Rusko omezí přístup k Instagramu, firmu Meta chce označit za extremistickou

Rusko od příštího pondělí omezí přístup k internetové sociální síti Instagram, kterou provozuje americká společnost Meta Platforms. Oznámil to dnes ruský cenzurní úřad Roskomnadzor. Dodal, že tímto rozhodnutím vyhověl žádosti ruské prokuratury. Podle úřadu se po síti šíří materiály obsahující výzvy k násilným činům proti ruským občanům.

Instagram

Omezení začne platit od půlnoci 14. března (13. března ve 22:00 SEČ). Roskomnadzor v prohlášení uvedl, že chce dát uživatelům sociální sítě čas přesunout své fotografie a videa na jiné platformy a upozornit své kontakty a sledující.

Platformy s omezeným přístupem se v Rusku obvykle stávají z velké části nedostupnými. Instagram je velmi populární mezi ruskou mládeží, pro mnoho ruských malých a středních podniků i umělců či řemeslníků se navíc stal klíčovým nástrojem pro internetový prodej, napsala agentura AFP.

Ruská prokuratura k omezení přístupu na instagram vyzvala po zprávě agentury Reuters, podle které společnost Meta umožní uživatelům v některých zemích vyzývat k násilí proti ruským vojákům v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Prokuratura také požádala soud, aby označil firmu Meta za extremistickou organizaci.

Roskomnadzor už minulý týden zablokoval přístup k sociální síti Facebook, kterou rovněž provozuje Meta. Opatření zdůvodnil tím, že tato síť diskriminuje ruská média. Omezovat začal také přístup k síti Twitter.

Agentura Reuters ve čtvrtek s odvoláním na interní dokumenty podniku uvedla, že Meta umožní v některých zemích zveřejňovat výzvy k zabití ruského prezidenta Vladimira Putina či k páchání násilí proti ruským vojákům. Mluvčí společnosti Meta podle Reuters potvrdil, že firma dočasně uvolnila pravidla pro vyjadřování politických postojů.

"V důsledku ruské invaze na Ukrajinu jsme dočasně umožnili vyjadřování politických postojů, které by obvykle porušovaly naše pravidla například o nenávistném vyjadřování," uvedl mluvčí Mety. Jde podle něj například o výroky jako "smrt ruským okupantům". Zakázány dál zůstanou výzvy k násilí proti ruským civilistům.

Ruský vyšetřovací výbor dnes podle agentury AFP oznámil, že zahájil vyšetřování "kvůli nezákonným výzvám k vraždám ruských občanů ze strany zaměstnanců americké společnosti Meta".

Ruská prokuratura žádá soud, aby zařadil firmu Meta k extremistickým organizacím

Ruská prokuratura požádala soud, aby americkou internetovou společnost Meta Platforms, která provozuje sociální sítě Facebook či Instagram, označil za extremistickou organizaci. Regulační orgány zároveň vyzvala, aby v Rusku zablokovali přístup k síti Instagram. Učinila tak po zprávě agentury Reuters, podle které Meta umožní uživatelům v některých zemích vyzývat k násilí proti ruským vojákům v souvislosti s invazí na Ukrajinu.

Ruský vyšetřovací výbor podle agentury AFP oznámil, že zahájil vyšetřování "kvůli nezákonným výzvám k vraždám ruských občanů ze strany zaměstnanců americké společnosti Meta".

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor už minulý týden zablokoval přístup k síti Facebook. Opatření zdůvodnil tím, že tato síť diskriminuje ruská média. Meta provozuje také populární komunikační aplikaci WhatsApp.

"Měli by přemýšlet o tom, jak tyto platformy využívají. Podněcují nenávist a dokonce vyzývají k vraždám ruských občanů," řekl dnes předseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Vjačeslav Volodin.

Podle agentury TASS Volodin následně nařídil, aby Státní duma přestala používat Instagram, Facebook i Twitter. Dolní komora bude o své činnosti informovat na sociálních sítích Telegram, VKontaktě a Odnoklassniki.

Agentura Reuters ve čtvrtek s odvoláním na interní dokumenty podniku uvedla, že Meta umožní v některých zemích zveřejňovat výzvy k zabití ruského prezidenta Vladimira Putina či k páchání násilí namířeného proti ruským vojákům. Mluvčí společnosti Meta podle Reuters potvrdil, že firma dočasně uvolnila pravidla pro vyjadřování politických postojů.

"V důsledku ruské invaze na Ukrajinu jsme dočasně umožnili vyjadřování politických postojů, které by obvykle porušovaly naše pravidla týkající se například nenávistného vyjadřování," uvedl mluvčí Mety. Jde podle něj kupříkladu o výroky jako "smrt ruským okupantům". Zakázány dál zůstanou výzvy k násilí proti ruským civilistům.

"Té zprávě agentury Reuters nemůžeme ani uvěřit. Je zkrátka příliš těžké jí uvěřit," prohlásil dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. "Doufáme, že to není pravda, protože pokud ano, pak to bude znamenat, že budeme muset učinit nejrozhodnější opatření k ukončení aktivit této firmy," dodal.

YouTube celosvětově zablokoval kanály spojené s ruskými státními médii

Internetová platforma YouTube s okamžitou platností celosvětově zablokovala všechny kanály spojované s ruskými státními médii. Zdůvodnila to pravidly, která zakazují obsah popírající či zlehčující dostatečně podložené informace o násilných činech, informovala agentura Reuters. Vlastníkem YouTube je americká společnosti Google ze skupiny Alphabet.

Provozovatel největší světové platformy pro sdílení videí už na začátku tohoto měsíce kvůli situaci na Ukrajině zablokoval v Evropě kanály spojené s ruskou televizí RT a webem Sputnik.

"Naše pokyny pro komunitu zakazují obsah popírající, zlehčující nebo bagatelizující dostatečně podložené násilné události, a proto odstraníme obsah týkající se ruské invaze na Ukrajinu, který tyto zásady porušuje," oznámil mluvčí YouTube Farshad Shadloo. "V souladu s tím s okamžitou platností také globálně zablokujeme kanály na YouTube spojované s médii financovanými ruským státem," dodal.

Ruská státní média o válce na Ukrajině mohou referovat jenom v souladu s úřady, tedy jako o "speciální vojenské operaci". Dva dny po zahájení ruské ofenzivy jim cenzurní úřad Roskomnadzor nařídil, aby smazala své příspěvky s výskytem slov útok, invaze nebo vyhlášení války. V opačném případě riskují pokutu nebo zákaz činnosti. Za šíření "falešných zpráv" ohledně ruského vojenského angažmá na Ukrajině od minulého týdne v Rusku hrozí až 15 let vězení.

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 12:55 Ruský agresor pokračuje v útocích v operační zóně na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku. V…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 08:55 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Koupím Coca-Colu a vrátím do ní kokain, napsal Musk

28.04.2022 10:21 Šéf společností Tesla a SpaceX Elon Musk, který tento týden dosáhl dohody ohledně převzetí firmy…

Počet kybernetických útoků v Česku se v souvislosti s válkou výrazně…

22.04.2022 15:14 Počet kybernetických útoků v Česku se v souvislosti s válkou na Ukrajině výrazně nezvýšil. Trvalý…

Moderování obsahu na sociálních sítích nutí uživatele psát kódovanou řečí

16.04.2022 08:54 Výraz "neživý" místo slova mrtvý, "pikantní lilek" místo vibrátoru nebo zkratka SA zastupující…

Ruský cenzurní úřad chce, aby Google odstranil údajné výhrůžky ruským…

11.04.2022 16:52 Ruský cenzurní úřad žádá Google, aby ze své platformy okamžitě odstranil údajné výhrůžky ruským…

Související:

Právě se děje

reklama