Černý nebo bílý, neděláme rozdíly. Dejte se k nám, vzkazují islamisté do Baltimoru

Baltimore – Už od včerejšího pohřbu černošského mladíka Freddieho Graye, který zemřel po nepřiměřeném policejním zásahu, zmítají městem šarvátky. Nepokoje pokračují i navzdory vyhlášení výjimečného stavu. Demonstrantům se dostalo podpory i z nečekaných míst.

„Islámský stát nedělá rozdíly mezi černými a bílými," vzkazují do Baltimoru bojovníci Islámského státu prostřednictvím Twitteru. „Různé jazyky, různá barva, různá národnost, ale jeden Bůh," píše se v dalším tweetu určenému k naverbování baltimorských demonstrantů do řad Islámského státu.

Záplava vzkazů podle serveru Foreign Policy vypovídá o náborových výzvách, které se loni zaměřili na město Ferguson, kde se podobná demonstrace také konala. „My vám pomůžeme, pokud přijmete islám a odmítnete zkorumpované uměle vytvořené zákony jako demokracii, a slíbíte svou věrnost chalífovi Abu Bakrovi. Pak pro budeme prolévat krev a pošleme naše vojáky, kteří nespí, jejichž nápojem je krev a jejich hrou masakr," vzkazoval v listopadu v Británii narozený džihádista.

Jenže zatímco lidé ve Fergusonu byli označováni za oběti, Islámský stát demonstranty v Baltimore považuje za vzbouřence a rebely. Proto je šance, že na podobné výzvy někdo z nich zareaguje, větší.

Vážnost situace v Baltimoru zmínil i Barack Obama. „Už od dění ve Fergusonu jsme mnohokrát viděli, jak policisté jednají s jedinci, převážně Afroameričany, kteří jsou často chudí. A to vyvolalo znepokojující otázky. Je to dlouho trvající krize a neměli bychom předstírat, že to tak není," uvedl Obama.

Prezident také uvedl, že kvůli těmto problémům by v sobě lidé měli najít „duši". „Islámský stát chce také americké duše, ale ne ten druh, o kterém mluví Obama," podotknul server Foreign Policy.

Související

Více souvisejících

Baltimore (smrt černocha Freddyho Graye) Islámský stát (IS) Násilí

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Trojnásobná vražda v Hořovicích: Policie už zná příčinu smrti obětí

Policie pokročila ve vyšetřování trojnásobné vraždy ve středočeských Hořovicích, kterou se zabývá od uplynulého víkendu. Podle dostupných informací proběhla pitva. Kriminalisté mají nadále pracovat s vyšetřovací verzí, ve které je ze spáchání hrůzného činu podezřelý partner zavražděné ženy. 

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počet žadatelů o azyl v EU stoupl. Loni překročil milion

Počet žadatelů o azyl v zemích EU loni převýšil hranici jednoho milionu a vzrostl o přibližně 18 procent ve srovnání s rokem 2022. Vyplývá to z výroční zprávy Agentury Evropské unie pro azyl (EUAA) zveřejněné ve středu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy