byla Denisa Allertová. Ta se utkala s Němkou Sabine Lisickou, která byla spíše ona pro tento duel favoritkou. Nicméně, z postupu se nakonec radovala česká hráčka, když Němku nacházející se na 30. místě světového žebříčku porazila 6:3, 2:6 a 6:4. Dalšími, kteří rozjásali ve čtvrtek české fanoušky, byli Lukáš Rosol, Barbora Strýcová a Karolína Plíšková. Kdo však v turnaji končí, je Radek Štěpánek. Tento veterán ve 2. kole nestačil na Švýcara Stana Wawrinku a musel se tak z kurtu poroučet hned po třech setech 2:6, 3:6 a 4:6.
Pro Denisu Allertovou to nebyl první vzájemný duel s finalistkou z Wimbledonu z roku 2013 Sabine Lisickou. Už před dvěma lety se utkaly tyto tenistky v Lucemburku a tam došlo k překvapení. Tehdy 145. hráčka žebříčku WTA dokázala favorizovanou Němku porazit a díky tomu se tak podívala do čtvrtfinále. Nyní se v na rozhodně věhlasnějším turnaji v australském Melbourne utkaly znovu a opět se skvělým způsobem představila nadějná česká tenistka. Ta duel nezačala vůbec špatně, i když za stavu 2:2 v prvním setu ztratila své podání, tak v následujících hrách této sady nepřipustila to, aby si Němka na svou stranu uhrála nějaký game.
Co se Allertové příliš v tomto střetnutí nevyvedlo, tak to byla druhá sada. Během ní totiž ztratila hned dvakrát své podání a po 36 minutách tak skončila tato sada výhrou německé tenistky 6:2. Rozhodnout tak o vítězce tohoto klání musel závěrečný třetí set a ten začala lépe Češka. Z kraje tohoto setu dokázala sebrat Němce servis a v následující hře pak tento brejk potvrdila. Když se hrál devátý game této sady. Za stavu 4:4 pak v gamu, jenž byl jednoznačně nejdelší z celého zápasu, měla k dispozici Allertová hned tři brejkboly a Němka tak počtvrté v tomto utkání ztratila své podání. Zápas tak nakonec Češka vyhrála a v osmifinále se tak utká s Britkou Johannou Kontaovou. Dodejme, že Allertová se zúčastnila i čtyřhry, tam se jí ovšem už tolik nedařilo. Společně s Nizozemkou Demi Schuursovou nestačila na tchajwanský pár Chan Yung-Jan, Chan Hao-Ching, kterému tedy podlehla dvakrát 1:6.
Plzeňská rodačka Barbora Strýcová se pro změnu v rámci 2. kola utkala s Američankou Kingovou. České hráčce se zprvu příliš nedařilo, neboť v prvním setu prohrávala dokonce již 0:3. Pak dokonce i 3:5, ale Strýcová to v žádném případě nevzdávala. Díky úspěšným třem gamům za sebou dokázala česká tenistka stav prvního setu otočit na 6:5, Kingová však následně srovnala a byla tak k vidění zkrácená hra. Američanka byla nejprve blíže k zakončení prvního setu, když v tomto tie-breaku vedla 4:2, o toto vedení pak ale přišla a Strýcová tak díky svým podáním a dvěma esům (to druhé pak vedlo k setbolu) nakonec první set urvala na svou stranu. Zatímco začátek první sady se příliš ze strany české hráčky moc nevyvedl, tak úvod druhé sady byl naprostý opak. Hned dvakrát totiž dokázala Američance sebrat servis a vedla 4:1. Kingová ovšem tento nepříznivý stav pro ni dokázala srovnat a zápas tak nakonec rozhodla devátá hra této sady. Tady totiž Češka opět sebrala Američance podání a druhý set tak vyhrála poměrem 6:4. V osmifinále se Strýcová střetne se Španělkou Garbiňe Muguruzaovou, se kterou však Češka nemá příliš lichotivou bilanci.
Duel mezi Karolínou Plíškovou a Němkou Julií Görgesovou byl tím posledním, který byl ve čtvrtek v Melbourne na programu. V Rod Laver Areně byl k vidění celkem vyrovnaný první set, jenž nakonec dospěl až k tie-breaku. Ten pak lépe zvládla česká tenistka. Češce se vůbec v tomto zápase dařilo. Zatímco německá reprezentantka natropila za celý zápas hned šest dvojchyb, Plíšková si na své konto v tomto utkání zapsala dvojchybu pouze jednu. A právě ta poslední dvojchyba Němky vlastně všechno rozhodla. Díky této dvojchybě totiž Češka vyhrála první sadu a v té druhé pak v podstatě hrála právě jen ona a Němku do ničeho moc nepouštěla. Dovolila ji v podstatě jen jeden game. Duel tak skončil po hodině a 32 minutách a to vítězstvím Plíškové 7:6 a 6:1.
V mužském osmifinále český souboj nebude, Hewitt ukončil kariéru
Osmifinále to mohlo být pro české barvy pikantní. Mohlo totiž dojít k ryze českému duelu mezi Rosolem a Štěpánkem, ovšem zatímco prvnímu jmenovanému se podařilo do vytouženého osmifinále postoupit, tomu druhému už ne. Štěpánek nestačil ve svém duelu na favorizovaného Švýcara Wawinku, kterémuu podlehl ve třech setech 2:6, 3:6 a 4:6. Rosol pak ve svém zápase s turnajovou pětadvacítkou Američanem Sockem dokázal vyhrát následujícím způsobem 7:6, 7:6 a 6:3 a tak může v následujícím osmifinále pomstít svého zkušenějšího krajana, jelikož tedy narazí právě na Wawrinku.
Australské Melbourne bylo kromě jiného ve čtvrtek svědkem jednoho velkého loučení. Kariéru totiž ukončil Australan, jenž byl v minulosti i světovou jedničkou, tedy Lleyton Hewitt. Ten se ve 2. kole utkal se Španělem Davidem Ferrerem. Ten si s Australanem, který se na temto grandslamu v Melbourne již podvacáté (což je tedy rekord), poradil ve třech setech 6:2, 6:4 a 6:4. Připomeňme, že během své kariéryvyhrál celkem 30 turnajů, mezi nimi i US Open v roce 2001, tedy v toce, kdy se stal jedničkou a tomu bylo teprve dvacet let, v roce 2002 pak vyhrál i Wimbledon. V těchto letech pak triumfoval i na Turnaji mistrů. "Dal jsem do toho všechno. Jako vždycky. Celou kariéru jsem do toho dával sto procent," uvedl v emotivním projevu na kurtu po svém zápase muž, jenž se nyní stane kapitánem australského daviscupového týmu.
Konečné výsledky grandslamového Australian Open (21.1.2016):
Muži (dvouhra) - 2. kolo:
Wawrinka (4-Švýc.) - Štěpánek (ČR) 6:2, 6:3, 6:4Rosol (ČR) - Sock (25-USA) 7:6 (8:6), 7:6 (7:5), 6:3
Ženy (dvouhra) - 2. kolo:
Kar. Plíšková (9-ČR) - Görgesová (Něm.) 7:6 (7:5), 6:1Allertová (ČR) - Lisická (30-Něm.) 6:3, 2:6, 6:4Strýcová (ČR) - Kingová (USA) 7:6 (7:5), 6:4
Ženy (čtyřhra) - 1. kolo:
Chan Yung-Jan, Chan Hao-Ching (2-Tchaj-wan) - Allertová, Schuursová (ČR/Niz.) 6:1, 6:1Babosová, Srebotniková (4-Maď./Slovin.) - Siniaková, Duševinová (ČR/Rus.) 6:3, 7:5
20. listopadu 2025 20:43
Pála se rozloučil záchranou. Tenistky se udržely v elitní skupině Billie Jean King Cupu
Související
Krejčíková bude chybět na Australian Open. Wimbledonskou vítězku trápí zranění zad
Nosková se postarala o největší senzaci na Australian Open. Ve 3. kole vyřadila světovou jedničku
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
před 1 hodinou
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
před 2 hodinami
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 3 hodinami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 3 hodinami
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 5 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 6 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 6 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 6 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 7 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 7 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 8 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 9 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 10 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 10 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 11 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 11 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 12 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 13 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 14 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
O víkendu bude kolem oblasti nízkého tlaku vzduchu nad severozápadní Evropou nad naše území proudit teplejší vzduch od jihozápadu až západu, uvedl ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák