Paříž - V neděli začal ve městě pod Eiffelovou věží další nový ročník jednoho ze čtyř tenisových grandslamů French Open a hned na úvod přichystal tento turnaj pro tenisové fanoušky nečekané překvapení. Již v 1. kole dvouher totiž z turnaje vypadla obhájkyně loňského titulu z French Open Lotyška Jelena Ostapenková, jež nestačila na Ukrajinku Katerynu Kozlovovou, se kterou prohrála ve dvou setech 7:5 a 6:3. Dál nepokračuje ani další velké jméno ženského světového tenisu Venus Williamsová. Tato turnajová devítka vypadla poté, co ji porazila Číňanka Čchiang Wang 6:4 a 7:6. Jedinou českou zástupkyní, která se objevila v rámci nedělního programu, byla Barbora Strýcová. Právě tato plzeňská rodačka sice v duelu s Japonkou Kurumi Naraovou vypotřebovala všechny tři sady, po výsledku 1:6, 6:3 a 6:4 ale nakonec k radosti českých fanoušků postoupila do 2. kola.
Byla to loni senzace, když na grandslamu v Paříži triumfovala teprve dvacetiletá lotyšská hráčka Jelena Ostapenková. Nyní je stejně velkou senzací to, že tato tenistka z Pobaltí končí po roce na French Open již v prvním kole. Hráčka, která triumfovala minulý rok i proto, že ve finále pokořila Rumunku Simonu Halepovou, tentokrát vypadla poté, co se trápila proti Kozlovové. Konkrétně sedmkrát v tomto utkání si prohrála své podání, což byl tedy hlavní důvod jejího nečekaného rychlého konce v turnaji.
S turnajem ženské dvouhry se po 1. kole loučí i Venus Williamsová. Sedmatřicetiletá Američanka navázala na svůj výkon z prvního letošního grandslamu, tedy z Australian Open, kde také starší ze sester Williamsových vypadla již v 1. kole. Mimochodem, je to poprvé, co se za její dlouhou kariéru stalo, že ve dvou grandslamech po sobě vypadla takto brzy. "Tohle se nedá plánovat. Teď se musím koukat dopředu," uvedla k tomu Američanka, jež tentokrát nestačila až na 85. hráčku světového žebříčku Čchinag Wang, se kterou prohrála 4:6 a 5:7. "Hrála dobře a postupem zápasu se zlepšovala. Každá soupeřka proti mě hraje skvěle," uznala výkon své soupeřky z Číny Williamsová.
Ta však bude na kurtech ve francouzské metropoli k vidění i nadále a to v turnaji čtyřhry, na kterém je přihlášena ve dvojici se svou sestrou Serenou. "Už jsme spolu léta nehrály. Snad navážeme, kde jsme skončily," připomněla Venus dva deblové úspěchy se svou sestrou z minulosti, konkrétně z let 1999 a 2010, kdy v deblu na French Open triumfovaly.
O první českou radost v Paříži se postarala Strýcová
Duel pro jedinou českou zástupkyni v rámci tohoto hracího dne Barboru Strýcovou začal více než dobře, když v prvním setu v zápase proti Japonce Naraové ztratila pouze jednu hru. "Chtěla jsem hrát světový tenis, na který jsem neměla a momentálně nemám. Musela jsem si hodně rychle uvědomit, že musím hrát ošklivě a nějak to vypižlat," okomentovala svou hru Strýcová. Postupem času se snažila být česká reprezentantka trpělivější a pak už jen potvrzovala roli favoritky, když dovedla duel do vítězného konce. "Zápas byl hrozný, ale taková výhra se počítá a pro mě je moc důležitá," ví Strýcová, pro kterou to tak byl teprve páté vyhrané utkání na Roland Garros, na kterém během své kariéry nastoupila celkem k 16 duelům.
Turnajová hráčka číslo 26 pak byla ráda především za první vítězství od letošního únorového turnaje v Dauhá. "Blbě se to sešlo. Nebyla jsme z toho úplně na dně, že bych chtěla končit. Tohle se stává," řekla však k tomu optimisticky Strýcová. Ta se ve 2. kole utká s Ruskou Makarovovou, se kterou se letos už utkala na turnaji v Sydney. Tam ji tehdy ve 2. kole porazila.
Co se týče dalších výsledků prvního dne letošního French Open, tak nadále v tomto turnaji uvidíme i nasazenou čtyřku mezi muži Grigora Dimitrova z Bulharska. Ten se navíc svého soupeře pro 1. kolo dozvěděl jen 20 minut před jeho začátkem. Byl jím Egypťan Mohamed Safwat, jež tak nahradil původního Dimitrovova soupeře Viktora Troického, jenž se nakonec z turnaje odhlásil. Není tak rozhodně bez zajímavosti, že se Safwat stal prvním reprezentantem Egypta, který se na French Open objevil poprvé po 22 letech. Velkou díru do světa však neudělal, neboť s Dimitrovem prohrál 1:6, 4:6 a 6:7.
Konečné výsledky zápasů French Open 2018 (27.5.2018):
Muži, dvouhra - 1. kolo:
Dimitrov (4-Bulh.) - Safwat (Egypt) 6:1, 6:4, 7:6 (7:1)Carreňo (10-Šp.) - Kovalík (SR) 4:6, 6:1, 7:5, 7:6 (7:5)Pouille (15-Fr.) - Medveděv (Rus.) 6:2, 6:3, 6:4Nišikori (19-Jap.) - Janvier (Fr.) 7:6 (7:0), 6:4, 6:3Džumhur (26-Bosna) - Kudla (USA) 6:4, 6:2, 6:2Monfils (32-Fr.) - Benchetrit (Fr.) 3:6, 6:1, 6:2, 6:1Albot (Mold.) - Barrere (Fr.) 4:6, 0:6, 7:5, 6:1, 6:2Donaldson (USA) - Jarry (Chile) 6:3, 4:6, 3:6, 6:3, 6:4Moutet (Fr.) - Karlovič (Chorv.) 7:6 (9:7), 6:2, 7:6 (7:5)Kližan (SR) - Djere (Srb.) 7:6 (8:6), 4:6, 7:6 (8:6), 6:1Berrettini (It.) - Otte (Něm.) 3:6, 7:5, 6:2, 6:1
Ženy, dvouhra - 1. kolo:
Strýcová (26-ČR) - Naraová (Jap.) 1:6, 6:3, 6:4Svitolinová (4-Ukr.) - Tomljanovicová (Austr.) 7:5, 6:3Kozlovová (Ukr.) - Ostapenková (5-Lot.) 7:5, 6:3Wang Čchiang (Čína) - V. Williamsová (9-USA) 6:4, 7:5Stephensová (10-USA) - Rusová (Niz.) 6:2, 6:0Kontaveitová (25-Est.) - Brengleová (USA) 6:1, 4:6, 6:2Cornetová (32-Fr.) - Erraniová (It.) 2:6, 6:2, 6:3Makarovová (Rus.) - Čeng Saj-saj (Čína) 6:4, 6:1Martičová (Chorv.) - Wang Ja-fan (Čína) 6:2, 6:3Bradyová (USA) - Hesseová (Fr.) 6:1, 6:1Putincevová (Kaz.) - Kontaová (22-Brit.) 6:4, 6:3Dijasová (Kaz.) - Linetteová (Pol.) 6:3, 6:1Kužmová (SR) - Schiavoneová (It.) 7:6 (7:2), 7:6 (7:2)
Související
Turnaj juniorek na Roland Garros ovládla sedmnáctiletá Lucie Havlíčková
French Open bude letos bez Vondroušové. Do Paříže jí nepustí zranění
French Open , Barbora Strýcová , tenis
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
před 1 hodinou
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
před 2 hodinami
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
před 4 hodinami
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
před 4 hodinami
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno před 4 hodinami
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
před 4 hodinami
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
před 5 hodinami
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
před 5 hodinami
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
před 6 hodinami
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
před 7 hodinami
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
před 7 hodinami
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
před 8 hodinami
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 9 hodinami
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 10 hodinami
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 11 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 11 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 12 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 13 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
Tragicky skončilo pátrání po pohřešované seniorce z Kroměřížska, které probíhalo v závěru února. Policisté totiž po nálezu těla zjistili, že se stala obětí vraždy. Podezřelému hrozí až 18 let vězení.
Zdroj: Jan Hrabě