Australian Open: Výtečná Strýcová! Porazila světovou trojku Muguruzaovou a postoupila do osmifinále. Další Češi vypadli

Melbourne - I o šestém hracím dnu prvního letošního grandslamového turnaje Australian Open nastoupili na kurty v Melbourne čeští hráči. Mezi nimi Barbora Strýcová, která v rámci 3. kola podala výtečný výkon, když dokázala porazit světovou trojku Španělku Garbinu Muguruzaovou a to výsledkem 6:3 a 6:2. Další dvě české hráčky však na tento úspěch nenavázaly a s turnajem se musely rozloučit. Řeč je o Denise Allertové a Karolíně Plíškové. Zatímco první jmenovaná nestačila na Britku Johannu Kontaovou (2:6 a 2:6), tak druhou jmenovanou Češku z turnaje vyprovodila Ruska Jekatěrina Makarovová. S tou Plíšková prohrála 3:6 a 2:6. Nejen ženy samozřejmě hrály v sobotu. Na programu měli pochopitelně své zápasy i muži, mezi nimi i Lukáš Rosol, jehož vyzval ve 3. kole k souboji Švýcar Stan Wawrinka. Ten byl úspěšnější, českého tenistu porazil ve třech setech 2:6, 3:6 a 6:7.

Celé utkání se Španělkou Muguruzaovou měla devětadvacetiletá rodačka z Plzně pod kontrolou, v podstatě od začátku se dařilo Češce brát servisy ze strany Španělky a i díky tomu tak po hodině a čtvrt duel skončil výhrou a postupem do čtvrtfinále Barbory Strýcové. „Vše vycházelo, jak mělo, jsem strašně šťastná," byla radostí bez sebe po zápase česká hráčka, které se proti této soupeřce z Pyrenejského poloostrova mimořádně dařilo, jelikož proti ní Strýcová v minulosti nedokázala ani jednou uhrát nějaký set. „Věřila jsem si však, nebyla nervózní a dobře jsem se pohybovala," pokračovala Strýcová.

"Vyřadila jsem trojku. Dodává mi to sebevědomí," uvedla pak dále česká hráčka, jejíž duel s Muguruzaovou byl tím, který zahájil sobotní program v australském Melbourne. Španělka během tohoto zápasu vyrobila hned 32 nevynucených chyb a to také byla jednou z příčin jejího neúspěchu. Muguruzaová uznala, že Strýcová hrála zkrátka lépe: "Barbora mě rozběhala a hrála chytře. Já se necítila na kurtu dobře. Nemohla jsem se dostat do rytmu a trefit dvorec," řekla. O čtvrtfinále se utká Strýcová s Běloruskou Azarenkovou, se kterou v minulých čtyřech vzájemných duelech nedokázala ani jeden set vyhrát. S touto hráčkou se Strýcová utká na melbourneských kurtech utká hned potřetí v řadě za sebou. "Proti takovým hráčkám musíte hrát svůj nejlepší tenis, hluboko do kurtu, dobře podávat a o to se zase budu snažit," řekla Češka. "Viktoria je stále velmi, velmi dobrá, viděla jsem ji v tréninku a zasahovala míče skvěle," dodala Strýcová, která se tak bude snažit o vyrovnání svého maxima, tedy čtvrtfinále z Wimbledonu před dvěma lety.

Stejně jako loni, tak i letos skončila v Melbourne Karolína Plíšková poté, co nestačila na Rusku Makarovovou a opět se ji tak nevydařilo vybojovat svou první účast v osmifinále tohoto turnaje. Na kurtu zkrátka Ruska dominovala. V prvním setu přišel rozhodující moment za stavu 2:3 pro Rusku. To Makarovová dokázala sebrat české hráčce servis. A to, že se Plíškové v tomto duelu příliš nedařilo, se viditelně podepsalo i na její psychice, neboť po prvním prohraném setu mrštila raketou o zem. Druhý set byl v podstatě na vlas stejný a tak se tedy musí s Austrálií Plíšková rozloučit. Rozloučit se s tímto turnajem musí po třetím kole i Denisa Allertová, která podlehla Britce Kontaové, která neměla žádnou velikou práci s vyřazením české hráčky. Vítězství Britky mimo jiné znamená i to, že Kontaová se stala první britskou reprezentantkou po 29 letech, která se představí na Australian Open v osmifinále.

Lukáš Rosol se ve svém souboji o osmifinále utkal se Švýcarem Stanem Wawrinkou a pokoušel se tak o pomstu za vyřazení Radka Štěpánka, jenž se ve 2. kole střetl právě s Wawrinkou, ovšem pomsta se nakonec nepovedla. Nejvyrovnanější byl až třetí set, který dospěl do tie-breaku, ten byl vyrovnaný do stavu 3:3 a pak už opět pouze Švýcar. Ten se tak tedy radoval z vítězství 6:2, 6:3 a 7:6.

Konečné výsledky Australian Open 2016 (23.1.2016):

Muži (dvouhra) - 3. kolo:

Wawrinka (4-Švýc.) - Rosol (ČR) 6:2, 6:3, 7:6

Ženy (dvouhra) - 3. kolo:

Strýcová (ČR) - Muguruzaová (3-Šp.) 6:3, 6:2Makarovová (21-Rus.) - Kar. Plíšková (9-ČR) 6:3, 6:2Kontaová (Brit.) - Allertová (ČR) 6:2, 6:2

Muži (čtyřhra) -2. kolo:

Štěpánek, Nestor (ČR/Kan.) - Kubot, Matkowski (10-Pol.) 7:6 (7:4), 6:1

Ženy (čtyřhra) - 2. kolo:

Hlaváčková, Hradecká (7-ČR) - Gasparjanová, Panovová (Rus.) 7:5, 6:1Karolína Plíšková, Görgesová (13-ČR/Něm.) - Krejčíková, Wang Ja-fan (ČR/Čína) 7:5, 6:3Strýcová, Lučičová-Baroniová (ČR/Chorv.) - Atawová, Spearsová (6-USA) 6:7 (4:7), 6:1, 6:2

Juniorka - ženy (dvouhra) - 1. kolo:

Kaňková (14-ČR) - Arakawaová (Jap.) 6:3, 6:2

Související

Barbora Krejčíková

Krejčíková bude chybět na Australian Open. Wimbledonskou vítězku trápí zranění zad

Na blížícím se tradičním prvním grandslamovém turnaji v sezóně, tedy na Australian Open v Melbourne, se budou muset čeští tenisoví fanoušci obejít bez loňské wimbledonské vítězky Barbory Krejčíkové. Ta se, jak oznámili v neděli na svých webových stánkách organizátoři tohoto turnaje, z Australian Open odhlásila kvůli zranění zad. Zároveň tuto informaci potvrdila na svých sociálních sítích i sama tenistka. Tu tak nahradí Kanaďanka Rebecca Marinová.
Linda Nosková

Nosková se postarala o největší senzaci na Australian Open. Ve 3. kole vyřadila světovou jedničku

Na prvním grandslamu sezóny Australian Open už nebude pokračovat ženská světová jednička, Polka Iga Šwiateková. Čtyřnásobnou grandslamovou šampionku totiž dokázala česká reprezentantka Linda Nosková ve 3. kole tohoto turnaje v Melbourne vyřadit, když po dvou hodinách a 22 minutách vyhrála po třech setech 3:6, 6:3 a 6:4. Jde o životní triumf pro teprve devatenáctiletou rodačku ze Vsetína, pro kterou se jedná o vůbec premiérovou účast na Australian Open mezi seniorkami.

Více souvisejících

Australian Open Barbora Strýcová tenis

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Milka, ilustrační fotografie.

Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami

Světoví výrobci ultrazpracovaných potravin (UPF) využívají podle zjištění britského serveru The Guardian soudní žaloby k blokování a odkládání vládních opatření zaměřených na boj proti nezdravému stravování. Mezinárodní vyšetřování odhalilo, že mezi lety 2010 a 2025 bylo v pěti zemích podáno celkem 235 žalob proti regulacím, které měly chránit zdraví obyvatelstva. Přestože potravinářské korporace veřejně deklarují podporu veřejnému zdraví, v zákulisí napadají zákony o označování obalů, omezení marketingu i daně z nezdravých potravin.

včera

včera

Báb al-Mandab

Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu

Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.

