Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v dnešním projevu v Káhiře obvinil minulého amerického prezidenta Baracka Obamu z nepochopení situace na Blízkém východě a z neschopnosti náležitě zasáhnout proti takzvanému Islámskému státu (IS). Obama podle Pompea nechal Blízký východ na pospas. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf si z Pompeova proslovu udělal na twitteru legraci.
S poukazem na Obamovu politiku Pompeo řekl, že tam, kde "USA odejdou, nastane chaos". Zafarí napsal, že je to právě naopak. "Kdykoli a kdekoli USA intervenují, nastane zmatek, represe a odpor," napsal ve svém tweetu.
Agentura Reuters uvedla, že Pompeův dnešní výrok vyvolal pozornost v USA i v zahraničí, protože nynější prezident Donald Trump právě nedávno vyvolal nejasnosti ohlášením o stažení amerických vojáků ze Sýrie.
Pompeo hovořil na Americké univerzitě v Káhiře, tedy na tomtéž místě, z kterého Obama v prvním roce svého prvního mandátu v roce 2009 nabídl muslimským zemím zahájení nových vztahů s USA. Pompeo nepoužil Obamovo jméno, hovořil o něm jako "o jiném Američanovi", který pronesl v Káhiře projev.
Ministr Pompeo je v těchto dnech na cestě po zemích Blízkého východu a snaží se na ní vysvětlit Trumpovu strategii po ohlášeném stažení vojsk ze Sýrie. Tento plán zaskočil i mnohé americké politiky a ministr obrany James Mattis kvůli němu rezignoval.
Pompeo se snaží spojence ujistit, že Spojené státy neustupují od úmyslu skoncovat s hrozbou, kterou představují bojovníci takzvaného Islámského státu. Trump ale své rozhodnutí zdůvodňoval tím, že tato organizaci je už v Sýrii poražená.
Pompeo má za sebou jednání v Jordánsku a v Iráku, z Egypta pak odjede do oblasti Perského zálivu.
Související
Trump už sestavuje administrativu. Prozradil dvě jména, která v ní nebudou
Exministr Pompeo vzdal kandidaturu na prezidenta USA
Mike Pompeo , Írán , Barack Obama , Egypt
Aktuálně se děje
před 29 minutami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě