V JAR zaznamenali opakování nákazy koronavirovou variantou omikron

Jihoafrická republika zaznamenala od pondělka zdvojnásobení rychlosti denních případů koronaviru. Podle Michelle Groomeové z tamního institutu nakažlivých chorob (NICD) je patrný exponenciální růst infekcí už dva týdny. NICD zjistil také opakované nákazy variantou omikron, což nebyl případ předchozích variant. JAR jako první v listopadu upozornila na novou variantu koronaviru omikron.

"Původně nákaza chránila před další nákazou variantou delta, avšak to není případ varianty omikron," sdělila dnes na briefingu organizovaném Světovou zdravotnickou organizací (WHO) Anne von Gottbergová z jihoafrického centra pro respirační choroby a meningitidu. Podle prvních údajů se u nakažených zatím neobjevují vážné symptomy covidu-19.

Salam Gueye z afrického úřadu WHO dnes oznámil, že jeho pracoviště posílá tým do jihoafrické provincie Gauteng, kde se omikron šíří nejrychleji. Leží tam Pretoria a také Johannesburg. Tým WHO má zajistit sledování výskytu případů a trasování kontaktů.

Další epidemiologové a laboratorní odborníci byli nasazeni, aby pomohli se sekvenováním viru v Botswaně, Mosambiku a Namibii. WHO vyčlenila pro příští tři měsíce 12 milionů dolarů (269 milionů korun) na mimořádné aktivity v zemích na jihu Afriky.

Gueye rovněž oznámil, že jeho pracoviště pomáhá Botswaně zajistit kyslík pro pacienty s covidem-19. Varianta omikron byla zjištěna i v této zemi sousedící s JAR.

Groomeová řekla, že se nové případy v JAR šíří exponenciálně už dva týdny. Minulý týden se zvýšil počet denních přírůstků z 300 na 1000, později země zaznamenávala denně kolem 3500 nakažených, ve středu ohlásila za 24 hodin 8500 případů. "Ta rychlost šíření vyvolává obavy," sdělila Groomeová. V celé Africe se v minulých sedmi dnech zrychlil přenos koronaviru o 54 procent, v JAR se podle WHO dá v příštích 24 hodinách očekávat až 10.000 případů.

Podle NICD bylo 74 procent vzorků sekvenovaných v listopadu varianta omikron, první byla ve vzorku odebraném 8. listopadu. JAR na novou variantu upozornila 25. listopadu a od té doby případy oznámila dvacítka zemí, mezi nimiž je i ČR.

Očkování v Africe nepostupuje dostatečně rychle, podle WHO tam má ukončené očkování 7,5 procenta z 1,3 miliardy lidí. Přes 80 procent Afričanů ještě nedostalo první dávku vakcíny.

Cíl stanovený WHO, aby bylo do konce roku v Africe naočkováno 40 procent lidí, splnilo jenom pět afrických států, pokud Botswana udrží dosavadní tempo očkování, bude šestou zemí.

"Pomalé očkování, trvalé šíření viru a jeho mutace, to je toxická kombinace. Varianta omikron musí být upozorněním, že hrozba covidu-19 je reálná. Africké země musejí rozšířit očkování a zajisti lepší ochranu obyvatelstva," řekla šéfka africké sekce WHO Matshidiso Moetiová.

Související

Požár v Johannesburgu

V centru Johannesburgu hořela pětipatrová budova, mrtvých je nejméně 73

Nejméně 74 mrtvých si vyžádal noční požár domu obývaného převážně bezdomovci a squattery v hlavní obchodní čtvrti jihoafrického Johannesburgu. Krizové složky evidují také přes 50 zraněných, z nichž šest je ve vážném stavu v nemocnici, a už dříve upozornily, že bilance obětí zřejmě ještě poroste.

Více souvisejících

jihoafrická republika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy