Káhira - Egypt se topí v konspiračních teoriích, které obklopují zřícení letu 804 společnosti EgyptAir, ke kterému došlo minulý měsíc. Mnozí politici a významné osobností ve sdělovacích prostředcích vystoupili s vyjádřeními, podle kterých z neštěstí viní USA a Izrael. Podle nich jde o součást údajného „satanského spiknutí" Západu vůči Egyptu. Informuje o tom server Breitbart.
Bývalý egyptský ministr spravedlnosti Ahmed Suleiman zveřejnil na Facebooku příspěvek, ve kterém tvrdí, že Izrael sestřelil let při vzdušných manévrech, které izraelské letectvo provádělo v řeckém vzdušném prostoru. Jeho slova podpořila i vyjádření novinářů Sameha Al-Laboudiho a Mohameda Al-Muslimaniho, kteří argumentovali tím, že tato nehoda vedla izraelského ministra obrany Mošeho Ja'alona k rezignaci, kterou podal následující den.
„Manévry měly začít ve chvíli, kdy egyptské letadlo vstoupilo řeckého vzdušného prostoru. Letadlo zmizelo 27 minut poté, co izraelské bojové letouny začaly své letecké manévry," napsal Laboudi v egyptském deníku Al-Masri Al-Yawm.
Zabíjte Izraelce a zohavovujte jejich těla
V komentáři který přinesla také agentura Middle East Media Research Institute (MEMRI), novinář Muslimani uvedl: „Někteří analytici tvrdí, že Ya'alon odstoupil, protože odmítl zapojení Izraele do sestřelení egyptského letadla a nepřál si to. Jiní věří, že nebyl dostatečně zapálený pro vojenské manévry ve Středomoří, které způsobily pád dopravního letadla."
Politický komentátor a právník Nabih Al-Wahsh argumentoval na národní televizi, že „špinavá sionistická entita" odpálila raketu, aby sestřelila ono letadlo, a že Ya'alon odstoupil kvůli tomu, že se mu tento plán nelíbil. Vyzval také Egypťany k vytvoření „skupiny smrti", která by měla zabíjet Izraelce a zohavovat jejich těla.
Západ se spikl, aby zničil Egypt
Mezitím jiní učenci prohlašovali, že USA a Británie nesou zodpovědnost za sestřelení letadla - kromě toho, že jsou tyto státy zodpovědné za další kalamity, které zasáhly Egypt v minulém roce – to vše jako součást spiknutí s cílem zničit Egypt.
Mohammed Sabrin, fejetonista oficiálního egyptského deníku Al-Ahram, tvrdil, že sestřelení letu 9268 Metrojet na Sinaji v říjnu 2015, vražda italského studenta Giulia Regeniho, a pád letu EgyptAir jsou propojené události, které mají na svědomí teroristické skupiny, které tvoří žoldáci z USA a Velké Británie.
„Co se děje, je daleko od jakéhokoliv citu nebo dobrých mravů, a je podřízeno zájmům zemí a průmyslově, vojensky a finančně nejsilnější velmoci na světě, tedy USA, a jeho podřízenci, kterým je Británie. Neznají význam soucitu, i když jsou dobří ve vyjadřování soustrasti," napsal Sabrin. Tvrdil také, že Británie a USA poskytují pomoc a podporu teroristickým organizacím, včetně Muslimského bratrstva a Islámského státu, které se zaměřují mimo jiné na Egypt.
Západ chce rozvrátit muslimskou společnost
I další novináři oficiálně obvinili Západ, že podporuje teroristy, jde prý o součást imperialistických plánů týkajících se Blízkého východu. Právě za tímto účelem využívají teroristické skupiny „pod záminkou svobody, demokracie a lidských práv." Podle listu al-Wafd Západ páchá teroristické činy v naději, že „zaseje chaos po celé arabské ummě, a to zejména v Egyptě."
Dva egyptští členové parlamentu rovněž mluví o údajných plánech Západu zničit zemi. Poslanec Suleiman Wahdan řekl, že „je v současné době egyptské veřejnosti jasné, že existuje globální spiknutí proti Egyptu", zatímco jeho kolega Khaled Youssef varoval, že „zahraniční turistické společnosti budou používat tuto katastrofu pro zrušení letů egyptských leteckých společností". Jde prý o „spiknutí proti egyptské ekonomice."
Související
Letadlo EgyptAir, které se zřítilo s 66 lidmi na palubě, nesmělo do vzduchu
Zkáza letadla nad Středozemním mořem? Francie a Egypt jsou v ostrém sporu
zřícení letadla Egypt Air (19. května 2016) , Egypt
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Evropa posílá vojáky do Grónska. Trumpovi ustoupit nehodlá
před 56 minutami
Trump stáhl z pohotovosti strategické bombardéry. Zabíjení demonstrantů v Íránu podle něj skončilo
před 1 hodinou
Nevyzpytatelné počasí pokračuje. Meteorologové avizují víkendové varování
před 1 hodinou
Sněmovní maraton nebere konce. Babiš během interpelací ostře útočil na Piráty
před 2 hodinami
První zdravotní evakuace v historii. NASA stahuje astronauty z ISS domů
před 3 hodinami
Nová éra pro Gazu: Trumpův plán vstupuje do druhé fáze, začíná demilitarizace a obnova
před 3 hodinami
Trump hlásí ohromný pokrok ve Venezuele. Nechce ale prozradit jakékoliv detaily
před 3 hodinami
Trump tlačí na Zelenského. Mírové dohodě stojí v cestě Kyjev, naznačil
před 4 hodinami
Americký zájem o Grónsko a Venezuelu je pochopitelný. Evropa se musí vzpamatovat
před 6 hodinami
Mrazivé počasí neskončilo. Teploty budou do konce týdne klesat
včera
Cibule, parodie Klause i grimasy. Sněmovna se při jednání o důvěře mění v cirkus, pokračovat bude ve čtvrtek
včera
Washington a Kodaň se na budoucnosti Grónska neshodly, jednání netrvalo ani hodinu
včera
Delegace dorazily do Washingtonu. Jednání o Grónsku začíná
včera
Pavel i Babiš se těší důvěře nadpoloviční většiny Čechů, Okamuru nepodporuje ani polovina lidí
včera
Napětí na Blízkém východě roste: USA stahují lidi ze základny v Kataru, Arabové se snaží odvrátit válku
včera
Julie Tymošenková čelí obvinění z korupce. Měla se pokusit rozbít vládu Zelenského
včera
Neznám ho, ale bude problém. Trump se nevybíravě pustil do premiéra Grónska
včera
Armagedon, trafika Turkovi... Opozice před hlasováním o důvěře cupuje vládu
včera
Trump trvá na ovládnutí Grónska: Cokoliv jiného než kontrola USA je nepřijatelné
včera