Namibie pozastavila očkování ruskou vakcínou Sputnik V kvůli obavám o bezpečnost

Namibie pozastavila očkování proti covidu-19 ruskou vakcínou Sputnik V. Oznámilo to dnes namibijské ministerstvo zdravotnictví. Děje se tak krátce poté, co regulátoři v sousední Jihoafrické republice odmítli vakcínu registrovat kvůli obavám, že nebude bezpečná pro lidi, kteří jsou náchylní k nákaze HIV, píše agentura Reuters.

Ruská vakcína využívá dva nepatogenní viry, konkrétně dva upravené lidské adenoviry jako vektory neboli nosiče genetické informace. Adenoviry, které jinak způsobují mírné respirační onemocnění, jsou ve vakcínách geneticky upraveny, aby se nemohly množit.

Jihoafrický regulátor SAHPRA se rozhodl neschválit nouzové nasazení vakcíny Sputnik V, protože podle některých studií vakcíny, jež používají vektor adenoviru pět, jako tomu je v případě Sputniku V, mohou zvýšit náchylnost k nákaze HIV u mužů. Výskyt HIV je v JAR a v Namibii vysoký.

Namibijské ministerstvo zdravotnictví v prohlášení uvedlo, že očkování ruskou vakcínou přerušilo "z důvodu velké opatrnosti, související s tím, že muži, kteří dostanou Sputnik V, mohou být vystaveni vyššímu riziku nákazy HIV". Doplnilo, že vzalo v úvahu rozhodnutí jihoafrických regulátorů.

Národní výzkumné centrum pro epidemiologický a mikrobiologický výzkum Nikolaje Gamaleji, které Sputnik V vyvinulo, tvrdí, že rozhodnutí Namibie se nezakládá na žádných vědeckých důkazech nebo výzkumu. "Sputnik V je nadále jednou z nejbezpečnějších a nejúčinnějších vakcín proti covidu-19 na světě," sdělil institut agentuře Reuters. Doplnil, že bezpečnost vakcín a léků, které využívají upravené lidské adenoviry jako vektory, je doložena 250 klinickými studiemi a 75 mezinárodními publikacemi.

Sputnik V se kromě Ruska používá v řadě dalších zemí na různých kontinentech. Povolení pro nouzové použití dostal i v Maďarsku a v Srbsku, ačkoli Světová zdravotnická organizace (WHO) či Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vakcínu zatím neschválily.

Namibie uvedla, že rozhodnutí pozastavit očkování ruskou vakcínou má okamžitou platnost a potrvá do doby, než WHO Sputnik V schválí. Obyvatelé Namibie, kteří již byli očkováni první dávkou vakcíny Sputnik V, budou moci dostat i druhou dávku.

Namibie obdržela 30.000 dávek ruské vakcíny darem od srbské vlády. K 20. říjnu ale v zemi bylo podáno jen 115 dávek ruské vakcíny.

Namibie očkuje také vakcínami od společností Sinopharm, Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Johnson & Johnson, které získala formou darů i na základě kupních smluv. Plně naočkováno proti covidu-19 dosud bylo zhruba 240.000 z 2,5 milionu Namibijců. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která šíření infekce ve světě monitoruje, se od začátku pandemie koronavirus v Namibii prokázal u 128.444 lidí, z nichž 3545 nemoci covid-19 podlehlo.

Související

Ilustrační foto

V Namibii se objevila nová mutace kulhavky a slintavky

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

Více souvisejících

namibie očkování

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 47 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Rakušani si poradili s Polskem. Naše severní sousedy tak čeká těžká cesta k postupu

Po úvodní prohře 1:2 s Nizozemskem doufali Poláci v přiblížení se k postupu do osmifinále přes Rakousko. Alespoň takové bylo očekávání široké polské veřejnosti. Nakonec ale přišlo veliké zklamání, jelikož naši severní sousedé jsou po dvou zápasech bez bodu, když s našimi jižními sousedy prohráli 1:3. Přestože může výhra Rakouska působit překvapivě, dle průběhu zápasu se však jedná o zasloužené vítězství, kterému nezabránil ani navrátilec Robert Lewandowski, který se po zranění opět objevil v akci na hřišti, když na něj přišel během druhé půle. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Německo už nevoní a nevypadá stejně jako dříve, prohlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán při páteční návštěvě Berlína prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". Orbán, známý svým silným odporem vůči imigraci, se měl setkat s německým kancléřem Olafem Scholzem, uvádí tamní média.

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Ukrajinci otočili duel se Slováky a zdramatizovali tak tím skupinu E

Pro slovenskou fotbalovou reprezentaci to při nejmenším po prvním poločase duelu s Ukrajinou velmi nadějně a vypadalo to, že vše směřuje k jejich postupu do osmifinále. Vedení 1:0 se jí ale tentokrát oproti předešlému duelu s Belgií nepodařilo udržet, přičemž i tentokrát se o slovenský gól postaral Schranz. Ve druhé půli se však postupem času Ukrajinci zlepšovali a to nakonec natolik, že nepříznivý stav otočili. V 54. minutě se nejprve trefil Šaparenko, deset minut před koncem obrat dokonal Jaremčuk. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Šlágr skupiny B ovládli Španělé. Úřadující evropské šampiony srazil vlastní gól

Fotbalisté Španělska kráčí za suverénním postupem do osmifinále, který si již zajistili poté, co vyhráli i druhý zápas skupiny B. V něm se střetli ve šlágru s Itálií, která si naopak zatím rozhodně nemůže říct, že probíhá Euro podle jejích představ. Po rozpačitém úvodu zápasu s Albánií, s níž nakonec vyhráli, se prakticky na nic nezmohli proti Španělům, kteří diktovali tempu hry od začátku až do konce. Ti se dočkali výhry 1:0 pro Itálii nešťastným vlastním gólem, který si ve druhé půli vstřelil Calafiori.

před 6 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Anglie s Dánskem jen remizovala, na jistotu postupu si ještě musí počkat

Pro Anglii i Dánsko šlo o těžký vzájemný zápas v rámci skupiny C. A to především kvůli špatnému terénu. Trávník na hřišti ve Frankfurtu byl plný drnů, s nimiž měli fotbalisté problémy a při zákrocích vůči soupeřům riskovali kolikrát i svoje zdraví. Duel lépe odstartovali favorizovaní Angličané, když v 18. minutě skóre otevřel Harry Kane. Ještě v první půli ale Dánové dokázali vyrovnat střelou zpoza šestnáctky, ke které se odhodlal Hjulmand. Dánové mají po dvou zápasech dva body a budou ještě o postup muset bojovat, Angličané, kteří k jistotě postupu potřebovali nad Dány vyhrát, si taktéž zatím musejí na potvrzení postupu počkat, i když jsou k němu o něco blíže.

před 6 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili zavedení korespondenční volby

Češi žijící v zahraničí pravděpodobně budou moci v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat poštou, aniž by museli osobně navštívit zastupitelské úřady. Sněmovna dnes schválila kontroverzní koaliční novelu o korespondenční volbě.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Počasí většinu lidí na světě znepokojuje. Začněte s klimatickými změnami něco dělat, chtějí po svých vládách

Čtyři z pěti lidí si přejí, aby jejich země posílila závazky v oblasti boje proti klimatickým změnám, vyplývá z celosvětového průzkumu Rozvojového programu OSN (UNDP), Oxfordské univerzity a společnosti GeoPoll. Průzkum zveřejněný na webu France24 byl realizován na vzorku 75.000 respondentů v 77 zemích, které představují 87 procent světové populace.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Volby ve Francii mohou Macrona potopit. Le Penová je podle průzkumů ve vedení

Krajně pravicové Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou je podle tří předvolebních průzkumů před levicovým blokem Nová lidová fronta (NFC) a centristickou stranou Obroda (RE) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Uvedl to server France24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy