Tunis - Nová tuniská vláda slibuje, že propustí politické vězně a zruší ministerstvo informací, které působilo v roli cenzora. Informuje o tom v pondělí agentura Reuters.
V nové vládě "národní jednoty", která má ukončit nepokoje v zemi, zasednou tři představitelé opozice.Premiérem zůstane Mohamed Ghannúší."Naše vláda otevře novou stránku v historii Tuniska," prohlásil Ghannúší, když v pondělí v Tunisu představoval členy nového kabinetu.Premiér oznámil, že bude povolena činnost všech stran a občanských sdružení. Ujistil, že se postará o to, aby byly vyšetřeny případy korupce."Každý, kdo neoprávněně shromáždil velký majetek nebo je podezírán z korupce, stane před soudem," řekl premiér během tiskové konference v pondělí odpoledne. V té době byl v Tunisu klid.Ještě v poledne však policie rozháněla v centru metropole tisícovku demonstrantů slzným plynem, vodními děly a varovnými výstřely do vzduchu. Demonstranti požadovali, aby z vlády odešli všichni zástupci strany Ústavní demokratické sdružení (RCD) svrženého prezidenta Zína Abidína bin Alího.Členové této strany si však ve vládě podrží klíčová křesla premiéra, ministrů vnitra, obrany a zahraničí. Zástupci opozice dostali ministerstva školství, místního rozvoje a zdravotnictví.V ulicích Tunisu dosud zůstávají ozbrojené policejní a vojenské hlídky s obrněnými vozidly. Lidé stojí dlouhé fronty u benzínových pump a také v obchodech."Máme velký nedostatek jídla. Není tady dost chleba a mouky. Riskujeme, že pokud tato situace bude pokračovat, vznikne potravinová krize," vypověděla jedna z žen, které čekaly před obchodem v centru Tunisu.Obyvatelé některých čtvrtí během víkendu postavili barikády z popelnic a drží na nich hlídky, aby ochránili své domy před rabujícími gangy.V Tunisu dosud platí zákaz nočního vycházení a shromažďování více než tříčlenných skupin.Tuniský prezident Zín Abidín bin Alí před hněvem obyvatel v pátek uprchl ze země. Podle tuniské ústavy se prezidentské volby musí uskutečnit do 60 dnů.Protivládní protesty v Tunisku propukly před měsícem. Podnítily je vysoká nezaměstnanost, rostoucí ceny surovin a potravin i korupce.
Související
U Lampedusy ztroskotala loď s migranty, zemřelo přes 40 lidí
Vražda v Tunisku: Soud asi proběhne v Africe, verdikt může být nevratný
Aktuálně se děje
včera
Francouzský parlament schválil asistovanou sebevraždu. Premiér se chce obrátit na ústavní soud
včera
Pentagon zavede screening testosteronu u vojáků, oznámil Hegseth
včera
Bouřky dorazily. Meteorologové upozornili na supercely na jižní Moravě
včera
Norsku se ulevilo. Korunní princeznu konečně pustili z nemocnice
včera
Prezident Pavel by Turkovu rezignaci považoval za správný postup
včera
Počasí se neodkloní od letního normálu, vyplývá z dlouhodobého výhledu
včera
Lidé mění práci jinak než před deseti lety. Nabídku dnes odmítají i kvůli šéfovi či atmosféře
včera
Kasparov: Putin nemá v úmyslu uzavřít s Ukrajinou mírovou dohodu
včera
EU se dohodla na prodloužení ochrany pro ukrajinské uprchlíky. Vyloučí z ní muže v branném věku
včera
Červen byl pro Ukrajinu nejtragičtějším měsícem od začátku války
včera
Rusko by mohlo plánovat cílené údery na kritickou infrastrukturu, varuje Litva
včera
Návrat EET dostal zelenou od poslanců. Spustit se má v lednu
včera
Středeční počasí přinese bouřky do další části Česka, varoval ČHMÚ
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Praze. Muž zavraždil ženu, pak se pokusil o sebevraždu
včera
Ve Francii se rozjel souboj titánů. Philippe už hází špínu na Le Penovou
včera
Ebola se potvrdila v 2000 případech. WHO se domnívá, že nakažených je mnohem více
včera
Macinka se zastal Turka. Určitě ho nepotopím, vzkázal šéf Motoristů
včera
Zničíme íránské elektrárny a mosty, vyhrožuje Trump
včera
Vážná nehoda autobusů na Kladensku. Na místě jsou zranění, zasahoval vrtulník
včera
Počasí: Bouřky se objeví i v dalších dnech, o víkendu dorazí tropy
Vysoká oblačnost a bouřky budou pokračovat až do konce pracovního týdne, kdy dorazí tropické teploty. Ty se ale dlouho neudrží a během víkendu se opět ochladí.
Zdroj: Libor Novák