Los Angeles - Nulovou hlučnost na povrchu a jízdné za jeden dolar (méně než 22 Kč) slíbil americký podnikatel Elon Musk na veřejném vystoupení v Los Angeles ve snaze získat podporu veřejnosti pro svůj projekt vysokorychlostního přepravního systému hyperloop. Bude to podle něj "téměř jako autonomní, podzemní víceúrovňový systém", kterých mohou být tisíce.
"Je to jedno z řešení pro dopravu v Los Angeles. My si myslíme, že by mohlo fungovat a že stojí za to ho vyzkoušet," řekl Musk, kterého citoval server CNN.
Pro hloubení tunelů vyvinula Muskova společnost Boring vlastní razicí stroj, který pracuje desetkrát rychleji než současná zařízení. Tunel z Los Angeles do San Franciska zvládne podle ředitele firmy Steva Davise prorazit za několik týdnů. Prozatím firma žádá o povolení k ražbě tunelu v délce 4,3 kilometru, který chce vyhloubit v západní části města. Má to být první krok k vybudování téměř stokilometrové sítě tunelů pod Los Angeles.
Představitelé města jsou projektu nakloněni. Magistrát firmě Boring udělil výjimku z přezkumu stavu životního prostředí - procesu, který může trvat velmi dlouho. To se ale nelíbí dvěma občanským sdružením, která tento měsíc město zažalovala. Domnívají se, že nebyl dostatečně zvážen vliv na životní prostředí a že novátorský projekt je příliš riskantní. Kritické hlasy zaznívají také mezi odborníky, podle nichž Muskův projekt může způsobovat zácpy u vstupů a výstupů systému, což poněkud eliminuje jeho východy.
Musk obyvatelům Los Angeles slíbil jízdy v prvních zkušebních tunelech zdarma. "Bude to jako menší podivná Disney jízda v Los Angeles," řekl Musk nadšenému davu.
S konceptem hyperloop přišel Musk v roce 2013. Jde o vysokorychlostní transportní systém, který má cestující a náklad přepravovat v kapslích podtlakovými trubkovými tunely rychlostí asi 240 kilometrů za hodinu. Cesta z Los Angeles do San Franciska by se tak zkrátila z šesti hodin na 30 minut.
Související
Los Angeles varuje před "ničivým" vzestupem vody. Ve Francouzské Polynésii se čekají čtyřmetrové vlny
Helikoptéry nad Los Angeles varují před tsunami. Na Havaj dorazily první vlny
Los Angeles , Elon Musk , tunel , USA (Spojené státy americké) , Hyperloop
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
před 50 minutami
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
před 1 hodinou
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
před 2 hodinami
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
před 3 hodinami
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
před 3 hodinami
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
před 4 hodinami
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
před 4 hodinami
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
před 5 hodinami
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
před 6 hodinami
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
před 7 hodinami
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
před 8 hodinami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 8 hodinami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 9 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 10 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 11 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 11 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 19 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 19 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
Volební porážka Viktora Orbána ukázala, že ani patnáct let budování systému „státního zajetí“, překreslování volebních obvodů či ovládnutí mediální krajiny nedokáže ochránit silného lídra, pokud ztratí kontakt se svou voličskou základnou. Orbánův pád nezvrátila ani masivní podpora jeho ideologických spojenců z hnutí MAGA, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta JD Vance, kteří neváhali porušit diplomatické tabu a aktivně se zapojili do maďarské kampaně.
Zdroj: Libor Novák