Americké turné "Putinova" dirigenta kalí protesty

New York - Ruský dirigent Valerij Gergijev je sice ve světě vážné hudby pokládán za jednoho z nejvýznamnější šéfů orchestrů, avšak jeho blízkost k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi vadí mnoha lidem, a tak je mistrovo nynější turné po Spojených státech provázeno incidenty s odpůrci ruské politiky.

Jeden z protestujících ve čtvrtek večer vtrhl na scénu newyorské Metropolitní opery, zrovna když maestro a jeho krajanka, sopranistka Anna Netrebková, rovněž blízká Kremlu, sklízeli ovace za interpretaci Čajkovského opery Jolanta. "Muž mával transparentem ozdobeným ukrajinskou vlajkou a přirovnávajícím Vladimira Putina k Adolfu Hitlerovi, než byl za pískotu publika zatčen," vylíčila agentura AFP.Incident je zatím posledním v dlouhé řadě protestů, která provází pobyt šéfa Mariinského divadla z Putinova rodného Petrohradu v USA. V předchozích dnech se protestovalo před newyorskou Carnegie Hall, před hudební akademií v Brooklynu a na Michiganské univerzitě. Pokaždé demonstranti odsuzovali způsob, jakým Gergijev využívá své renomé, aby chválil Putina a hájil anexi Krymu.Signatáři pod jednou peticí požadují, aby dirigentovi bylo zakázáno vystupovat v Michiganu, protože obviňoval ukrajinské "nacisty", že chtějí "pobít" ruskojazyčné obyvatele Krymu. "Tento druh lži se používá k ospravedlnění války. Cílem je zabránit Ukrajině, aby se stala demokratickou zemí," míní signatáři.Demonstranti také kritizují ruský zákon trestající "propagandu" homosexuality mezi nezletilci.Sám Gergijev se raději koncentruje na ruský repertoár, který představuje americkému publiku. V Carnegie Hall uvedl po dva večery za sebou Prokofjevovu Symfonii č.5, složenou na konci druhé světové války. K méně známé Čajkovského opeře Jolanta z roku 1892 zase orchestr Mariinského divadla přidával Čajkovského svitu z baletu Louskáček.Před zahájením amerického turné se Gergijev snažil v rozhovoru s listem The New York Times minimalizovat napětí mezi Washingtonem a Moskvou, popíral antiamerikanismus svých krajanů a usoudil, že Rusové od Moskvy po Vladivostok přísahají na iPhone a filmy z Hollywoodu. Nicméně dirigent s věčně třídenním strništěm se odmítl distancovat od Putina a o Krymu prohlásil, že je to tak "složitý problém, že jej nelze zredukovat na výraz anexe".Netrebková, která v Metropolitní opeře ztvárnila Jolantu, minulý měsíc navštívila baštu proruských separatistů Doněck, kde pózovala s vlajkou rebelů a předala šek na milion rublů (asi 420.000 Kč podle tehdejšího kurzu). Diva se hájila tím, že chtěla podpořit umění a zejména doněckou operu, kterou Kyjev připravil o přísun finančních prostředků.Gergijev, přezdívaný v hudebních kruzích car nebo Ivan Hrozný, loni v červnu dirigoval v pražském Rudolfinu Českou filharmonii. Vyprodaný Dvořákův sál aplaudoval. Odpůrci Gergieva před koncertem rozdávali letáky s tvrzením, že používá hudbu jako nástroj ruské válečné propagandy, a s výzvou, aby lidé při koncertu leták zvedli a ukázali jeho druhou stranu s nápisem v azbuce Ne propagandě. Nikdo v sále, kde bylo mnoho ruskojazyčných posluchačů, však na výzvu nereagoval.

Valerij Gergijev (dirigent) Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Kanye West

Ostuda Česka: Kontroverzní Kanye West má vystoupit v Praze, zbytek Evropy mu koncerty zrušil

Kontroverzní americký rapper Kanye West, v současnosti známý jako Ye, se zřejmě letos v létě skutečně představí českému publiku. Podle webu Page Not Found se na jeho vystoupení dohodla soukromá Chuchle Aréna Praha s produkční společností HUGO productions. Přestože oficiální program arény zatím o koncertu mlčí, ředitelka areálu Zuzana Rambová plány potvrdila s tím, že v umělcově vystoupení nevidí žádný problém.

před 1 hodinou

Petr Fiala

Odvolejte nekompetentního Klempíře a stáhněte ten paskvil, vyzval Babiše Fiala

Bývalý předseda vlády Petr Fiala vyzval současného premiéra Andreje Babiše k okamžitému odvolání ministra kultury Oty Klempíře. Důvodem je kritika připravovaného zákona o médiích veřejné služby, který by měl podle návrhu zrušit stávající systém poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas. Fiala považuje tento legislativní počin za nebezpečný a ohrožující nezávislost veřejnoprávních médií.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Experti: Írán je jednotnější než před válkou. Trump situaci v zemi vůbec nepochopil

Americký prezident Donald Trump nedávno označil íránský režim za vážně roztříštěný. Toto tvrzení použil jako vysvětlení pro to, proč se Írán nezúčastnil druhého kola mírových rozhovorů v Pákistánu, kam se nedostavila íránská delegace. Bílý dům argumentuje, že právě nejednotnost vedení v Teheránu znemožňuje dosažení dohody o příměří.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Jaro na Petříně

Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou

Nadcházející víkend nabídne převážně jasné až polojasné počasí, které v pátek a v sobotu přinese příjemné teploty dosahující až 21 stupňů Celsia. V severních a severovýchodních oblastech se mohou ojediněle vyskytnout přeháňky, přičemž v horských polohách se v závěru víkendu může objevit i sněžení. Neděle přinese citelnější ochlazení s denními maximy v rozmezí 10 až 15 stupňů a přechodnou oblačností.

včera

Energetika

Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí

Evropská unie hodlá snížit daně z elektřiny a nabídnout spotřebitelům nové pobídky k přechodu od vozidel a kotlů spalujících paliva. Tento plán je reakcí na energetickou krizi vyvolanou válkou v Íránu, která urychlila odklon ke čistému hospodářství. Brusel chce pomocí těchto opatření nejen snížit účty domácnostem, ale také podpořit konec závislosti na dovážených fosilních zdrojích.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro americkou televizi CNN varoval před odkládáním jednání o ukončení ruské agrese. Přiznal, že pozornost mezinárodního společenství se nyní výrazně přesunula k válce v Íránu, což považuje za velké riziko pro svou zemi. Domnívá se, že vyjednávání o budoucnosti Ukrajiny nelze podmiňovat tím, až skončí konflikt na Blízkém východě.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou

Německý ministr obrany Boris Pistorius představil první komplexní vojenskou strategii Bundeswehru, která reaguje na zásadní proměnu bezpečnostní situace v Evropě. K těmto změnám přispěl ruský útok na Ukrajinu, napětí ve vztazích s USA a aktuální konflikt na Blízkém východě. Berlín se nyní snaží jasně vytyčit svůj nový vojenský kurz, aby odpovídal aktuálním výzvám.

Aktualizováno včera

Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Klempíř se bojí studentů? Tisíce demonstrujících vyrazily do ulic, ministr za nimi nepřišel

Tisíce studentů po celé České republice symbolicky minutu před dvanáctou opustily své učebny, aby vyjádřily svůj nesouhlas s vládním návrhem na zrušení koncesionářských poplatků pro veřejnoprávní média. Tato masová akce, organizovaná iniciativou Média nedáme!, se uskutečnila ve středu a zapojily se do ní desítky vzdělávacích institucí napříč celou zemí, od Aše až po Krnov.

včera

včera

včera

včera

Cenny pohonných hmot

Ministerstvo financí zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot

Ministerstvo financí zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot, které vstupují v platnost pro čtvrteční den. Maximální povolená cena benzinu byla stanovena na 41,12 koruny za litr, zatímco u nafty nesmí cena překročit 41,16 koruny za litr. V porovnání s dnešním dnem se jedná o velmi mírné úpravy v obou případech.

včera

včera

Ilustrační foto

Írán tvrdí, že lodě v Hormuzském průlivu před útokem varoval. Británie tvrdí opak

Situace v Hormuzském průlivu se během dnešního dopoledne výrazně vyhrotila poté, co íránské Islámské revoluční gardy (IRGC) zahájily sérii útoků na nákladní lodě v této klíčové námořní oblasti. Britské středisko pro námořní obchodní operace (UKMTO), vedené britským královským námořnictvem, potvrdilo, že došlo k několika incidentům, při nichž byly zasaženy nejméně tři různé nákladní lodě.

včera

včera

Česko obnovuje dotace pro Agrofert

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) se rozhodl obnovit administraci a vyplácení dotací pro koncern Agrofert. K tomuto kroku přistoupil na základě vlastních právních analýz, které si nechal vypracovat u externích advokátních kanceláří. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy