Weby ruských médií vyřadili hackeři. Na jiných ukazují text o válce na Ukrajině

Internetové stránky několika ruských médií zablokoval útok počítačových pirátů, píše BBC na svém ruskojazyčném webu. Útok hackerů postihl například státní agenturu TASS, deníky Kommersant, Izvestija, RBK, ruskou verzi časopisu Forbes, ale též několik běloruských médií. Napadené weby se buď neotevírají, anebo se na nich objevuje výzva k ruským občanům, aby zastavili ruský vpád na Ukrajinu, a proti režimu Vladimira Putina, který podle textu za pár let přemění Rusko v Severní Koreu.

BBC v této souvislosti připomněla, že hackerská skupina Anonymous vyhlásila Rusku "kybernetickou válku" v odplatě za invazi na Ukrajinu.

"Při pokusu otevřít internetovou stránku můžete narazit na protiválečné prohlášení s emblémem Anonymous. Právě teď děláme vše, abychom problém co nejrychleji odstranili," citoval list Vedomosti vyjádření mluvčího deníku Izvestija. Ostatní napadená média na prosbu o vyjádření neodpověděla. Zatím tak neučinil ani úřad Roskomnadzor, dohlížející na média a internet.

Vedomosti připomněly, že terčem "bezprecedentních DDoS-útoků" se staly weby Kremlu a dalších úřadů.

Web ruské státní televize RT (Russia Today) se již ve čtvrtek stal terčem kybernetického útoku, který jej dočasně vyřadil z provozu. K němu se hackerská skupina Anonymous přímo přihlásila. Stanice podle kritiků šíří ruskou vládní propagandu.

RT ve čtvrtečním prohlášení uvedla, že je od čtvrtečního večera terčem takzvaného DDoS útoku, který zahlcuje její servery. Více než čtvrtina IP adres použitých k tomuto útoku se podle stanice nachází ve Spojených státech.

K útoku se mezitím přihlásilo mezinárodní hnutí hackerů Anonymous. V doprovodném prohlášení na twitteru zároveň "oficiálně vyhlásilo kybernetickou válku ruské vládě".

Ukrajina v posledních týdnech i dnech čelila řadě kybernetických útoků na webové stránky svých úřadů, bank či jiných institucí. Kyjev i západní činitelé opakovaně varovali, že takové napadení infrastruktury může chystat Moskva jako přípravu na invazi.

Související

Více souvisejících

Rusko internet

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy