Francie půjčí Tunisku miliony eur, premiér Cazeneuve do země láká turisty

Tunis – V Tunisu dnes jednal premiér Francie Bernard Cazeneuve se svým tuniským protějškem Júsufem Šáhidem. Mluvili spolu o nutnosti politického řešení konfliktu v Libyi a také o migračním tlaku na Evropu.

Šáhid po schůzce uvedl, že Paříž půjčí Tunisku 135 milionů eur (3,6 miliardy Kč) na financování dvou infrastrukturních projektů. „Francie bude financovat dva projekty, první za 60 milionů eur (1,6 miliardy Kč) a druhý 75 milionů eur (dvě miliardy Kč)," oznámil. Peníze od francouzské rozvojové agentury AFD poputují na stavbu metra a rozšíření vodovodní sítě.

Francouzský premiér prohlásil, že Francie bude pokračovat v podpoře Tuniska, které podle něj spustilo „odvážné ekonomické reformy" na omezení rozpočtových deficitů. Vyzval také zahraniční turisty, aby zemi znovu navštěvovali, a pomohli tak její ekonomice. Tu negativně ovlivnily předloňské teroristické útoky na hotely v Súse.

Podle Cazeneuva v oblasti pomáhají firmy, které neodešly a neodejdou. „Současně jsou ale potřeba hospodářské reformy, aby naše společnosti mohly také těžit ze systému, který jim zajistí, že jejich investice budou splaceny," dodal Cazeneuve.

Tunisko je bývalou francouzskou kolonií a Francie dodnes zůstala jedním z největších obchodních partnerů této severoafrické země.

Cazeneuve také řekl, že řešení chaosu v Libyi spočívá jedině v dalších politických jednáních znesvářených stran, nikoli ve vojenských krocích. Od obnovené Libye očekává, že dokáže kontrolovat nelegální migraci směrem do Evropy. I šest let po skončení občanské války v Libyi je země v chaotickém postavení, má dvě vlády a o moc se přetahuje řada uskupení a bojůvek včetně organizace Islámský stát (IS).

Související

Tunisko

Vražda v Tunisku: Soud asi proběhne v Africe, verdikt může být nevratný

Soud v případu podezřelého úmrtí českého turisty na dovolené v Tunisku s největší pravděpodobností proběhne v severoafrické zemi, ačkoliv se v kauze začali angažovat také čeští kriminalisté. Manželce, která se měla přiznat k vraždě, podle místních zákonů hrozí i nevratný verdikt v podobě trestu smrti. 

Více souvisejících

Tunisko Francie Bernard Cazeneuve Libye

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 48 minutami

před 51 minutami

Donald Trump

Jak Trump v Bílém domě změní vztahy s Čínou? Je mimořádně nepředvídatelný politik, řekl expert pro EZ

Nástup republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu po listopadových volbách v USA je v současné době velice realistickou možností. Ať už se ale role jednoho z nejmocnějších lidí planety ujme on nebo svůj post obhájí Joe Biden, vliv na vztahy s cizími mocnostmi to mít bude. EuroZprávy.cz se obrátily na programového ředitele Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) Richarda Turcsányiho, aby vysvětlil dopad případného Trumpova nástupu do úřadu na vztahy USA s Čínou.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

Snahy o zastavení změn počasí stagnují. Klima se dál zhoršuje, peníze na vyřešení situace ale nejsou

Organizátoři letošního klimatického summitu COP29, který se uskuteční v Ázerbájdžánu, vyzvali vlády účastnických zemí k urychlenému dosažení kompromisů ohledně financování boje proti klimatickým změnám v chudších zemích. Jednání o tomto klíčovém tématu stagnují, a to jen několik měsíců před listopadovým summitem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy