Praha - Pirátský ruský server zveřejnil záběry z desetitisíců webových či bezpečnostních kamer nebo "dětských chůviček" ve 125 zemích světa včetně Česka. Nabourává se přitom do systémů majitelů těchto elektronických zařízení propojených s počítači a s internetovou sítí. Upozornila na to dnes západní média.
Přes ruský web je tak možné proniknout většinou do venkovních prostor, ale i do bytů či obchodů.
Volně k zhlédnutí tak jsou místa, na která je namířeno kolem 73.000 nechráněných kamer ve světě. Podle údajů z dnešního večera se 5400 z nich nachází ve Spojených státech, asi 2300 ve Francii, 1700 v Nizozemsku nebo 680 v Británii. V Česku je na dotyčném serveru evidováno 75 kamer, například z Prahy, Brna či Děčína. Ze Slovenska jich je 20.
Ruský server podle prvních zjištění využívá nedostatečné ochrany počítačových kamerových systémů, jejichž majitelé používají základních výchozích hesel (jako "admin" nebo "12345").
Uživatelé tato "tovární hesla" často nemění, ačkoli jim to výrobci elektronických zařízení i provozovatelé webů doporučují. IP adresa ruského serveru je 194.58.103.71. Podle ruské stránky haker.ru web chce zveřejněním záběrů upozornit na nedostatečnou ochranu kamerových systémů.
Související
Rusové píší o českém zákazu pro Fica. Ministerstvo uvedlo věci na pravou míru
Von der Leyenová: Rusové mají pocit, že se opět nacházejí za železnou oponou. Tentokrát je digitální
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám
před 1 hodinou
Policie zasahovala u potyčky v ulicích Prahy. V poutech skončilo několik lidí
před 2 hodinami
Rusové píší o českém zákazu pro Fica. Ministerstvo uvedlo věci na pravou míru
před 3 hodinami
Lhůta vypršela. Trump a spol. nevidí důvod žádat Kongres o povolení ohledně Íránu
před 3 hodinami
Na Muzeu se bude z metra vystupovat jinde. Otevřel se nový výstup
před 4 hodinami
Historie letního času v Čechách. Poprvé se zavedl před 110 lety
před 5 hodinami
V Irsku vyšetřují vraždu Česky. Policie mluví o brutálním útoku
před 6 hodinami
Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka
před 6 hodinami
Macinkovy esemesky na Hrad u policie prošly. Případ se odkládá
před 7 hodinami
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
před 8 hodinami
Podezřelí z útoku v Pardubicích si stěžovali na vazbu. Soud jasně rozhodl
před 9 hodinami
Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto
včera
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
včera
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
včera
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
včera
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
včera
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
včera
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
včera
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
včera
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
Ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO) se ocitla pod silným tlakem opozice, který ve čtvrtek vyvrcholil společným voláním po její rezignaci. K původní výzvě Pirátů se nyní přidali také zástupci stran ODS, TOP 09 a Starostů. Důvodem nespokojenosti nejsou jen odborná pochybení, ale i čerstvá zjištění týkající se jejího soukromého života a bydlení.
Zdroj: Libor Novák