Jestřábi burcují: Je zle, diplomacie s Ruskem selhala

"Nový rok přinesl Ukrajině další utrpení. Separatisté podporovaní ruskými vojáky zahájili ofenzivu v Doněcku a Luhansku. Diplomatické úsilí nepřineslo žádný pokrok k urovnání, ani k posílení příměří, které totálně zkolabovalo. Západ, včetně Spojených států, se musí začít vážně zabývat pomocí Ukrajině, pokud nechce, aby se situace nadále zhoršovala. To znamená zavázat se ke skutečné finanční podpoře ukrajinské obrany," uvádějí Steven Pifer, bývalý americký velvyslanec na Ukrajině, a Strobe Talbott, zástupce amerického ministra zahraničí v letech 1994-2001. Bývalí diplomaté, kteří nyní působí v think-tanku Brooking Institution, zveřejnili svůj apel k ukrajinské krizi na serveru Washington Post.

Sankce nedosáhly svého cíle

"Po srpnovém zásahu jednotek pravidelné ruské armády na východě Ukrajiny bylo 5. září  v Misku uzavřeno příměří. Jeho dodržování bylo přinejmenším přerušované častými přestřelkami na liniích kontaktu. Po prosincové přestávce boje tento měsíc vypukly znovu. Vůdce takzvané Doněcké lidové republiky nedávno oznámil, že obsadí celý Doněck. O den později separatisté, zřejmě za podpory ruských vojsk, ostřelovali raketami město Mariupol, přičemž zabili na 30 civilistů," předkládá komentář poněkud jednostranný výklad posledních událostí.

"Moskva neučinila nic, čímž by přispěla k mírovému uspořádání. Nestáhla své zbraně ani nezabezpečila ukrajinsko-ruskou hranici, jak se v Minsku zavázala. Ruský prezident Vladimir Putin pokračuje v zapírání, že jeho jednotky bojují na Ukrajině - přestože ruská televize ukazuje vojáky v akci s ruskými insigniemi na uniformách. Vše nasvědčuje tomu, že Kreml usiluje o zachování doutnajícího konfliktu, který bude tlačit a destabilizovat ukrajinskou vládu," domnívají se bývalí američtí diplomaté.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Pro Západe tento problém sahá dále než za samotnou Ukrajinu. Rusko trhalo knihu pravidel pro udržení míru, stability a bezpečnosti v Evropě téměř po 70 let a nyní nasadilo ke změně hranic sílu. Pokud ho Západ nezatlačí zpět, bude čelit i jinde výzvám Ruska, včetně těch vojenských, které budou vyžadovat mnohem nákladnější odpověď. Do dnešního dne Spojené státy a Evropa odpovídaly na ruskou agresi hospodářskými sankcemi. Ty způsobily vážné škody ruské ekonomice, ale zatím nedosáhly svého cíle: otočit Moskvu k pravému jednání o urovnání," míní Pifer s Talbottem.          

Ukrajina potřebuje zbraně

"Spojené státy poskytly Kyjevu vojenskou pomoc. Ta ale zatím dosáhla výše pouhých 120 milionů dolarů a nezahrnovala dodávky zbraní a munice. Washington musí učinit víc, aby změnil ruský kurz. To znamená poskytnout ukrajinské armádě dostatečné prostředky, aby další agresi učinila natolik nákladnou, že Putin a ruská armáda budou od eskalace bojů odrazeni," apeluje komentář.

"Osm bývalých amerických představitelů národní bezpečnosti - my dva, bývalý zástupce v NATO Ivo Daalder, bývalá zástupkyně ministra obrany Michèle Flournoyová, bývalý velvyslanec na Ukrajině John Herbst, bývalý zástupce ministra obrany Jan Lodal, bývalý velitel vojsk NATO v Evropě James Stavridis a bývalý zástupce velitele amerických vojsk v Evropě Charles Wald - společně vystupujeme s následujícím doporučením k neprodlené akci. Vydáme ho v pondělí pod názvem Zachování ukrajinské nezávislosti, zastavení ruské agrese: Co musí Spojené státy učinit," avizují ex-diplomaté.  

"Zaprvé, Bílý dům a Kongres musí poskytnout skutečné peníze na ukrajinskou obranu: miliardu dolarů na vojenskou pomoc v rámci tohoto fiskálního roku, následovanou stejnou částkou v letech 2016 a 2017. Kongres by neměl pouze posvětit takovou pomoc, jak učinil minulý rok prostřednictvím Zákona na podporu svobody, ale také vyhradit příslušné prostředky," nabádá komentář.

"Zadruhé, americká vláda musí změnit svou politiku a začít Ukrajině poskytovat zbraně a munici. Jisté, většina výše uvedených peněž půjde do jiných oblastí. Ukrajinská armáda například zoufale potřebuje protiraketové radary, aby mohla odhalit pozice nepřátelských raketometů a dělostřelectva, které způsobily na 70% ukrajinských obětí. Ale Ukrajinci potřebují i obranné zbraně, především lehké protipancéřové zbraně. Protitankové střely v ukrajinské výzbroji jsou více než 20 let staré a velká část z nich nefunguje. Americké protipancéřové zbraně by mohly tento zásadní nedostatek překonat," konstatuje Pifer a Talbott. Potvrzují tak, že ve Spojených státech existují skupiny, které mají značný zájem v dodávkách zbraní na Ukrajinu.

"Zatřetí, americká vláda se musí obrátit na další státy NATO s žádostí o pomoc Ukrajině, speciálně na ty země, které provozují bývalou sovětskou techniku a výzbroj kompatibilní s tou ukrajinskou. Pokud se Spojené státy přesunou k pomoci v podobě dodávek zbraní a munice, domníváme se, že další státy NATO tak učiní také," konstatují Američané.   

"Čas tlačí. Za tři měsíce nastane na Ukrajině jaro a boje pak mohou nabrat na intenzitě. Měli bychom Ukrajincům pomoc zabránit tomu," vyzývá závěrem komentář.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západní, tak z ruské perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách. Děkujeme za pochopení.

Související

Prezident Trump

Trump stupňuje nátlak. Přejmenování jezera Ontario není jediný kontroverzní krok, který připravuje

Americký prezidentský úřad podle analýzy CNN provázejí další kontroverzní kroky, ve kterých Donald Trump stupňuje svůj tlak na tradiční instituce i zahraniční spojence. V rámci nejnovějších sporů hlava státu hrozí demolicí kulturního centra v hlavním městě a navrhuje přejmenování jednoho z Velkých jezer. Tyto kroky ukazují na snahu prezidenta prosazovat svou vůli bez ohledu na zavedené právní i politické zvyklosti.
Čína, ilustrační fotografie

Trump má před sebou nesplnitelný úkol. Aby protiíránské sankce fungovaly, potřebuje Čínu

Spojené státy oznámily spuštění nové sankční iniciativy s názvem Operation Economic Outcast, jejímž cílem je úplná izolace íránského režimu a odstřihnutí Teheránu od globálního finančního systému. Americký ministr financí Scott Bessent při představování této kampaně zdůraznil, že Washington zavede tvrdé sekundární sankce vůči všem třetím zemím a zahraničním subjektům, které budou s Íránem nadále obchodovat. Kampaň rozšiřuje postihy na pět klíčových sektorů, kterými jsou technologie, digitální aktiva, zlato, letecká doprava a lodní přeprava.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Ukrajinská krize Ukrajina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

USS Theodore Roosevelt

Trump posílá k Íránu další letadlovou loď

Spojené státy americké vysílají na Blízký východ letadlovou loď USS Theodore Roosevelt s posádkou čítající přibližně pět tisíc námořníků. Podle oficiálních představitelů amerického námořnictva se očekává, že mise potrvá nejméně sedm až osm měsíců. Tento krok přichází v době, kdy americká flotila čelí výraznému tlaku a přetížení v důsledku trvajícího konfliktu v regionu a dalších globálních závazků.

před 2 hodinami

Bleskové povodně v Nepálu

Po katastrofě v Nepálu se pohřešuje 1500 lidí. Počet mrtvých roste

Katastrofální blesková povodeň zasažená pohraniční oblastí mezi Nepálem a Čínou (Tibetem) si vyžádala nejméně 165 mrtvých a úřady pohřešují přibližně 1500 lidí, z nichž značnou část tvoří zahraniční turisté a poutníci. Vodní živel devastoval celá údolí, smetl obydlené vesnice, dopravní infrastrukturu i hydroelektrárny. 

před 3 hodinami

Donald Trump a nový ředitel CIA John Ratcliffe

Politico: Šéf CIA letěl do Moskvy, aby Rusko varoval

Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Ratcliffe tento týden během své neohlášené návštěvy Moskvy varoval ruské představitele před jakoukoliv eskalací konfliktu se spojenci ze Severoatlantické aliance. Zvláštní důraz kladl především na pobaltské státy, tedy Estonsko, Lotyšsko a Litvu. Ratcliffe tak reagoval na situaci okolo zamrzlé ruské invaze na Ukrajině. Podle informací dvou zdrojů webu Politico obeznámených s průběhem jednání šlo o hlavní téma rozhovorů.

před 5 hodinami

včera

Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda

Írán zařadil na seznam nepřátelských vojenských cílů rádio sídlící v Praze

Iránské ministerstvo zpravodajských služeb vydalo novou směrnici, ve které označilo desítky jednotlivců, médií a účtů na sociálních sítích za nepřátelské. Mezi dotčenými subjekty se ocitla také perskojazyčná služba Rádia Svobodná Evropa / Rádia Svoboda známá pod názvem Radio Farda. Směrnice navíc jmenovitě uvádí redaktorku Fereshteh Ghazi. Jakékoliv poskytování fotografií, videí či jiného digitálního obsahu těmto médiím a novinářům je v Iránu nově trestným činem.

včera

Péter Magyar

Maďarsko poprvé oficiálně označilo Rusko za hrozbu. Vyjádřilo plnou podporu Ukrajině

Maďarsko pod vedením nového premiéra Pétera Magyara oficiálně označilo Rusko za hrozbu. Tento krok vyplývá z dokumentu schváleného pro zářijové Valné shromáždění Organizace spojených národů, který podepsal samotný předseda vlády. Událost představuje zásadní obrat v dosavadní zahraniční politice státu a jasný rozchod s proruskou linií dlouholetého bývalého premiéra Viktora Orbána.

včera

Eurotunnel

Spoj každých 15 minut? Eurotunel pod Lamanšským průlivem čeká vlaková revoluce

Vysokorychlostní železniční doprava mezi Velkou Británií a kontinentální Evropou pod Lamanšským průlivem směřuje k výraznému rozvoji. Počet denních spojů spojujících Londýn s Paříží, Bruselem či Amsterdamem by se mohl ze současných 25 zpátečních jízd provozovaných společností Eurostar zvýšit do konce desetiletí až na 55 denně. Tento nárůst představuje přibližně čtyři odjezdy během každé hodiny.

včera

Bleskové povodně v Nepálu

Záběry, ze kterých mrazí. Lidé neměli šanci, voda brala mosty, domy i auta, mrtvých mohou být stovky

Masivní bleskové povodně v Himalájích na hranicích mezi Nepálem a Čínou smetly celé vesnice i klíčovou infrastrukturu. Během katastrofy zemřelo nejméně devadesát pět lidí a stovky dalších se stále pohřešují. Mezi pohřešovanými osobami se nachází také zahraniční turisté a indičí poutníci. Záchranné složky a úřady v postižených oblastech se v současnosti snaží doručit potřebnou humanitární pomoc.

včera

Facebook, autor: Kon Karampelas

Meta zaplatí pokutu 17 miliard dolarů. Facebook a Instagram čekají stěžejní změny

Společnost Meta souhlasila s rozsáhlými změnami svých sociálních sítí Facebook a Instagram a se zaplacením až 17 miliard dolarů. Dohodou tak ukončila soudní spor s desítkami amerických států, které ji obviňovaly z vědomého vytváření závislosti u dětí a jejich poškozování. K vyrovnání došlo v probíhajícím procesu v Kalifornii necelý týden od jeho zahájení.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovensko překazilo žhářský útok na továrnu na drony. Nešlo o první případ ohrožení, řekl Kaliňák

Příslušníci slovenského Úřadu pro boj proti organizovanému zločinu (ÚBOK) překazili plánovaný žhářský útok na továrnu zabývající se výrobou bezpilotních systémů. V souvislosti s tímto případem policie obvinila tři cizince z přípravy zvlášť závažného trestného činu obecného ohrožení na objednávku. Dva ze stíhaných mužů byli zadrženi přímo na území Slovenska, třetí podezřelý skončil v rukou policie v Německu.

včera

Poslanecká sněmovna

Sněmovna přehlasovala Pavlovo veto a schválila rozvolnění rozpočtových pravidel. Opozice se obrátí na soud

Poslanecká sněmovna po dvoudenním bouřlivém jednání přehlasovala veto prezidenta Petra Pavla k novele rozpočtových pravidel. Vládní koalice ANO, SPD a Motoristů sobě tak prosadila legislativní změnu, která uvolňuje dosavadní omezení pro růst státních výdajů a zadlužování. Pro přehlasování prezidentského veta hlasovalo 104 ze 176 přítomných poslanců, přičemž potřebné minimum činilo 101 hlasů.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Kanada oznámila zavedení odvetných cel na zboží z USA

Kanada oznámila zavedení odvetných cel na širokou škálu zboží ze Spojených států amerických až do výše 50 procent. Reaguje tak na nejnovější vlnu dovozních poplatků, které na kanadské zboží uvalila administrativa prezidenta Donalda Trumpa po krachu vzájemných obchodních jednání. Kanadská opatření se dotknou amerických produktů v celkové hodnotě téměř 28 miliard kanadských dolarů a vstoupí v platnost 8. září.

včera

Alena Schillerová v Poslanecké sněmovně

Sněmovna plánuje přehlasovat Pavlovo veto. Opozice se obrátí na Ústavní soud

Poslanecká sněmovna v jednacím sále podobně jako v úterý i dnes čelí vyostřeným debatám ohledně vládní novely k veřejným rozpočtům. Zákonné úpravy prosazuje koalice stran ANO, SPD a Motoristé sobě, přičemž předloha upravuje rozpočtová pravidla pro následující roky. Poslanci se k samotnému projednávání dostali až po zhruba deseti hodinách úvodních jednání, během kterých koaliční většina zamítla několik desítek opozičních návrhů na změnu programu schůze.

včera

Prezident Trump

Trump stupňuje nátlak. Přejmenování jezera Ontario není jediný kontroverzní krok, který připravuje

Americký prezidentský úřad podle analýzy CNN provázejí další kontroverzní kroky, ve kterých Donald Trump stupňuje svůj tlak na tradiční instituce i zahraniční spojence. V rámci nejnovějších sporů hlava státu hrozí demolicí kulturního centra v hlavním městě a navrhuje přejmenování jednoho z Velkých jezer. Tyto kroky ukazují na snahu prezidenta prosazovat svou vůli bez ohledu na zavedené právní i politické zvyklosti.

včera

Čína, ilustrační fotografie

Trump má před sebou nesplnitelný úkol. Aby protiíránské sankce fungovaly, potřebuje Čínu

Spojené státy oznámily spuštění nové sankční iniciativy s názvem Operation Economic Outcast, jejímž cílem je úplná izolace íránského režimu a odstřihnutí Teheránu od globálního finančního systému. Americký ministr financí Scott Bessent při představování této kampaně zdůraznil, že Washington zavede tvrdé sekundární sankce vůči všem třetím zemím a zahraničním subjektům, které budou s Íránem nadále obchodovat. Kampaň rozšiřuje postihy na pět klíčových sektorů, kterými jsou technologie, digitální aktiva, zlato, letecká doprava a lodní přeprava.

včera

Dolly Parton

Smrt Dolly Parton zasáhla celý svět. Amerika se halí do smutku, Trump nařídil svěsit vlajky

Hudební svět postihla těžká ztráta, když ve věku 80 let zemřela legendární americká country zpěvačka, skladatelka a filantropka Dolly Parton. Zástupci jejího týmu potvrdili, že umělkyně podlehla v nemocnici v Nashvillu krátkému boji s rakovinou. V posledních měsících musela hvězda zrušit řadu veřejných vystoupení a plánovaných koncertů kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu.

včera

25. srpna 2026 21:58

Vladimir Putin

Kreml může převzít budovy, které majitelé neochrání před ukrajinskými útoky, schválil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnos, který umožňuje státu převzít dočasnou správu nad klíčovými infrastrukturními objekty, pokud jejich majitelé nezajistí dostatečnou ochranu před bezpečnostními hrozbami. Nové opatření se zaměřuje především na rizika spojená s útoky bezpilotních letounů, které v posledních měsících stále častěji zasahují průmyslová a energetická zařízení po celé zemi.

25. srpna 2026 20:49

Už není cesty zpět. Extrémní počasí vyjde EU na desítky miliard, musí začít jednat hned

Evropská unie čelí závažným dopadům změny klimatu, přičemž letošní léto poznamenané vlnami veder, suchou a rozsáhlými požáry způsobilo rozsáhlé hospodářské škody. Podle odhadů ekonomů pro web Politico tyto extrémy zlikvidují očekávaný mírný růst HDP celé Unie. Evropský komisař pro klimata Wopke Hoekstra v reakci na situaci zdůraznil, že investice do adaptace na klimatické změny již představují nevyhnutelnou nutnost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy