Weby ruských médií vyřadili hackeři. Na jiných ukazují text o válce na Ukrajině

Internetové stránky několika ruských médií zablokoval útok počítačových pirátů, píše BBC na svém ruskojazyčném webu. Útok hackerů postihl například státní agenturu TASS, deníky Kommersant, Izvestija, RBK, ruskou verzi časopisu Forbes, ale též několik běloruských médií. Napadené weby se buď neotevírají, anebo se na nich objevuje výzva k ruským občanům, aby zastavili ruský vpád na Ukrajinu, a proti režimu Vladimira Putina, který podle textu za pár let přemění Rusko v Severní Koreu.

BBC v této souvislosti připomněla, že hackerská skupina Anonymous vyhlásila Rusku "kybernetickou válku" v odplatě za invazi na Ukrajinu.

"Při pokusu otevřít internetovou stránku můžete narazit na protiválečné prohlášení s emblémem Anonymous. Právě teď děláme vše, abychom problém co nejrychleji odstranili," citoval list Vedomosti vyjádření mluvčího deníku Izvestija. Ostatní napadená média na prosbu o vyjádření neodpověděla. Zatím tak neučinil ani úřad Roskomnadzor, dohlížející na média a internet.

Vedomosti připomněly, že terčem "bezprecedentních DDoS-útoků" se staly weby Kremlu a dalších úřadů.

Web ruské státní televize RT (Russia Today) se již ve čtvrtek stal terčem kybernetického útoku, který jej dočasně vyřadil z provozu. K němu se hackerská skupina Anonymous přímo přihlásila. Stanice podle kritiků šíří ruskou vládní propagandu.

RT ve čtvrtečním prohlášení uvedla, že je od čtvrtečního večera terčem takzvaného DDoS útoku, který zahlcuje její servery. Více než čtvrtina IP adres použitých k tomuto útoku se podle stanice nachází ve Spojených státech.

K útoku se mezitím přihlásilo mezinárodní hnutí hackerů Anonymous. V doprovodném prohlášení na twitteru zároveň "oficiálně vyhlásilo kybernetickou válku ruské vládě".

Ukrajina v posledních týdnech i dnech čelila řadě kybernetických útoků na webové stránky svých úřadů, bank či jiných institucí. Kyjev i západní činitelé opakovaně varovali, že takové napadení infrastruktury může chystat Moskva jako přípravu na invazi.

Související

Více souvisejících

Rusko internet

Aktuálně se děje

před 49 minutami

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

Policie vyšetřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové Vsi. Výsledky mají být známy během několika dní. Policie na vyšetřování spolupracuje s úřadem bezpečnosti práce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy