Konec jedné éry. NASA definitivně ukončila misi Ingenuity. Měla trvat měsíc, protáhla se na tři roky

Miniaturní vrtulník Ingenuity, který v roce 2021 jako první motorový přístroj vzlétl v atmosféře Marsu, oficiálně zakončil svou misi, oznámil dnes americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Podle agentury NASA je Ingenuity nyní neschopný provádět další lety.

Bill Nelson, ředitel NASA, oznámil ve videu na sociálních sítích, že "Ingenuity uskutečnila svůj poslední let na Marsu."

V posledních dnech měla Ingenuity potíže s komunikací se Zemí, a navíc jeden z listů rotoru z uhlíkových vláken vypadal na snímcích z Marsu poškozeně.

Fotografie byly pořízeny vozítkem Perseverance, které společně s vrtulníkem přistálo na Marsu 18. února 2021. Ingenuity, vážící pouhých 1,8 kilogramu, poprvé vzlétl 19. dubna téhož roku.

NASA původně plánovala 30denní misi pro Ingenuity, během které měl vzlétnout pětkrát. Avšak vrtulník pracoval téměř tři roky a uskutečnil 72 letů v atmosféře Marsu, což bylo 14krát více než původně plánováno.

Ingenuity byl vybaven dvěma protiběžnými dvoulistými vrtulemi s průměrem 1,2 metru nad sebou. Pro získání energie sloužily baterie nabíjené solárními panely.

Ačkoliv nebyl vybaven vědeckými přístroji, jeho hlavním úkolem bylo testovat možnost využití podobných létajících zařízení při budoucím průzkumu povrchu mimozemských těles. 

Související

Ingenuity

Vrtulník Ingenuity má na Marsu problémy

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má na Marsu problém, kvůli kterému je zatím na neurčito odložený další, už čtrnáctý, let. Test s vyšší rychlostí otáček rotorů před startem v obtížnějších podmínkách řidší atmosféry proběhl úspěšně, ale byly po něm zaznamenány určité anomálie, sdělil Jaakko Karras, představitel Laboratoře tryskového pohonu (JPL), která má v NASA program Ingenuity na starosti.

Více souvisejících

Ingenuity Mars

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 1 hodinou

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy