Tunis - Tunisko v neděli vydalo do Libye bývalého libyjského premiéra Bagdádího Mahmúdího, který řídil vládu za režimu vůdce Muammara Kaddáfího. Čeká ho soud v Tripolisu, informuje agentura AFP.
"Předali jsme ho Libyjcům v neděli ráno," řekl mluvčí tuniského premiéra Hamadího Džebaliho.Rozhodování o vydání Mahmúdího zpět do vlasti vyvolalo konflikt mezi tuniským premiérem a prezidentem, který ho odmítl schválit."Prezident Moncef Marzúkí nepodepsal žádné dokumenty. Toto rozhodnutí bude mít vážný dopad na vztah prezidenta a premiéra," varoval prezidentův poradce Adnen Manser.Soudy Mamúdího vydání povolily. Prezident Marzúkí však namítl, že nejsou záruky, že Mahmúdímu jeho země poskytne spravedlivý soud.Libyjský expremiér Bagdádí Alí Mahmúdí je prvním přestavitelem svrženého libyjského režimu, který bude vydán zpět do vlasti ze země, kam uprchl před revolucí.Mahmúdí byl premiérem Libye od roku 2006. Do sousedního Tuniska uprchl v době, kdy povstalci dobyli v srpnu loňského roku hlavní město Tripolis. Tunisané jej zatkli 21. září loňského roku, když se pokoušel uprchnout do Alžírska. Za "nelegální překročení hranice" jej odsoudili k šesti měsícům vězení.Trest byl po odvolání zmírněn. Přesto Tunisané drželi Mahmúdího ve vězení kvůli žádosti Libye o jeho vydání.Mahmúdí je ve vlasti obviněn z pronásledování politických odpůrců a zneužívání moci.
Související
U Lampedusy ztroskotala loď s migranty, zemřelo přes 40 lidí
Vražda v Tunisku: Soud asi proběhne v Africe, verdikt může být nevratný
Aktuálně se děje
před 4 hodinami
Klidný život bez finančních starostí: Výhodné pojištění odpovědnosti
včera
Změna času se v EU řeší už osm let. Europoslanci jsou pro konec střídání
včera
Vražda v Prachaticích objasněna. Cizinec byl opilý
včera
Hořelo v Divadle Komedie. Hasiči evakuovali stovky lidí
včera
Babiš se rozčílil kvůli cenám na benzinkách. Problém má se dvěma firmami
včera
Padlo obvinění v případu vraždy dítěte v Praze. Hrozí výjimečný trest
včera
Náměstek z SPD spojil Mináře s podezřelým z pardubického útoku. Okamura se možná bude omlouvat
včera
Rakušan opět neuspěl ve volbě místopředsedy Sněmovny. Zřejmě naposledy
včera
Ostuda pro český fotbal před baráží. Řeší největší korupční skandál v historii
včera
Fico je vyšetřován pro podezření z vlastizrady, tvrdí slovenský politik
včera
Polsko začne v reakci na válku v Íránu zastropovat ceny paliv a razantně sníží daně, oznámil Tusk
včera
Maduro se vrací před soud. Chce přesvědčit soudce, aby zrušil jeho obžalobu
včera
Kim Čong-un a Alexandr Lukašenko podepsali v Pchjongjangu smlouvu o přátelství
včera
Izrael zlikvidoval velitele íránského námořnictva, který stál za blokádou Hormuzského průlivu
včera
Chladné počasí umocní silný vítr. Meteorologové vydali varování
včera
Írán je šílený národ a vy jste absolutně nic neudělali, naštval se Trump na NATO
včera
AfD má plán, jak uspět ve volbách. Distancuje se od Trumpa
včera
Trump trvá na svém: Írán chce dohodu, i když to popírá. Pokud se nevzdá, rozpoutáme peklo
včera
Mír není na dohled. Cesta k ukončení války mezi USA a Íránem naráží na zásadní překážky
včera
Vance pojede do Maďarska. Osobně podpoří Orbána před volbami
Americký viceprezident JD Vance se chystá na návštěvu Maďarska, která se uskuteční jen několik dní před tamními parlamentními volbami. Podle interního dokumentu ministerstva zahraničí, který získal server Politico, je cesta do Budapešti naplánována na 7. a 8. dubna. Cílem této mise je vyjádřit podporu znovuzvolení premiéra Viktora Orbána. Samotné hlasování v Maďarsku proběhne 12. dubna.
Zdroj: Libor Novák