Washington - V USA se nyní řeší, kdo se po odstoupení Johna Boehnera stane novým předsedou Sněmovny reprezentantů. Kandidaturu v úterý připustil bývalý republikánský kandidát na viceprezidenta Paul Ryan (45). Má ovšem podmínku.
Boehner na konci října odchází z čela sněmovny i z řad kongresmanů. Jeho předpokládaný nástupce, šéf republikánského klubu Kevin McCarthy, se v dalších dnech kvůli odporu konzervativní frakce své kandidatury vzdal.
Ryan požaduje, aby ho podpořily všechny republikánské skupiny ve sněmovně, včetně ostře konzervativní frakce, která přiměla k odstoupení Boehnera. Obviňovala ho, že není dostatečně silným protivníkem demokratického prezidenta Baracka Obamy.
Podporu wisconsinskému zákonodárci už vyjádřila řada republikánských zákonodárců ale i šéf demokratického klubu Senátu Harry Reid. Republikán Jason Chaffetz, který je jedním z dalších kandidátů, oznámil, že svou kandidaturu stahuje a podpoří Ryana. Kandidát na viceprezidenta z roku 2012 je mezi sněmovními republikány jediný celonárodně známý a dostatečně populární politik.
Boehner by měl podle agentury Reuters ve středu oznámit termín, dokdy by měli republikáni svého kandidáta nominovat. Republikánů je ve sněmovně 247 a od loňských voleb v ní mají nejvýraznější většinu za téměř 90 let.
Ryan podmiňuje svou kandidaturu také tím, aby republikáni podpořili změnu pravidel sněmovny, které umožňují každému členu žádat hlasování o odvolání předsedy. Chce také, aby byl uvolněn od některých časově náročných útoků, které plnil Boehner, zejména od shánění předvolebních financí pro své spolustraníky. Přední zástupci konzervativní skupiny se již s Ryanem setkali, ohledně jeho podpory se ale vyjádřili vyhýbavě.
Související
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
Nejdelší shutdown v historii Spojených států skončil
Aktuálně se děje
včera
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
včera
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
včera
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
včera
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
včera
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
včera
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
včera
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
včera
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
včera
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
včera
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
včera
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
včera
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
28. prosince 2025 21:50
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
28. prosince 2025 20:28
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno 28. prosince 2025 19:32
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
28. prosince 2025 19:09
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
28. prosince 2025 18:21
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
28. prosince 2025 17:36
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
28. prosince 2025 16:42
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
V oblasti kolem Záporožské jaderné elektrárny zavládlo příměří mezi ruskými a ukrajinskými vojáky. Během klidu zbraní dojde k opravám elektrického vedení, což povede ke zlepšení jaderné bezpečnosti, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).
Zdroj: Lucie Podzimková