New York - Filmová komedie The Interview, zesměšňující severokorejského vůdce Kim Čong-una, je ode dneška od 19:00 SEČ k dispozici za poplatek i na internetu. Zhlédnout jej mohou ale zatím jen diváci ve Spojených státech. Společnost Sony Pictures, která snímek vyrobila, již dříve rovněž uvedla, že se bude film promítat ve více než 300 amerických kinech. Firma původně promítání kvůli obavám o bezpečnost zrušila.
Zájemci se mohou na internetu dívat na film, který vyvolal diplomatické třenice mezi Spojenými státy a KLDR, prostřednictvím streamingu (tedy přímo on-line) nebo si jej stáhnout a uložit na vlastní paměťové médium (například harddisk v počítači). První služba vyjde na šest dolarů (137 Kč), druhá na 15 dolarů (342 Kč). Film lze dohledat na známých platformách jako jsou například YouTube Movies, Google Play nebo Xbox Video, a také na portálu Sony Pictures. Zatím není jasné zda a kdy bude film dostupný po internetu také v Evropě.
Co se týče kin, uvedení filmu se omezí jen na nezávislé biografy, namísto velkých řetězců s 2500 sály. "Nikdy jsme se uvedení The Interview nevzdali a jsme potěšeni, že náš film bude na Boží hod promítán v řadě kin," uvedl v prohlášení šéf filmového studia Michael Lynton. "Zároveň se soustředíme na to, abychom zajistili i další platformy a více kin, aby se tento film dostal k co nejširšímu publiku."
Amerického prezidenta Baracka Obamu rozhodnutí společnosti Sony potěšilo. "Prezident vítá rozhodnutí Sony povolit promítání filmu," uvedl ve svém prohlášení mluvčí Bílého domu Eric Schultz. "Jak prezident jasně řekl, jsme zemí, která věří ve svobodu projevu a v právo na umělecký projev. Rozhodnutí společnosti Sony a zúčastněných kin nechává na lidech, aby si na film vytvořili vlastní názor. Toto rozhodnutí vítáme," dodal.
Obama minulý pátek kritizoval rozhodnutí Sony Pictures nepustit film za 44 milionů dolarů (asi miliardu korun) na plátna kin jako chybu, která by mohla vytvořit precedens, že nějaký diktátor může začít zavádět cenzuru v USA.
Studio Sony Pictures, které snímek zesměšňující vůdce KLDR Kim Čong-una vyrobilo, se stalo terčem rozsáhlého hackerského útoku. Washington z něho následně obvinil KLDR, která nařčení odmítla a v odvetě pohrozila útoky na Bílý dům, Pentagon a další americké cíle.
Hackeři, které podle amerických vyšetřovatelů vedla KLDR, ochromili stránky Sony Pictures, zpřístupnili veřejnosti tajné materiály firmy a pohrozili teroristickými útoky na kina, která snímek o Kimovi promítnou. Studio Sony Pictures pak z bezpečnostních obav zrušilo čtvrteční uvedení filmu do kin, což američtí představitelé kritizovali jako vítězství vyděračů a umělci jako vítězství cenzury nad svobodou slova.
Média především díky sporům a kontroverzím zařadila The Interview na seznam snímků, které je bezpodmínečně nutné vidět.
Snímek bude promítat například řetězec kin Alamo Drafthouse, anebo kino Plaza Atlanta.
"Díky Sony, cenzuru nikdy," vzkázal na Twitteru kontroverzní americký režisér Michael Moore a ohlásil, že se na film podívá v kině The Bijou v Traverse City ve státu Michigan. "Lid promluvil, svoboda vyhrála!" radoval se další filmař Seth Rogen, který je spoluautorem The Interview.
Jiní Američané však podle ruské agentury TASS na sociálních sítích dali najevo, že na tak hloupou komedii se o vánočních svátcích podívat nepůjdou.
Související
Filmy, které vyvolaly politické a náboženské rozhořčení
Aktivista provokuje, do KLDR poslal balóny s urážlivým filmem
film Interview , Severní Korea (KLDR)
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
před 2 hodinami
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
před 3 hodinami
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
před 4 hodinami
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
před 4 hodinami
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
před 5 hodinami
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
před 6 hodinami
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
před 7 hodinami
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
před 8 hodinami
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
před 9 hodinami
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
před 9 hodinami
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
před 10 hodinami
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
před 12 hodinami
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
včera
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
včera
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
Český fotbal už nemá po čtvrtku v této sezóně evropských fotbalových pohárů žádného zástupce. Osmifinále Konferenční ligy se totiž hrubě nevydařilo pražské Spartě, která vstupovala do domácí odvety s nizozemským Alkmaarem po porážce 1:2 z úvodního zápasu. Výkon svěřenců kouče Briana Priskeho byl však ještě horší než před týdnem a nikdo se tak nemohl divit tomu, že odvetný duel dospěl k jasnému výsledku 4:0 pro Alkmaar. To Olomouc se v německé Mohuči pokoušela o klubovou senzaci. První poločas statečně držela bezbrankový stav, o svém postupu do čtvrtfinále nakonec bundesligový celek rozhodl dvěma góly ve druhé půli, přičemž mu pomohlo i to, že Olomouc dohrávala o deseti.
Zdroj: David Holub