Botswana

Ilustrační foto

V Botswaně vyšetřují úhyn 11 slonů, asi se otrávili

V přírodní rezervaci Moremi v Botswaně vyšetřují úhyn 11 slonů. Těla zvířat nebyla nijak poškozena, ministerstvo životního prostředí při oznámení neštěstí vyloučilo akci pytláků, píše agentura Reuters. Stovky slonů loni v Botswaně zemřely po požití toxických mikroorganismů.
Sloni

Záhadných úmrtí slonů v Africe přibývá

V oblasti delty řeky Okavango v Botswaně přibývá mrtvých slonů, u kterých není jasná příčina úhynu. Úřady už jich potvrdily nejméně 275, zatímco před dvěma týdny jich bylo hlášeno 154. Příčina úhynu se stále vyšetřuje, pytláctví už ale úřady vyloučily, protože těla mrtvých zvířat byla netknutá. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Sloni, ilustrační fotografie

Vypuknou sloní jatka? Botswana bude dražit licence na lov chobotnatců

V Botswaně se uskuteční první aukce licencí na lov slonů od zrušení zákazu tohoto lovu před šesti lety. Vydražit chce nyní vláda povolení umožňující odstřel 70 slonů, informoval dnes zpravodajský server BBC. Lovecká sezóna v Botswaně začne v dubnu a licence, které mají umožnit zabití dalších 200 slonů, budou vydraženy později.
Vévodkyně Meghan s princem Harrym

Princ Harry promluvil o své matce Dianě a o Gretě Thunbergové

Princ Harry (34) s rodinou dorazil do Afriky, kde navštíví i Malawi, Botswanu a Angolu. Hovořil o tom, proč má Botswana v jeho srdci osobité místo. Uvedl, že čas strávený v této krajině mu pomohl vypořádat se se smrtí své matky Diany, která Botswanu milovala a navštěvovala.
Sloni, ilustrační fotografie

Přes 500 supů uhynulo v Botswaně. Příčina bizarní, ochránci zvířat jsou zoufalí

Na severovýchodě Botswany se otrávilo 537 vzácných supů a dva orli okroví. Někteří z uhynulých jedinců patří ke kriticky ohroženým druhům. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC s odvoláním na místní úřady. Botswanská vláda se domnívá, že za úhyn ptáků mohou pytláci, kteří podle ní otrávili těla tří zabitých slonů. Ochránci přírody incident považují za největší zdokumentovaný úhyn těchto ohrožených druhů.
Ilustrační foto

Těžaři našli druhý největší surový diamant v historii

Kanadská těžařská společnosti Lucara Diamond Corp. našla ve svém dole v Botswaně největší surový diamant v moderní historii, který je větší než tenisový míček. Překonala tak svůj rekordní nález diamantu z listopadu 2015, který se jí nedařilo téměř dva roky prodat, napsala agentura Reuters.
Země

Jde to i bez byrokracie: 5 zemí světa, ve kterých byste chtěli žít

Co znamená označení "dobře vládnout své zemi"? Podle různých výzkumů jde o to, aby ve státě byla dobrá podpora školství, zdravotnictví a především, aby se zamezilo byrokracii. Na měření takových dat existují různé metody, je však zajímavé, že všechny z nich staví na vrchol několik zemí. Právě těchto pět států představil deník Jutarnji. Pět zemí, kde se lidem žije nejlépe.
Hroch, ilustrační foto

Děsivé video: Nejvražednější zvíře světa zaútočilo na loď

Gaborone - Je známým faktem, že hroši každoročně zabijí více lidí než jakékoliv jiné zvíře na naší planetě. Na řece Chobe v Botswaně se nedávno podařilo pořídit záběry, které ukazují, kterak rozzuřený hroch dokáže úspěšně pronásledovat motorový člun. Informuje server news.com.au.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy