Jihoafrická republika ohlásila rekordní počet nových případů koronaviru

Jihoafrická republika (JAR) dnes ohlásila svůj zatím nejvyšší denní přírůstek koronavirových infekcí od začátku pandemie. Za posledních 24 hodin v zemi laboratoře odhalily 26.976 případů. Za současnou vlnou pandemie v JAR podle odborníků z velké části stojí koronavirová varianta omikron. Informovala o tom agentura Reuters.

V JAR za posledních 24 hodin také přibylo 54 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Dnes ohlášený přírůstek je o něco vyšší než dosavadní maximum ze začátku července, kdy v zemi vrcholila třetí vlna epidemie a během jednoho dne se tam prokázalo 26.485 nových případů.

V listopadu Jihoafrická republika upozornila svět na variantu omikron, která je podle vědců pravděpodobně nakažlivější než dosavadní varianty. Omikron byl poté označen Světovou zdravotnickou organizací (WHO) za znepokojivý a byl už potvrzen ve více než 70 zemích světa. Jihoafrický ministr zdravotnictví minulý týden ale oznámil, že zatím nejsou známky toho, že by omikron způsoboval závažnější průběh covidu-19. To však může souviset i s tím, že přibližně 38 procent dospělé populace v JAR má již dokončené očkování.

Ze závěrů jihoafrické studie, které byly zveřejněny v úterý, vyplynulo, že dvě dávky vakcíny proti nemoci covid-19 od společností Pfizer/BioNTech poskytují od doby, kdy se objevil omikron, zhruba 70procentní ochranu před hospitalizací, ale pouze 33procentní ochranu před infekcí.

Související

Zahara

Truchlí celá Afrika. Zemřela mladá afropopová hvězda Zahara

Oceňovaná jihoafrická zpěvačka Zahara, vlastním jménem Bulelwa Mkutukana, zemřela ve věku pouhých 36 let. O úmrtí hudebnice, která se věnovala žánru Afro-pop, informovalo jihoafrické ministerstvo kultury. Smutnou zprávu rozšířila dále velká světová média v čele s BBC.

Více souvisejících

jihoafrická republika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy