Japonský modul SLIM přistál na Měsíci s dosud nevídanou přesností

Japonský modul SLIM přistál na Měsíci minulou sobotu s nevídanou přesností, pouhých 55 metrů od stanoveného cíle. Oznámila to japonská vesmírná agentura Jaxa na své dnešní tiskové konferenci.

Tato úroveň přesnosti je bezprecedentní, protože většina lunárních misí dosahuje přistání s odchylkou v řádu několika kilometrů.

Původní cíl přistát v okruhu 100 metrů od vytyčeného místa byl splněn s velkou rezervou. Japonsko se tak stalo pátou zemí, které se podařilo dopravit své zařízení na přirozenou oběžnici Země.

JAXA získala veškerá data o přistání modulu SLIM během dvou hodin a 37 minut po jeho dosednutí na povrch Měsíce, ještě předtím, než modul vyčerpal svou energii.

I když solární panely nebyly schopny vyprodukovat potřebnou elektřinu pravděpodobně kvůli nesprávnému úhlu nastavení, JAXA věří, že změna směru slunečního svitu by mohla umožnit znovu nastartování modulu.

V předešlých úspěšných přistáních na Měsíci zahrnujících indický modul Vikrám a ruský Luně-25 (který se nezdařil), se Japonsko nyní připojilo k elitní skupině zemí, které dokázaly dopravit svou technologii na Měsíc.
 
 
 
 

Související

Více souvisejících

modul SLIM vesmír, Měsíc

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

Slovensko se dál přiklání k Rusku. Jeho ministr se setkal s Lavrovem, Fico ho pochválil

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes setkal se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem na okraji diplomatického fóra v tureckém městě Antalya. Informaci o schůzce poskytl slovenský Denník N.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy