Bezpečnostní opatření okolo amerických prezidentských voleb už jedou naplno. Zátarasy a jiná fyzická bezpečností opatření jsou zajištěna v okolí sídel kandidátů Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa. Své podniky chrání rovněž soukromníci.
Úřady postavily oplocení kolem Bílého domu a Námořní observatoře, kde sídlí americký viceprezident. „Tato vylepšení nejsou reakcí na žádný konkrétní problém, ale jsou součástí rozsáhlých příprav veřejné bezpečnosti na úterní volby,“ vysvětlil Alexi Worley, šéf Tajné služby USA, která má bezpečnost kandidátů na starost.
Oplocení a další fyzická opatření se nacházejí také kolem kongresového centra v Palm Beach County na Floridě – zde Trump pořádá předvolební mítink.
Stavění zábran a plotů se ale netýká pouze významných budov. Ve Washingtonu D. C. soukromí podnikatelé barikádují své obchody, patníky a ploty se nacházejí okolo klíčových památek. Podle serveru Newsweek několik budov v okolí Bílého domu pro jistotu mělo zabarikádovaná okna a dělníci v okolí stavěli protipožární ploty.
Howardova univerzita, alma mater Harrisové, nedaleko Bílého domu spustila betonové bloky proti automobilovým bombám. Právě zde totiž demokratka bude sledovat volební výsledky.
Starostka hlavního města USA Muriel Bowserová má jasno v tom, proč jsou taková opatření nutná. „Druhá věc, kterou je třeba trpělivě snášet, je, že jeden z kandidátů může vyhlásit vítězství na základě ničeho,“ uvedla s odkazem na Trumpa.
Připravená je také FBI. „FBI je dobře připravena reagovat na hrozby, které by přišly, nebo na informace, které by ovlivnily bezpečnost našich voleb. Tyto hrozby zahrnují kriminální hrozby, jako jsou hrozby volebním pracovníkům, zahraniční zlovolný vliv, kybernetické hrozby a činy domácího násilí,“ popsal zástupce šéfa FBI James Barnacle podle serveru Politico.
Centrála FBI ve Washingtonu bude fungovat až do soboty a podle představitelů může být tento provoz ještě prodloužen. Nepřetržitě zde pracuje 80 lidí z 12 agentur. „Centrum je připraveno řešit širokou škálu potenciálních hrozeb od zahraničního vměšování až po domácí terorismus nebo násilí,“ dodal Barnacle.
Volební úředníci po celých USA dbají na bezpečnost voličů, kteří odevzdají desítky milionů hlasů. „Tady v Georgii je snadné volit a těžké podvádět. Naše systémy jsou bezpečné a naši lidé jsou připraveni,“ přiblížil státní tajemník Georgie Brad Raffensperger podle CNN. Právě Georgie je jedním ze sedmi klíčových swing states, kde se americké volby zřejmě rozhodnou.
Úřady varují před slovy Trumpa o tom, že hlasování je „zmanipulované“. „Porazíme zkorumpovaný systém ve Washingtonu. Protože já nekandiduji proti Kamale, ale proti zlému demokratickému systému. Jsou to zlí lidé,“ líčil republikánský exprezident na posledním kampaňovém mítinku v Michiganu.
Bezpečnost voleb ale nemusí být ohrožena pouze v USA, naopak ohrožení může přijít i zvenčí, před čímž varovala také FBI. Podle NSA a FBI zahraniční protivníci v čele s Ruskem „provádějí další vlivové operace, jejichž cílem je podkopat důvěru veřejnosti v integritu amerických voleb a rozdmýchat rozkol mezi Američany“. Informoval o tom deník New York Times.
Tyto agentury varovaly, že Rusko „má v úmyslu vyvolat ve voličích strach ohledně volebního procesu a naznačit, že Američané proti sobě používají násilí kvůli politickým preferencím“.
Související
Polský exministr Ziobro uniká spravedlnosti. Z Maďarska zmizel do USA
Čína konečně potvrdila, že od středy bude hostit prezidenta Trumpa
USA (Spojené státy americké) , prezidentské volby USA 2024
Aktuálně se děje
včera
Riziko je v Česku nízké, vzkazuje Vojtěch ohledně hantaviru
včera
Rulík a spol. se poprali s řadou omluvenek. Pastrňák nepojede, šanci mají hráči z AHL
včera
Slavii čeká správní řízení kvůli incidentu na sobotním derby
včera
Babišova vláda oficiálně jmenovala Landovského zmocněncem
Aktualizováno včera
Francie potvrdila první případ hantavirové infekce
včera
Coca-Cola začala psát svůj příběh před 140 lety.K dostání byla jen v lékárnách
včera
Po čtyřech letech je jasno. ČD nechají opravit poškozené Pendolino
včera
Babiš volá po ostudě během fotbalového derby po brutální změně
včera
Souček se do čela České televize nevrátí. Se žalobou u soudu neuspěl
včera
Polský exministr Ziobro uniká spravedlnosti. Z Maďarska zmizel do USA
včera
Policie ztotožnila fanoušky, kteří napadli brankáře Sparty. Vyšetřování pokračuje
včera
Počasí dnes: Česko zasáhnou silné bouřky, varovali meteorologové
včera
Potvrzeno. Roman Červenka pojede na třinácté mistrovství světa v kariéře
včera
Čína konečně potvrdila, že od středy bude hostit prezidenta Trumpa
včera
Ropa na světových trzích reagovala na nejnovější Trumpova slova
včera
Neakceptovatelné. Trump reagoval na íránský mírový protinávrh
včera
Počasí příští víkend: Sobotu může zkazit déšť, v neděli hrozí i bouřky
10. května 2026 21:10
Severní Korea schválila plán jaderného útoku, pokud dojde k atentátu na Kim Čong-una
10. května 2026 19:51
Sjezd sudetských Němců v Brně tříští politiky. Zbytečné otevírání starých ran, varuje Havlíček
10. května 2026 18:36
Chaos, šílenství... Česko má mezinárodní ostudu, o excesu slavistických fanoušků píše celý svět
Český fotbal zažívá černý víkend, který nezůstal bez odezvy za hranicemi. Prestižní pražské derby mezi Slavií a Spartou, které mělo být oslavou sportu a pravděpodobnou korunovací nového mistra, skončilo ostudou, o níž informují největší světová média jako CNN, Reuters či britský deník The Sun. I mnohé další zahraniční servery popisují scény, které do moderního evropského fotbalu nepatří, a shodují se na jednom: český fotbal čelí bezprecedentnímu skandálu.
Zdroj: Libor Novák