Abidžan - Vzbouření vojáci a vláda v Pobřeží slonoviny dosáhli v pátek večer konečné dohody o řešení sporu. Informují o tom dnes zahraniční agentury.
Vojáci se vzbouřili 6. ledna na protest proti nízkým příjmům. Požadovali, aby každý z nich dostal 12 milionů franků CFA (490.000 Kč), které jim vláda prý již dříve slíbila.
"Dosáhli jsme dohody. Zaplatí nám v pondělí pět milionů a zbytek v dalších měsících. Vše tím neskončilo, ale tohle je to nejdůležitější," řekl agentuře Reuters Mamadou Kone. Ten je jedním z vyjednávačů vzbouřených vojáků.
Vzbouřenci ve městě Bouaké, kde byly nepokoje nejsilnější a kde se i konala vyjednávání, dnes neskrývali nad dohodou radost. "Jsme spokojeni. Dospěli jsme k dohodě," uvedli někteří z nich. "Vojáci souhlasili, že se vrátí do kasáren. Proto v Bouaké ustala střelba," řekl agentuře AFP zdroj blízký úřadům tohoto druhého největšího města Pobřeží slonoviny.
Dohody bylo dosaženo poté, co stovky civilistů v Bouaké v pátek demonstrovaly proti vzbouřeným vojákům. Obyvatelé požadovali, aby vojáci vzpouru ukončili, vojáci ale místo toho zahájili palbu do vzduchu. Demonstrantům se přesto podařilo zatlačit vojáky ke kasárnám. Chaos panoval v posledních dnech takřka v celé zemi.
Související
Pobřeží slonoviny hlásí první případ eboly po více než 25 letech
Kde dopadly zbytky čínské rakety? Nejspíš v Africe
Aktuálně se děje
včera
Britská královna Camilla poprvé popsala napadení ve vlaku
včera
Babišova vláda určila nové zmocněnce. Turek se musí spokojit s dočasným řešením
včera
Augusta po dalším úspěchu na juniorském MS potvrdil konec u dvacítky
včera
Tragédie v rakouských Alpách. Český chlapec spustil lavinu, zraněním podlehl
včera
"Protestujte, pomoc je na cestě." Trump poslal zajímavý vzkaz do Íránu
včera
Výhled meteorologů až do února. Počasí se má vrátit k zimnímu normálu
včera
Žádný internet, žádné hovory. Íránská vláda vypilovala okamžitý informační blackout celého státu k dokonalosti
včera
Hlasování o důvěře: Česko se zaměří na protidronovou obranu. Euro nepřijmeme, prohlásila vláda
včera
Trump sliboval ochranu íránských demonstrantů. Ani my nevíme, co teď udělá, přiznává Bílý dům
včera
Jihokorejská prokuratura požaduje pro bývalého prezidenta Sok-jola trest smrti
včera
Íránci mluví o novodobém pádu Berlínské zdi. Mrtvých mohou být až 2000
včera
Co by následovalo, kdyby demonstranti sesadili vládnoucí režim? To neví ani sami Íránci
včera
Ledovka hrozí dál. Nebezpečné počasí se přesouvá na jiná místa v Česku
včera
Babiš přemluvil SPD a sehnal hlasy. O odvolání Okamury se hlasovat nebude
včera
Nejsilnější pasy světa: V TOP 10 se umístilo i Česko, Slovensko si vede ještě lépe
včera
Nemocnice se kvůli ledovce plní zraněnými. Pražská záchranka vyhlásila traumaplán
včera
Vláda si jde pro důvěru Sněmovny. SPD neví, jestli ji podpoří, opozice chce za skandální výroky pád Okamury
včera
Trump uvalil cla na země obchodující s Íránem a zvažuje raketové údery. Čína se bouří
včera
Počasí: Ledovka na západě Čech ustupuje, problémy hlásí Vysočina a Morava
včera
Česko pokryla ledovka, stojí vlaky i MHD. Pokud nemusíte, nevycházejte, žádají dopravci
Varování meteorologů se potvrdila a Českou republiku zasáhla silná ledovka, která od časného rána ochromuje běžný život. Nejkritičtější situace panuje v dopravě, kde namrzající déšť vytvořil na cestách i trolejích nebezpečnou vrstvu ledu. Největší potíže pociťují cestující na železnici, protože led na vedení znemožňuje plynulý provoz vlakových souprav. Kvůli těmto technickým potížím musely dráhy odřeknout řadu klíčových spojů v ranní špičce.
Zdroj: Libor Novák