včera

Donald Trump

Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory

Americký prezident Donald Trump schválil jadernou dohodu se Saúdskou Arábií, která by království mohla umožnit obohacovat vlastní palivo pro civilní reaktory. Podle vysoce postaveného amerického činitele má pakt trvat třicet let a k jeho oficiálnímu oznámení by molo dojít velmi brzy. Na základě této dohody by měly americké společnosti poskytovat technologii i potřebné expertízy pro rozvoj saúdského jaderného programu.

včera

včera

Pete Hegseth

Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou

Americký ministr obrany Pete Hegseth při vystoupení před výborem pro rozpočtové příděly amerického Senátu prohlásil, že Írán se v současnosti nachází v defenzívě. Podle jeho slov jsou vojenské kapacity Teheránu po téměř dvou týdnech nových amerických leteckých úderů na dosud nejnižší úrovni. Šéf Pentagonu však zároveň odmítl poskytnout jakýkoli časový odhad, kdy by mohl ozbrojený konflikt skončit, a uznal, že Írán i nadále představuje v regionu vážnou hrozbu.

včera

včera

Ilustrační foto

Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let

Francouzský parlament schválil zákon zakazující přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let, čímž se Francie stala první zemí Evropské unie, která nezletilým zamezila používání aplikací typu TikTok. Prezident Emmanuel Macron prosazoval tento zákaz jako klíčovou reformu svého posledního funkčního období a zavázal se k jeho zavedení do září. 

včera

včera

Letní počasí

Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší

Předpověď počasí do poloviny srpna počítá s teplotními výkyvy a celkově průměrnými srážkami. Po výrazném červnovém horku a teplotně průměrné první polovině července nastává v aktuálním týdnu citelné ochlazení. Průměrné týdenní teploty se tak v těchto dnech dostanou pod hranici dlouhodobého normálu.

21. července 2026 22:02

Ilustrační foto

WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí

Evropský kontinent v současnosti čelí mimořádně intenzivní vlně veder, která si podle odhadů odborníků vyžádá stovky až tisíce lidských životů. Ačkoliv od katastrofálního léta roku 2003 uplynula již více než dvě desetiletí, úmrtnost spojená s vysokými teplotami zůstává alarmující. Přestože celková bilance bude známa až za několik týdnů, španělští výzkumníci již přisuzují horku přes dvě stě deseti obětí během několika dnů. Tragické zprávy o úmrtích v důsledku přehřátí organismu přicházejí také z Francie, což potvrzuje selhávání ochrany zranitelných skupin.

21. července 2026 20:49

Alexandr Lukašenko

Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce

Běloruský lídr Alexandr Lukašenko čelí narůstajícímu tlaku ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina, který usiluje o hlubší zapojení jeho země do konfliktu na Ukrajině. Podle Institutu pro studium války se Kreml snaží získat běloruské území pro rozsáhlejší vojenské operace. Moskva chce z Běloruska masivně vypouštět útočné drony a vytvořit novou nátlakovou frontu na západě. Tímto krokem by přinutila ukrajinské velení k přesunu jednotek z donbaské fronty k Bělorusku.

21. července 2026 19:37

21. července 2026 18:24

21. července 2026 17:01

Požár

Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy

Rychle se šířící lesní požáry v Kanadě zcela zničily dvě komunity Prvních národů v provincii Ontario. Členové těchto komunit uvádějí, že byli nuceni evakuovat se vlastními silami bez jakékoli pomoci ze strany vlády a bez oficiálních krizových výstrah. Celkově už úřady nařídily evakuaci pro třináct osad v Ontariu, přičemž většinu z nich tvoří právě domorodé komunity.

21. července 2026 15:52

21. července 2026 14:40

Ed Miliband

Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování

Jmenování Eda Milibanda novým britským ministrem zahraničí vyvolalo ostrou reakci ve Bílém domě. Nově nastoupený ministerský předseda Andy Burnham provedl při svém příchodu do úřadu změny ve vládě, v rámci nichž nahradil spojence svého předchůdce Keira Starmera a do jedné z nejvýznamnějších funkcí posadil právě bývalého lídra Labouristické strany a zastánce ochrany klimatu a čistých nulových emisí.

21. července 2026 13:22

Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život

Na pláži v chorvatské Bašce na ostrově Krk došlo v ranních hodinách k vážnému zranění ženy, kterou během silné bouřky zasáhl blesk v momentě, kdy nesla slunečník.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy